Zwierzak. Spowiedź policyjnego przykrywkowca

Znak
2020-11-12
2020-11-12
policja

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr10 (34) / październik 2020 Karolina Baca-Pogorzelska, Katerina Barushka, Edyta Bryła, Jacenty Dędek, Katarzyna Dędek, Magdalena Felis, Tom Gauld, Mikołaj Grynberg, Roman Gutek, Anna Beata Háblová, Maciej Jakubowiak, Paulina Jóźwik, Zuzanna Kowalczyk, Jarek Kozłowski, Karolina Lewestam, Jędrzej Malko, Marta Rybicka, Janusz Schwertner, Filip Springer, Olga Stehlíková, Daniela Vodáčková, Marcin Wicha
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Karolina Baca-Pogor...
Okładka książki Szramy. Jak psychosystem niszczy nasze dzieci Witold Bereś, Janusz Schwertner
Ocena 7,5
Szramy. Jak ps... Witold Bereś, Janus...

Zawsze mam mieszane uczucia biorąc taką książkę do ręki, gdyż uważam, że pewne służbowe tajemnice winny zostać nieodkryte. I choć tym razem sporo sensacji, sporo informacji to nie mam wątpliwości, że to jedna z najlepszych książek o policji, jakie przeczytałam. Zwierzak opowiada wyjątkowo szczerze i prawdziwie. Co podoba mi się bardzo w odróżnieniu od wielu tego typu publikacji, to równowaga między zaletami i wadami tego zawodu. Niestety, standardem jest, że jak już Państwo da emeryturkę to praca w służbie nagle okazuje się złem najgorszym. Nic to, że nikogo się tam na siłę nie trzyma a siedział jeden z drugim X lat.

Zwierzak ma odwagę napisać, że z perspektywy czasu dostrzega błędy we własnych działaniach. Wiedział, że robotę trzeba wykonać ale przyznaje, że niektóre metody budziły jego wątpliwości.
W ogóle sporo przemyśleń, z perspektywy lat i doświadczenia (a sporo tego się nazbierało bo i SB, i AT, później Biuro dw z PZ) o moralności i sprawiedliwości. Po prostu o byciu " w tym wszystkim" człowiekiem.

Inna ważna kwestia, to czas. Zwierzak pracował w latach 80-90., a to bez wątpienia, pod wieloma względami, inne czasy i inna Policja. Jakikolwiek głos by się tu nie odezwał, uważam, że jednak lepsza.

Co się nie zmieniło? Bez wątpienia nieudolność polskiego sądownictwa. Przykład na to, że jest jak było a gdzie pieniądz, tam prawo nie istnieje. Ale i praca policyjnych psychologów, delikatnie ujmując, jest poddana w wątpliwość. Tyle lat ten stan funkcjonuje i nikt z tym nic nie robi.

Żałuję, że w książce jednoznacznie nie wybrzmiało (a cały czas w społeczeństwie opinia ta pokutuje), że sprawy umarza prokuratura. Obojętnie jak bardzo policjantowi się chce to i tak ostatecznie sprawę "klepie" prokurator.

W każdym razie, to naprawdę dobrze napisane wspomnienia. Świetnie się czyta, jest akcja, jest sensacja, jest wszystkiego ile trzeba, a autorzy zadbali o lekki, wciągający styl. Warto!

Ciekawe. Kontrowersyjne. Autor sam miewa wątpliwości co do metod pracy "przykrywkowców", ale cóż , jest robota i trzeba ja wykonać. Ciekawy, właściwie jedyny precyzyjnie opisany, o ile to możliwe, jest wątek tzw. sprawy Krakowiaka, i udziału w niej ZWIERZAKA.
W sumie: należy się kilka gwiazdek.

W sumie: należy się kilka gwiazdek.

Dobra książka. Nie znam specyfiki, ale opisane w sposób zrozumiały i przejrzysty. Polecam

Świetna książka!

Świetna książka!

Dzięki takim ludziom nasze życie jest bezpieczniejsze. Szacunek za odwagę. Dobrze się czyta.

Spoko wierzymy ,że tacy ludzie pomagają nam w normalnym życiu

Spoko wierzymy ,że tacy ludzie pomagają nam w normalnym życiu

Wciągające historie z życia policyjnego przykrywkowca. Naprawdę dobrze opowiedziane, jakby bohater książki siedział przed nami i opowiadał te historie. Szkoda tylko, że tak mało zostało przrdstawione, albo tak szybko wyczerpał się temat. Niezależnie od tego to świetna pozycja dla fanów kryminałów.

Lubię książki tego typu... Nie za słodko ale i nie nudno.... Wiadomo możnaby tu dużo podkoloryzować żeby lepiej się czytało i sprzedawało. A tu wyszło prawdziwie. Wielkie brawa i szacun.

Jedna z ciekawszych ksiązek o tematyce policyjnej. Napisana bez nadęcia i gloryfikowania swojej osoby i pracy a jednocześnie bardzo ciekawa.

Doskonała. Sam fakt opowiedzenia historii zawodu tak rzadkiego i trudnego, a do tego pod redakcją autorów sprawia że "Zwierzaka" czyta się jednym tchem. Sam pracuję w górnictwie i wydawać by się mogło że w zawodzie podwyższonego ryzyka, po tej lekturze nieco zmieniłem nastawienie. Dlaczego? Oprócz siły wyższej w życiu pozostaje jeszcze tzw. czynnik ludzki, na który bohater zdaje sie zważać najbardziej. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie jaki trzeba mieć charakter i przysłowiowe jaja żeby taki zawód wykonywać, a co gorsza - mieć z tego satysfakcję. Jednak adrenalina napędza przykrywkowca, żeby wnikać w struktury przestępcze i rozpracowywać hydrę od środka. To zespół cech - od wysokiego ilorazu inteligencji, przez aktorstwo i na nieopisanej odwadze kończąc. Szacun wielki, warto przeczytać choćby dla samej świadomości jak zawód wygląda od środka.

Janusz Schwertner Zwierzak. Spowiedź policyjnego przykrywkowca Zobacz więcej