Wioletka na tropie zbrodni

Lira
detektyw śledztwo zagadka humor komedia cosy crime proza polska
kryminał, sensacja, thriller
detektyw śledztwo zagadka humor komedia cosy crime proza polska

Książkę zaliczyłam do mojego własnego gatunku tzw. "Omóżdżaczy". Po trudnym tygodniu, sięgnęłam po coś lekkiego. Rzeczywiście książka lekka, zabawna Wioletka- główna bohaterka - samozwańcza detektyw- nieco naiwna, ale konsekwentna w swoich postanowieniach. Można przeczytać, szczególnie po ciężkim tygodniu. Polecam , na odstresowanie.

Obiecałam sobie, że tutaj zasadniczo peany a tylko w wyjątkowych sytuacjach krytyka. Ale przy tej pozycji się nie da inaczej. Straszne, straszne, straszne. Złe w każdej mierze. Niechybnie obiecałam sobie przeczytanie wszystkiego, co kupiłam na Targach Książki a mam jeszcze dwie pozycje tej autorki kupione na tychże właśnie... Trwoga i zimne poty mnie oblewają na samą myśl,...

To moje drugie spotkanie z twórczością autorki i chyba seria o pani Henryce bardziej do mnie przemówiła.

Wioletka Koperek jest nie za mądrą, a wręcz głupiutką jak na swój wiek kobietą, momentami bardzo irytującą, która uważa siebie za detektywa amatora. Jest mało dyskretna, wściubia nos wszędzie, a pomimo to jest lubiana przez kolegów i koleżanki (przez czytelników...

Komedia kryminalna łatwa, lekka i przyjemna. Fajna główna bohaterka i bardzo przyzwoita fabuła. Bałam się, że Wioletka będzie silnie przypominać dość męczącą Bridget Jones, ale tak się nie stało. Nasza (w sensie polska) odbija w dobra stronę i nie popada w irytującą i schematyczną tandetę.

Fajna, lekka i zabawna. Nie przasadzę, jeśli przyrównam do twórczości Chmielewskiej. Bawiłam się tak samo dobrze podczas lektury.

Pora na drugą książkę Katarzyny Gurnard! Teraz główną bohaterką jest dosyć młoda kobieta po 30stce. Wioletka, zapalona fanka kryminałów i powieści detektywistycznych całkiem przypadkiem jest świadkiem morderstwa. Jednak po krótkim zastanowieniu nie jest go tak całkiem pewna... w końcu była noc, widziała potencjalne morderstwo przez okno, a była wtedy w stanie... no cóż, nie...

Przepraszam, ale to jedna z niewielu książek, której nie byłam w stanie strawić. Wytrwałam do 25 strony i więcej nie dam rady. O tyle to dziwne, że poprzednią książkę tej autorki (o Pani Henryce) przeczytałam i nawet oceniłam (może ciuteczkę na wyrost, ale jednak) jako dobrą.

Głowna bohaterka jest strasznie irytująca. Czy ktoś trzydziestoletni może być aż tak naiwny, momentami bezmyślny i niedojrzały? Jakimś cudem udaje się jej odkryć zabójcę i nie zginąć (ja sama chciałam ją kilka razy zamordować!). Książkę da się przeczytać choć jeśli miałabym ją komuś polecić to chyba nie zrobiłabym tego.

Pani Gurnard uważa, że w heraklitowskiej myśli dotyczącej wchodzenia do tej samej rzeki tkwi zasada, a nie brak możliwości. Już TO dyskwalifikuje ją jako pisarkę w moich oczach. Całość jest paplaniem bez ładu i składu z sileniem się na humor, który nie śmieszy. Z tego powodu straciłam zupełnie zainteresowanie akcją, mimo że lektorka - Ilona Chojnowska - świetnie czyta.

Taka lekka książka, na plażę, albo do pociągu. Trochę humoru, aczkolwiek oczekiwałam czegoś więcej. Dla mnie to książka z cyklu, łatwo się czyta, jeszcze szybciej zapomina co było w środku.

• 2019
  • 2018