Antyterroryści. Polskie elitarne służby specjalne w akcji

Okładka książki Antyterroryści. Polskie elitarne służby specjalne w akcji Mateusz Baczyński, Janusz Schwertner
Okładka książki Antyterroryści. Polskie elitarne służby specjalne w akcji
Mateusz BaczyńskiJanusz Schwertner Wydawnictwo: Znak militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Znak
2019-09-02
2019-09-02

Okładka książki Wałęsa 80 Kamil Dziubka, Janusz Schwertner, Lech Wałęsa
Wałęsa 80 Kamil Dziubka, Janu...
Okładka książki Zwierzak. Spowiedź policyjnego przykrywkowca Mateusz Baczyński, Janusz Schwertner
Zwierzak. Spow... Mateusz Baczyński,&...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr10 (34) / październik 2020 Karolina Baca-Pogorzelska, Katerina Barushka, Edyta Bryła, Jacenty Dędek, Katarzyna Dędek, Magdalena Felis, Tom Gauld, Mikołaj Grynberg, Roman Gutek, Anna Beata Háblová, Maciej Jakubowiak, Paulina Jóźwik, Zuzanna Kowalczyk, Jarek Kozłowski, Karolina Lewestam, Jędrzej Malko, Marta Rybicka, Janusz Schwertner, Filip Springer, Olga Stehlíková, Daniela Vodáčková, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Karolina Baca-Pogor...
Okładka książki Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci Witold Bereś, Janusz Schwertner
Szramy. Jak ps... Witold Bereś, Janus...

Więcej niż ciekawa lektura.
Informacje o najtajniejszej grupie szturmowej policji przez długi czas nie istniały.
Dla mnie kulisy powstania, metody trenowania, wymiany i szkolenia z innymi podobnymi jednostkami na świecie, okoliczności wielu akcji, w których AT uczestniczyli są arcyciekawe.
To nie tylko wspomnienia antyterrorystów o strzelaninie w Magdalence, nie bez powodu porównywanej do operacji wojskowej w Afganistanie, ale też wywiad z wieloma byłymi Atekami. Brali udział w wojnach gangów, pościgach, odbijaniu zakładników, w akcjach związanych z podkładaniem bomb, etc.
To też wspomnienia kolegów, poległych w bezpośrednich starciach z bezwględnymi bandytami oraz w czasie treningów.
Mowa jest o selekcji, morderczych egzaminach, ćwiczeniach w mieście i na poligonach, anegdotach związanych z akcjami, o wzajemnych prankach, o różnych obliczach terroryzmu, a także o życiu po pracy.

Najbardziej zapamiętam skromność, dystans do siebie, profesjonalizm tych twardych ludzi. Praca ich fascynuje, kochają tą swoją niewdzięczną robotę jak szaleńcy, a dla siebie nawzajem są rodziną, przyjaciółmi, braćmi w boju gotowymi umrzeć za osobę obok. To imponujące i heroiczne.
Świetna lektura.

Więcej niż ciekawa lektura.

Książka ta opisuje losy byłych i aktualnych antyterrorystów. Wywiad z tymi ludźmi uzmysłowił mi jak bardzo służby specjalne są w Polsce niedoceniane przez polityków jak i zwykłych ludzi. Opowieść przedstawia ludzi, którzy ryzykują własnym życiem za biezpieczeństwo narodu, a w zamian dostają małe wynagrodzenie i brak pomocy lekarskiej. Polecam każdemu, książka jest naprawdę dobra, czyta się ją z zaciekawieniem.
Miejmy nadzieję, że na przestrzeni lat ci ludzie otrzymają szacunek na który zasługują.

Szacun, że ci ludzie narażają swoje życie dla świętego spokoju szarych obywateli.
Wydaje się, że te opowieści zawierały nieco za dużo politykowania oraz prowadzono w tej książce „selektywną narrację”, z której można by wysnuć jedynie słuszny wniosek, że operatorzy „ociekają zajebistością”. Tak bardzo, że nawet bronią oni pewnej słynnej akcji w Magdalence, której obronić się nie da. Może nie dlatego, że zawinili policjanci na szczeblu jakimkolwiek, ale na pewno zawinili politycy nie dając wyszkolenia, sprzętu i pieniędzy, bo wkrótce po tej Magdalence zmiany nastąpiły ponoć jakieś i to istotne. Poza tym błądzić i mylić się jest rzeczą ludzką, byle by wyciągano z pomyłek wnioski.
Draństwem było ciąganie policjantów po sądach za śmierć w walce ich towarzyszy i to ciąganie przez kilkanaście lat. Ofiary się zdarzają i nikt nie jest doskonały, a niszczenie komuś życia za to, że dla nas wciąż naraża własne, to rzecz obrzydliwa.

Bardzo dobra, wciągająca książka.
Czyta się jednym tchem.

Bardzo dobra, wciągająca książka.
Czyta się jednym tchem.

Książka jest niezwykle wciągająca. W serii reportaży, czytelnik poznaje arkany pracy antyterrorystów. Janusz Schwertner za pomocą kilkunastu wywiadów z przedstawicielami formacji w spoczynku, jak i tych aktywnych, przybliża kulisy najbardziej spektakularnych akcji, życie osobiste, ich motywacje, przygotowanie oraz poświęcenie, bez którego nie mogliby pracować w swojej wymarzonej pracy. Mam świadomość, że pewne sprawy są odrobinę naciągane i wybielane, ale w żaden sposób nie wpływa to na atrakcyjność pozycji.

Bardzo dobra lektura. Zabrakło mi tylko słowniczka potocznych zwrotów i skrótów na końcu, jaki zazwyczaj znajduje się w tego typu książkach.

Seria wywiadów z kontrterrorystami. Książka zaczyna się dobrze opisaną akcją w Magdalence, która stała się punktem zwrotnym dla unowocześnienia polskich służb AT. Ta najbardziej tragiczna w historii polskich oddziałów kontrterrorystycznych jest pokazana z perspektywy kilku biorących udział funkcjonariuszy, od tych, którzy walczyli w pierwszym rzędzie, aż do operatorów policyjnej radiostacji. Większość książki to wspomnienia weteranów jednostek taich jak BOA, przygody jak ze wspomnianych na okładce filmów Patryka Vegi. Głównie lata 90. zatrzymania gangsterów, problemy tamtych czasów. Ostatnia część to rozmowy z obecnie (2019 r.) służącymi w tych jednostkach, ich spostrzeżenia dotyczące specyfiki służby, ale tez dużo anegdotek i ciekawostek ze służby.

Słuchałam w formie audiobooka o ile na poczatku byłam bardzo wciagnieta to pod koniec łapałam się na tym, że odpływam. Trochę to się robiło już powtarzalne. Można było bardziej ten temat skondensować. Poza tym słuchałam kiedyś wywiadów autorów na YT z podobnym zestawem rozmówcow.

Służba w AT oczami funkcjonariuszy tej formacji. Nie wyszystko moga powiedzieć, ale to, co mówią, jest często brutalne. Bardzo dobra książka.

Najlepsza pozycja o elitarnych oddziałach policji na rynku. Czuć było siłę psychiki tych ludzi czytając tę książkę. Książka odpowiada na pytania jak to wygląda od kuchni, jakie życie jest pełne poświęceń i pasji w tej służbie. Męska, rzeczowa.

Janusz Schwertner Antyterroryści. Polskie elitarne służby specjalne w akcji Zobacz więcej