Gniew

Okładka książki Gniew
John Gwynne Wydawnictwo: Mag Cykl: Wierni i upadli (tom 4) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2020-03-27
Data 1. wydania:
2017-05-04
Marcin Mortka

Ciekawa seria fantasy, która chce odwrócić schemat przeznaczenie i bohatera który ma zmienić świat. Świat jest ciekawy a magia w nim pokazana trudna i bardzo mroczna. Kolejni bohaterowie są ciekawi choć czasem nudni. Jednak całą serię bardzo dobrze się czytało. Gorąco Polecam. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Książka utrzymuje poziom całej serii, wciągnęłam się od pierwszych stron, przez co czytanie poszło mi wyjątkowo szybko. Zakończenie moim zdaniem udane, sama nie widzę lepszego. Przy okazji książka oprócz opisów bitew pokazuje tego wspaniałą przyjaźń, niesie ze sobą wiele wartości, co jest kolejnym plusem.

Zdecydowane polecam przeczytać, bo cała seria jest bardzo dobra.

Zdecydowane polecam przeczytać, bo cała seria jest bardzo dobra.

Książki z tej serii ciężko jest oceniać jako twory pojedyncze. Poza pierwszym tomem, który ma wyraźny punkt kończący, wszystkie pozostałe tworzą spójną, ciągłą historię. Ocenie je zatem jako całokształt.
Jako duża saga o bohaterskich czynach ludzi, powieść wypada znakomicie. Porusza dużo istotnych tematów (odrzucenie, ciężar władzy, brzemię przeszłości, rzutujące na relację między bohaterami). Bitwy są opisywane z dużą, ale nie przesadną dokładnością. Autor zasługuje na wybitny szacunek za poprowadzenie bitwy rozgrywającej się na przestrzeni jakiś dwustu stron tak, że czytelnik się nie nudzi.
Wątki poboczne są ciekawe, dobrze pasują do całości. Najbardziej podobał mi się cały wątek Ardanu i królowej Edany, w którym dużo było polityki i dyplomatycznych rozgrywek, ale nie brakowało też zdrady, walk i zasadzek.
Równie ciekawy jest wątek wielkiej przepowiedni i wszystkie wynikające z niej problemy. Cudownie wpasowują się w to bohaterowie, którzy w bardzo różny sposób do owej przepowiedni się odnoszą. To stanowi główną siłę tej powieści.
Największą pretensję mam do wprowadzenia Uthasa (olbrzyma) jako jednego z narratorów. Po jego sposobie opisu rzeczywistości nie widać, że czymkolwiek różni się od ludzi. Może taki był zamysł autora, który stara się podkreślać, że różnic nie ma, ale wciąż czegoś mi tu brakowało. Uthas nienawidził ludzi, a w żadne sposób nie można tego odczytać z jego narracji.
Recenzując powieść, warto nadmienić, że jest brutalna, ale nie przesadnie. Trupów jest mnóstwo, mniej więcej połowa bohaterów ginie gdzieś w trakcie akcji. I tak, jak w niektórych przypadkach ta śmierć jest napisana dobrze i realnie wpływa na losy i czyny bohaterów (Cywen, Corban, Rafe), o tyle w wielu (zbyt wielu) innych przypadkach, śmierć nie ma żadnych implikacji. Są tu puste stwierdzenia, że postać X straciła głowę. I nic z tego nie wynika. Jego rodzina po nim nie płacze, królowie nie głoszą przemów na jego pogrzebie. I rozumiem, że na wojnie jest mnóstwo bezsensownej śmierci. Ale tu wielokrotnie mi czegoś brakowało.
Mam też trochę zastrzeżeń do zakończenia, ale za dużo bym spoilerował. Dlatego też ten tom dostał niższą notę niż poprzednie. Cała seria zasługuje na solidne 8, jedynie ten tom zaniża średnią.
Zawsze zwracam też uwagę na bohaterów. Z całego tego tłumu zdecydowanie wyróżnia się Cywen. Jest bohaterska, odważna i kobieca. Podobnie wart uwagi jest główny bohater Corban, który mierzy się z wagą leżącej na jego barkach przepowiedni. Pozostali bohaterowie ładnie rozwijają się przez wszystkie tomy. Każdy z nich ma jakiś charakter, który czyni go innym od pozostałych.
Podsumowując, polecam serię jako całość. Lektura wymaga dużo czasu (seria opiewa na jakieś 3500 stron) i dobrej pamięci do bohaterów, którzy mają podobne imiona.

Po przeczytaniu całej sagi mogę z czystym sercem dać 8 za całokształt. Właściwie jedyne do czego mogę się doczepić to drażniąca mnie postać Corbana. Wśród tylu pełnokrwistych bohaterów jak Maquin, Gar, Camlin, Coralen, czy Veradis to Corban był postacią ciapowatą, niezdarną wręcz. Nie zliczę ile razy ktoś musiał ratować go z opresji. To właściwie jedyna rzecz, która mnie drażniła.

Świetne zwieńczenie serii, która cała jest jedną z lepszych fantasy jakie czytałem. Pomijając nieszczęsne tłumaczenie, które będzie jednak problematyczne tylko dla kogoś z pojęciem o wczesnym średniowieczu, to fabuła, bohaterowie i świat są bardzo fajnie zrealizowane a p. Gwynne ma wielki potencjał. Szczerze polecam.

Wyczekałem się na tą książkę w bibliotece, ale zdecydowanie było warto, bo tak oto dobrnąłem do finalnego tomu kapitalnej serii fantasy Wierni i Upadli. Pewnie parę rzeczy można by tu zmienić, jednak nie chcę się czepiać bo ogólnie jestem zadowolony. Cała seria to istny majstersztyk o wspaniałych, wyrazistych bohaterach; wartkiej akcji i ciekawych rozwiązaniach fabularnych. Spotkałem się z zarzutami, że seria jest nieco sztampowa i mało oryginalna. Cóż, nawet jeżeli tak jest to sposób jej wykonania i rozmach powala na kolana. Kilka tysięcy stron, mnogość wątków i postaci to coś co zdecydowanie robi wrażenie. Nawet jeśli mamy trochę zapożyczeń od innych autorów tego gatunku to jednak wyszło jej tylko na dobre i dostałem naprawdę dobrą fantastykę na wysokim poziomie. John Gwynne- to nazwisko warto zapamiętać, bo jeśli pojawi się coś sygnowane nim, to chętnie po to sięgnę. A całą serię oczywiście polecam. Osiem gwiazdek (rewelacyjna).

Finis coronat opus... Koniec wieńczy dzieło. Ta sentencja absolutnie pasuje jako podsumowanie "Gniewu", ostatniego tomu fenomenalnego cyklu Johna Gwynne'a. Wraz z przeczytaniem ostatniej strony skończyła się fascynująca podróż przez Ziemie Wygnanych, podróż licząca ponad 3ooo stron.
Dziesięć gwiazdek które przyznaję "Gniewowi", jest nie tylko oceną tego akurat tomu; jest oceną całego cyklu, choć po prawdzie owe dziesięć gwiazdek to za mało, naprawdę.
Wiem że John Gwynne już napisał kolejne powieści, również tworzące zamkniętą całość, i o ile mi wiadomo - będące luźną kontynuacją "Wiernych i Upadłych". Oby na polskie wydania nie trzeba było długo czekać...

Naprawdę świetna saga. Już dawno nie przeczytałem tak ciekawych i dobrze napisanych książek. Polecam.

Koniec grubej, ale bardzo ciekawej sagi. Polecam ją każdemu.

Koniec grubej, ale bardzo ciekawej sagi. Polecam ją każdemu.

Zakończenie nie rozczarowuje, chociaż przyznam że ominęłam kilka rozdziałów, chcąc poznać finał tej historii. Jak zawsze jest kilka postaci, za którymi nie przepadamy, ale też takie, za którymi się tęskni. Dobrze napisana, ciekawa historia.

John Gwynne Gniew Zobacz więcej
John Gwynne Gniew Zobacz więcej