Gniew

Okładka książki Gniew John Gwynne
Okładka książki Gniew
John Gwynne Wydawnictwo: Mag Cykl: Wierni i upadli (tom 4) fantasy, science fiction
Wierni i upadli (tom 4)
Wrath
Mag
2020-03-27
2020-03-27
2017-05-04
Marcin Mortka

Niezwykle przypadła mi do gustu ta seria. Czytając nie tylko tą część ale wszystkie pozostałe świetnie się bawiłem. Dużo wartkiej akcji, wielkich bitew i małych potyczek. Akcja dobrze się rozwija i nie zwalnia tempa przez całą serię.
Mimo to, niektóre elementy mnie trochę raziły. Część bohaterów miała według mnie trochę irytujące cechy (co nie przeszkadzało mi kibicować im w starciu z siłami zła). Serie fantasy mają swoje prawa, ale mimo wszystko po uśmiercał bym trochę więcej pierwszoplanowych postaci, ponieważ momentami ich wyjścia z opresji były lekko przesadzone. Nie odbiera to jednak w moich oczach nic z serii bo świetnie się ją czytało i z czystym sumieniem mogę ją polecić innym fanom gatunku.

Zakończenie całego cyklu bardzo mi się podobało. Nie będę ukrywał, że kibicowałem głównym bohaterom i trzymałem kciuki żeby im się udało....

Ostatnia część przygód Corbana i spółki jest ciekawym, ale trochę sztampowym zakończeniem. Choć z ciekawością śledziłem losy postaci, z którymi przeszedłem już przez całe Ziemie Wygnane, to nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że książka jest bardzo przewidywalna — odhacza oczekiwane konfrontacje pomiędzy bohaterami i ich przeciwnikami niczym kolejne punkty na liście zakupów. Nie ukrywam jednak, że nie czytało się tego źle, ładny styl i bogaty język sprawiały, że przeprawa przez książkę była całkiem przyjemna. Ponadto polubiłem bohaterów i chciałem wiedzieć, jak konkretnie potoczą się ich losy. Przy takim nagromadzeniu wątków nie da się uniknąć tego, że jedne będą lepsze (Maquin),a inne gorsze (Veradis),ale to sprawia, że każdy może znaleźć tu coś dla siebie. Po przeczytaniu całego cyklu tylko utwierdziłem się w przekonaniu, że jest to dobry cykl na początek z fantastyką. Mamy czarno na białym przedstawione kto jest dobry, kto jest zły, a wątki fantasy są marginalne, jest ich wręcz za mało jak na książkę z tego gatunku, ale za to nie przeszkadzają w odbiorze i zrozumieniu historii. Jest to moim zdaniem średni cykl ze średnim zakończeniem, ale napisany na tyle dobrze i spójnie, że warto dać mu szansę.

Ciekawa seria fantasy, która chce odwrócić schemat przeznaczenie i bohatera który ma zmienić świat. Świat jest ciekawy a magia w nim pokazana trudna i bardzo mroczna. Kolejni bohaterowie są ciekawi choć czasem nudni. Jednak całą serię bardzo dobrze się czytało. Gorąco Polecam. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Koniec grubej, ale bardzo ciekawej sagi. Polecam ją każdemu.

Koniec grubej, ale bardzo ciekawej sagi. Polecam ją każdemu.

Zakończenie nie rozczarowuje, chociaż przyznam że ominęłam kilka rozdziałów, chcąc poznać finał tej historii. Jak zawsze jest kilka postaci, za którymi nie przepadamy, ale też takie, za którymi się tęskni. Dobrze napisana, ciekawa historia.

Książka utrzymuje poziom całej serii, wciągnęłam się od pierwszych stron, przez co czytanie poszło mi wyjątkowo szybko. Zakończenie moim zdaniem udane, sama nie widzę lepszego. Przy okazji książka oprócz opisów bitew pokazuje tego wspaniałą przyjaźń, niesie ze sobą wiele wartości, co jest kolejnym plusem.

Zdecydowane polecam przeczytać, bo cała seria jest bardzo dobra.

Zdecydowane polecam przeczytać, bo cała seria jest bardzo dobra.

Naprawdę świetna saga. Już dawno nie przeczytałem tak ciekawych i dobrze napisanych książek. Polecam.

Książki z tej serii ciężko jest oceniać jako twory pojedyncze. Poza pierwszym tomem, który ma wyraźny punkt kończący, wszystkie pozostałe tworzą spójną, ciągłą historię. Ocenie je zatem jako całokształt.
Jako duża saga o bohaterskich czynach ludzi, powieść wypada znakomicie. Porusza dużo istotnych tematów (odrzucenie, ciężar władzy, brzemię przeszłości, rzutujące na relację między bohaterami). Bitwy są opisywane z dużą, ale nie przesadną dokładnością. Autor zasługuje na wybitny szacunek za poprowadzenie bitwy rozgrywającej się na przestrzeni jakiś dwustu stron tak, że czytelnik się nie nudzi.
Wątki poboczne są ciekawe, dobrze pasują do całości. Najbardziej podobał mi się cały wątek Ardanu i królowej Edany, w którym dużo było polityki i dyplomatycznych rozgrywek, ale nie brakowało też zdrady, walk i zasadzek.
Równie ciekawy jest wątek wielkiej przepowiedni i wszystkie wynikające z niej problemy. Cudownie wpasowują się w to bohaterowie, którzy w bardzo różny sposób do owej przepowiedni się odnoszą. To stanowi główną siłę tej powieści.
Największą pretensję mam do wprowadzenia Uthasa (olbrzyma) jako jednego z narratorów. Po jego sposobie opisu rzeczywistości nie widać, że czymkolwiek różni się od ludzi. Może taki był zamysł autora, który stara się podkreślać, że różnic nie ma, ale wciąż czegoś mi tu brakowało. Uthas nienawidził ludzi, a w żadne sposób nie można tego odczytać z jego narracji.
Recenzując powieść, warto nadmienić, że jest brutalna, ale nie przesadnie. Trupów jest mnóstwo, mniej więcej połowa bohaterów ginie gdzieś w trakcie akcji. I tak, jak w niektórych przypadkach ta śmierć jest napisana dobrze i realnie wpływa na losy i czyny bohaterów (Cywen, Corban, Rafe),o tyle w wielu (zbyt wielu) innych przypadkach, śmierć nie ma żadnych implikacji. Są tu puste stwierdzenia, że postać X straciła głowę. I nic z tego nie wynika. Jego rodzina po nim nie płacze, królowie nie głoszą przemów na jego pogrzebie. I rozumiem, że na wojnie jest mnóstwo bezsensownej śmierci. Ale tu wielokrotnie mi czegoś brakowało.
Mam też trochę zastrzeżeń do zakończenia, ale za dużo bym spoilerował. Dlatego też ten tom dostał niższą notę niż poprzednie. Cała seria zasługuje na solidne 8, jedynie ten tom zaniża średnią.
Zawsze zwracam też uwagę na bohaterów. Z całego tego tłumu zdecydowanie wyróżnia się Cywen. Jest bohaterska, odważna i kobieca. Podobnie wart uwagi jest główny bohater Corban, który mierzy się z wagą leżącej na jego barkach przepowiedni. Pozostali bohaterowie ładnie rozwijają się przez wszystkie tomy. Każdy z nich ma jakiś charakter, który czyni go innym od pozostałych.
Podsumowując, polecam serię jako całość. Lektura wymaga dużo czasu (seria opiewa na jakieś 3500 stron) i dobrej pamięci do bohaterów, którzy mają podobne imiona.

Po przeczytaniu całej sagi mogę z czystym sercem dać 8 za całokształt. Właściwie jedyne do czego mogę się doczepić to drażniąca mnie postać Corbana. Wśród tylu pełnokrwistych bohaterów jak Maquin, Gar, Camlin, Coralen, czy Veradis to Corban był postacią ciapowatą, niezdarną wręcz. Nie zliczę ile razy ktoś musiał ratować go z opresji. To właściwie jedyna rzecz, która mnie drażniła.

Świetne zwieńczenie serii, która cała jest jedną z lepszych fantasy jakie czytałem. Pomijając nieszczęsne tłumaczenie, które będzie jednak problematyczne tylko dla kogoś z pojęciem o wczesnym średniowieczu, to fabuła, bohaterowie i świat są bardzo fajnie zrealizowane a p. Gwynne ma wielki potencjał. Szczerze polecam.

John Gwynne Gniew Zobacz więcej
John Gwynne Gniew Zobacz więcej