Antyterroryści. Polskie elitarne służby specjalne w akcji

Okładka książki Antyterroryści. Polskie elitarne służby specjalne w akcji
Mateusz BaczyńskiJanusz Schwertner Wydawnictwo: Znak militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Znak
2019-09-02
2019-09-02

Okładka książki Zwierzak. Spowiedź policyjnego przykrywkowca Mateusz Baczyński, Janusz Schwertner
Ocena 7,6
Zwierzak. Spow... Mateusz Baczyński,&...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr10 (34) / październik 2020 Karolina Baca-Pogorzelska, Katerina Barushka, Edyta Bryła, Jacenty Dędek, Katarzyna Dędek, Magdalena Felis, Tom Gauld, Mikołaj Grynberg, Roman Gutek, Anna Beata Háblová, Maciej Jakubowiak, Paulina Jóźwik, Zuzanna Kowalczyk, Jarek Kozłowski, Karolina Lewestam, Jędrzej Malko, Marta Rybicka, Janusz Schwertner, Filip Springer, Olga Stehlíková, Daniela Vodáčková, Marcin Wicha
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Karolina Baca-Pogor...

Okładka książki Hajlajf. Czysta prawda o brudnej służbie KAFIR, Łukasz Maziewski
Ocena 7,1
Hajlajf. Czyst... KAFIR, Łukasz Mazie...
Okładka książki Jerzy Dziewulski o kulisach III RP Jerzy Dziewulski, Krzysztof Pyzia
Ocena 6,2
Jerzy Dziewuls... Jerzy Dziewulski, K...
Okładka książki Krótki kurs szpiegowania Jan Kapela, Piotr Niemczyk
Ocena 6,0
Krótki kurs sz... Jan Kapela, Piotr N...

Słuchałam w formie audiobooka o ile na poczatku byłam bardzo wciagnieta to pod koniec łapałam się na tym, że odpływam. Trochę to się robiło już powtarzalne. Można było bardziej ten temat skondensować. Poza tym słuchałam kiedyś wywiadów autorów na YT z podobnym zestawem rozmówcow.

Służba w AT oczami funkcjonariuszy tej formacji. Nie wyszystko moga powiedzieć, ale to, co mówią, jest często brutalne. Bardzo dobra książka.

Najlepsza pozycja o elitarnych oddziałach policji na rynku. Czuć było siłę psychiki tych ludzi czytając tę książkę. Książka odpowiada na pytania jak to wygląda od kuchni, jakie życie jest pełne poświęceń i pasji w tej służbie. Męska, rzeczowa.

Fajna i ciekawa w formie wywiadu. Wydarzenia w Magdalence miały bardzie duży wpływ na dawną policję oraz AT. Momentami śmieszna, ale można dowiedzieć się z niej różnych rzeczy.

Pozycja nie tylko dla dużych chłopców:) Dobrze się czytało, chociaż osobiście liczyłam na większą liczbę opisanych akcji, w których brały udział wypowiadające się w książce osoby. Zbyt wiele uwagi poświęconej szkoleniom i treningom. Całość warta przeczytania, ponieważ faktycznie niewiele się słyszy (a tym samym wie) o antyterrorystach.

Książka, a praktycznie dokument o codziennej służbie funkcjonariuszy antyterrorystycznych pododdziałów Policji. Chłopaki z AT opowiadają ile wyrzeczeń kosztuje ich samo dostanie się w struktury tych jednostek, a później nie jest wcale lepiej - pojawia się pot na treningach, stres przed i po akcjach, a bywa i tak, że niestety - również krew i śmierć kolegów. Opisane są "od zaplecza" znane akcje antyterrorystów z ostatnich lat, z których telewizja pokazuje jedynie migawki w postaci kilku ujęć - wejście na obiekt, wybuchy granatów błyskowo-hukowych i skutych ludzi, po których AT przyszło, marginalizując tym samym sens istnienia tego typu jednostek. Nie widać ile pracy operacyjnej włożonej jest w taką realizację, ani jak system "dbał" dawniej o wyszkolenie i wyposażenie ATeków i co się w tych kwestiach do dziś zmieniło.

Książka przybliża pracę polskich ,,antyków", którzy narażają swoje życie podejmując się karkołomnych misji, jak to bywa w kraju nad Wisłą, za przysłowiową miskę ryżu.

Jeśli chodzi o początkowe opisy akcji, jak ta w Magdalence, to czyta się świetnie, później wywiady to w głównej mierze maglowanie ciągle tego samego w kółko. Po entym pytaniu o Edwarda Misztala ma się ochotę samemu strzelić sobie w łeb.

Z perspektywy laika ciekawa pozycja, która w przystępny sposób wprowadza w świat służb specjalnych. Nigdy wcześniej nie interesowałam się taką tematyką, a tutaj wciągnęło mnie od samego początku. Pomimo faktu, że bohaterowie nie zawsze mogli zdradzić szczegóły, (co czasem trochę irytowało, ale wiadomo, nie wszystko dla masy), to mimo wszystko miałam poczucie zasmakowania tajnych informacji, jakby mi je opowiadała bliska osoba. Forma wywiadu zrobiła swoją robotę, przez co książka jest naprawdę łatwa w odbiorze. Osobiście otworzyła mi szerzej oczy nie tylko na to, jak wygląda ta praca, z czym, ci ludzie mierzą się każdego dnia, jak narażają swoje życie, ale też ogólne realia w kontekście działań władz w traktowaniu oddziału AT w kraju, co niejednokrotnie zbulwersowało mnie. I chyba właśnie te informacje, związane z działaniami rządu dotknęły mnie w tej książce najbardziej. O zarobkach nawet nie ma co wspominać, bo to jakaś kpina. Podejrzewam, że każda osoba, która przeczytała o tym, doznała dysonansu poznawczego. Ogólnie myślę, że to ciekawa pozycja dla osób, które być może rozważają ten zawód, ale jeszcze nie są aż tak bardzo wtajemniczone, jak jest naprawdę.

Ciekawa książka o trudnej pracy antyterrorystów. Format wielu wywiadów, bardzo sprzyja czytaniu. Mimo ciężkich tematów i pytań autorzy starają się skupić na bohaterach i ich emocjach.

Janusz Schwertner Antyterroryści. Polskie elitarne służby specjalne w akcji Zobacz więcej