Toxyczne dziewczyny

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Skażone toxem

267 0 108

Było momentami dziwnie i mogła by być dłuższa, żeby bardziej rozwinąć historię i wolniej poprowadzić akcję. Zakończenie też średnio przypadło mi do gustu, ale sam zamysł na tę książkę bardzo mi się podobał.

Mam słabość do fantastyki młodzieżowej, w której pędzą konie po betonie wyobraźni, nie zawsze zwracając uwagę na logikę i styl. Tę książkę, odważną w zamyśle i brutalną, skrzywdziło chyba tłumaczenie, w każdym razie coś podczas czytania przeszkadza, uwiera. Ale jeśli przymknie się na to oko, w swoim gatunku jest to całkiem przyzwoita opowieść.

To było cóż... dziwne i bardzo nierówne. Początek sprawił, że miałam takie: wow, to może być świetne. I faktycznie, od początku miałam wrażenie, że czegoś takiego jeszcze nie czytałam. Tylko kurde, im dalej tym robiło się coraz bardziej dziwnie, wcale nie tak oryginalnie, a moja początkowa radość gdzieś się totalnie ulotniła. I ostatecznie zakończenie było mi kompletnie obojętne. Także - pomysł świetny, ale wykonanie już gorsze.

Nie wiem nawet co powiedzieć. Cudowna książka którą czytało mi się z przyjemnością. Bardzo lubię takie klimaty. Logika toxu jest trochę zawiła ale to nie przeszkadza, przynajmniej mi, aż tak bardzo.

Na półkach: , , , , ,

Za sprawą tajemniczej choroby w szkole dla dziewcząt Raxter kwarantanna trwa już kilkanaście miesięcy. Dziewczyny zostały odcięte od świata na wyspie gdzie za sprawą tajemniczego Toxu przyroda mutuje i każde wyjście poza bramy szkoły jest śmiertelnie niebezpieczne. W murach placówki również nie jest bezpiecznie, gdyż wirus też nie oszczędza dziewcząt. Hatty w wyniku paroksyzmu straciła oko, które pewnego dnia po prostu zaczęło zarastać,a jej przyjaciółka Byatt ma drugi kręgosłup. Dziewczyny nie dość, że walczą z mutacją, to przymierają głodem, gdyż dostawy żywności dostarczane przez wojsko są mniej niż skromne. Kiedy Hatty zostaje wytypowana aby wyruszyć po paczki z jedzeniem odkrywa, że wyspa skrywa dużo więcej tajemnic niż jej się wydawało. Do tego jej przyjaciółka znika w tajemniczych okolicznościach i razem ze swoją sympatią Byatt postanawiają dotrzeć do prawdy i uratować dziewczynę.
"Toxyczne dziewczyny" Rory Power to nie jest książka dla wrażliwych na brutalne sceny. Opisy paroksyzmów są szczegółowe i nie dla każdego będzie to komfortowe. Mimo jednak brutalności choroby szybko okazuje się, że największymi potworami, nie są zmutowane zwierzęta lecz ludzie.
Relacje w bardzo hermetycznej społeczności, wystawionej na ciągłe niebezpieczeństwo są opisane bardzo trafnie. Przyjaźń, miłość czy nienawiść i strach-wszytko wymierzone w punkt i nie potrzeba było opasłych tomiszczy, aby było klarownie.
Co do fabuły to tu niestety jest trochę chaotycznie i dosyć przewidywalnie. Książka napisana jest też nie równomiernie. W niektórych momentach wciagała bardzo, a w niektórych musiałam się trochę przemęczyć.

Świetnie wykreowany świat, wspaniała historia, silna główna bohaterka, unikalny styl pisania, sprawiły że zakochałam się w tej historii. Jednak zawiodłam się dziurami w fabule. Po przeczytaniu książki miałam ochotę sięgnąć po drugi tom, którego niestety nie ma. Wątek romantyczny to dno. Pojawia się znienacka i tak naprawdę nic by się nie stało, gdyby go nie było. Pomimo tych wad, uważam że ta opowieść jest warta przeczytania oraz gwarantuje niesamowite przeżycia. Jest to jedna z takich książek, w których te wady kompletnie mi nie przeszkadzały.

Pomysł był ciekawy, zapowiadało się interesująco, ALE totalny brak pomysłu na zakończenie i wyjaśnienie wielu wątków. Widać, że autorka miała pomysł, ale nie do końca umiała go zrealizować.

Fabuła poprowadzona z punktu widzenia głównej bohaterki. Hetty to dziewczyna uczęszczająca do szkoły na wyspie. Cała wyspa została odizolowana od reszty świata ze względu na dziwną chorobę dziesiątkującą uczennice.
Bardzo haotyczna fabuła, niedokładny opis choroby. Narracja pierwszoosobowa przeszkadza w dotarciu do tzw. prawdy.

Jakoś totalnie nie mogłam wciągnąć się w ta historię.byla mi całkowicie obojętna przez to krótka książkę czytałam stosunkowo dlugo

Nie zachwyciła mnie. Początek nie był zachęcający i momentami frustrowało mnie zachowanie bohaterek. Opis choroby był trochę nie dokładny i się gubiłam w zrozumieniu go. Już myślałam, że książka ta będzie totalnym rozczarowaniem, kiedy ostatnie 60 stron było naprawdę dobre i trzymało mnie w napięciu. Ostatecznie samo zakończenie nie dało mi pełnej satysfakcji i pozostawiło wiele pytań w mojej głowie, lecz mogło by być gorsze 🙂. Trochę rzeczy nie zostało wyjaśnionych, ale przymknęłam na to oko i koniec końców książka była dla mnie dobrą rozrywką.