Martwy sad

Okładka książki Martwy sad Mieczysław Gorzka
Okładka książki Martwy sad
Mieczysław Gorzka Wydawnictwo: Bukowy Las Cykl: Cienie przeszłości (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Cienie przeszłości (tom 1)
Bukowy Las
2019-06-19
2019-06-19
zbrodnia dzieci kryminał śledztwo wieś

"Nie domykam furtki,

Dają słodki plon.
W ciszy tu dojrzewa
Moje zło.

Od lat.

Diabeł tu chodzi na palcach.
Widzę jak diabeł tu chodzi na palcach.
Nabiera tu mocy, nabiera tu mocy, nabiera tu mocy.

Na wszelki wypadek postawię znak w powietrzu.
Znak w powietrzu.
Na wszelki wypadek postawię znak w powietrzu.
Znak w powietrzu.

Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,coma,w_chorym_sadzie.html"

Tekst utworu "W chorym sadzie" zespołu Coma był dla autora książki inspiracją do stworzenia tej historii.

Bardzo dobrą inspiracją.
Niesamowicie wciągająca książka.

Audiobook w interpretacji Filipa Kosiora.

Polecam.

Dają słodki plon.
W ciszy tu dojrzewa
Moje zło.

Od lat.

Diabeł tu chodzi na palcach.
Widzę jak diabeł tu chodzi na...

Komisarz Marcin Zakrzewski zostaje w środku nocy wezwany do brutalnego morderstwa.
Sprawa jak wiele innych? Nie do końca. W jednym momencie, słowa usłyszane trzydzieści lat temu, wracają jak bumerang. "Widziałem, jak diabeł chodzi tam na palcach" - zdanie to usłyszał od brata bliźniaka, gdy mieli 12 lat i kradli gruszki z sadu przy kościele. Te same słowa wypowiedział mu na ucho morderca podczas pościgu. Co to może oznaczać? Przecież jego brat został porwany lata temu!
Ale nie tylko brat zniknął bez śladu. Co 4 lata w rodzinnych stronach komisarza znikali młodzi chłopcy, a jego brat był ostatnim z nich. Co w takim razie łączy tajemnicze zaginięcia dzieci, z morderstwem, do którego Zakrzewski został wezwany?

Książka wciągnęła mnie całkowicie, polubiłam komisarza Zakrzewskiego oraz jego partnerkę komisarz Paulinę Czerny. Para śledczych stanowi zgrany duet, oby dwoje mają silne charaktery i nie spoczną zanim nie złapią mordercy.

Zakończenie pozostawia wiele znaków zapytania, nie wszystkie wątki zostają zamknięte, czy zostaną wyjaśnione w kolejnej książce? Nie odpowiadajcie 😉, sama sprawdzę!

Świetna książka! Polecam!

"Miej­sca pamię­tają ból, cier­pie­nie, strach i śmierć. Potem bez słów opo­wia­dają o tym wszyst­kim, któ­rzy znaj­dą się w ich obrę­bie, sie­jąc w du­szach nie­po­kój i prze­ra­że­nie."

Często uciekamy od bolesnych wspomnień, jednak traumatyczne doświadczenia tkwią w nas głęboko i nie dają o sobie zapomnieć. "Wi­dzia­łem, jak dia­beł cho­dzi tam na pal­cach" to krótkie zdanie wyszeptane przez sprawcę brutalnej zbrodni paraliżują komisarza Zakrzewskiego. Ostatni raz usłyszał je z ust swego brata, który trzydzieści lat temu zaginął w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach. Przygnieciony wspomnieniami stara się odkryć co łączy obie sprawy i znaleźć odpowiedzi na pytania, które dręczą go od lat. Nie będzie to jednak łatwe, gdyż wydaje się, że morderca wie o nim wszystko i zna każdy kolejny krok...

Martwy sad to mocne otwarcie cyklu "Cienie przeszłości" z komisarzem Marcinem Zakrzewskim w roli głównej. Stopniowo wnikałam w mroczną i zawiłą fabułę, w której przeszłość przeplata się z teraźniejszością, a senny koszmar miesza się z realnym życiem. Mieczysław Gorzka bardzo umiejętnie buduje atmosferę grozy, niepewności, skutecznie podsycając ciekawość. W napięciu śledziłam kolejne zwroty akcji, gubiąc się w domysłach i starając się rozgryźć tożsamość sprawcy. Nie jest to jednak takie proste, bo każdy rozdział przynosił nowe, zaskakujące fakty, które dodatkowo mieszały w głowie, budząc nowe wątpliwości. Kreacja postaci przemyślana i wiarygodna. Oczywiście większość uwagi skupiamy na Zakrzewskim, jego przeżyciach, doświadczeniach, czy pracy. Odczuwamy jego dezorientację i determinację w działaniu. Emocje te pogłębiane są wstawkami wspomnień, które niczym poszczególne elementy układanki tworzą spójny, niepokojący obraz. Jestem bardzo ciekawa kolejnych tomów z serii, które z pewnością nadrobię.

"Martwy Sad"
Mieczysław Gorzka

"Widziałem jak diabeł chodzi tam na palcach"

Podczas pościgu dochodzi do konfrontacji z mordercą.
Komisarz Marcin Zakrzewski słyszy słowa, które 30 lat temu wypowiedział jego zaginiony brat. Czy możliwe, że żyje i może mieć coś wspólnego z porwaniem i śmiercią paronastu nastolatków przed lat?
Komisarz powraca do swojej rodzinnej wsi, aby pod przykrywką postarać się rozwiązać tą zagadkę. Tym bardziej, że zbrodnie z ponad 30 lat łączą się z obecnymi mordami.
Dla Zakrzewskiego to ponowie zmierzenie się z koszmarem z dzieciństwa. Morderca wciąż depcze mu po piętach, trafiając w jego najczulsze punkty.

Rozpoczynam właśnie swoją przygodę z Marcinem Zakrzewskim i już wiem, że to będzie dobra przygoda.
Powieść ma zarówno rozbudowany wątek kryminalny - niesamowicie zawiłą zagadkę detektywistyczną do rozwiązania jak i wątek obyczajowy, w którym możemy od podszewki poznać samego Komisarza, jego dzieciństwo, mroki oraz...miłosne podboje.
Książka wciąga czytelnika od pierwszych zdań.
Akcja toczy się z początku powoli, by w późniejszym momencie nabrać zaskakującego tempa.
Jedyne do czego mogę się przyczepić to fakt, że od początku wiadomo było, że z opisywamym sadem jest coś nie tak i stanowczo za długo zajęło śledczym podjęcie decyzji do przeszukania tej ziemi.

Moja ocena : 8/10

#recenzja #book #booklover #bookstagrammer #bookstagram #bookstagrampl #czytambolubie #czytamkryminaly #czytamthrillery #thriller #kryminał #rybnik #rybnikczyta #pijackawe_czytam #parabookstagrama #atrament_mroku #myszaczyta

"Martwy Sad"
Mieczysław Gorzka

"Widziałem jak diabeł chodzi tam na palcach"

Podczas pościgu dochodzi do konfrontacji z mordercą.
Komisarz powraca do swojej rodzinnej wsi, aby...

Całkiem przypadkowo sięgnęłam po kryminały pana Mieczysława Gorzka. Przeczytałam żart autora, który zapytany przez czytelnika o czym jego najnowsza książka jest i czy jest dobra bo nie wie czy warto kupować, odpowiedział ze nie wie o czym i czeka aż mu Filip przeczyta 🤣
Uznałam to za świetna ripostę i postanowiłam posłuchać pierwszej książki z serii cienie przeszłości, no i wpadłam a wspaniały Filip Kosior sprawił ze widziałam oczami wyobraźni każda wspaniała akcje i każdy zbrodniczy zamysł.
Pierwszy tom „Martwy sąd” wspaniałe wprowadza nas w świat Komisarza Zakrzewskiego. Zbrodnie z przeszłości rozwiązywane współcześnie, łącza się z przeszloscia Zakrzewskiego. Zagadka skrywa zagadkę, zbrodnie zostają stopniowo odkrywane a komisarz Zakrzewski probuje rozliczyć się ze swoją przeszloscia i traumatycznym zaginieciem brata bliźniaka. Fantastycznie się słuchało tej książki. Ciekawi bohaterowie, dobry kryminał.

Super!

Super!

Po cyklu „Wściekłe psy”, który oceniam na bardzo dobry, postanowiłam sięgnąć po wczesniejszy cykl z komisarzem Zakrzewskim w roli głównej. Niezłe początki, ale może dlatego, że to początki jest trochę drobnych potyczek. Chodzi czasem o logikę rozumowania śledczych, małe błędy motoryzacyjne, które wychwyciliśmy z kolegą w dalszych częściach. Ogólnie niezła książka, ale muszę przyznać, że pan Gorzka wyrobił się później.

Wszystkie książki, na których okładce jest napisane "Mieczysław Gorzka" to moje ulubione książki :) Pan Mieczysław nigdy nie zawodzi. Dopiero teraz zaczęłam czytać tą serię, mimo że książek autora mam już kilka na swoim "koncie". Marcin jak był moim ulubionym bohaterem w cyklu "Wściekłe psy", tak dalej pozostaje na podium.

Rewelacyjna powieść. "Martwy sad" ma wszystko, co powinienem mieć dobry kryminał/thriller. Trudno się było oderwać od czytania.

Jak to mi się podobało! Sprawy sprzed lat splątane z wydarzeniami, które są dla bohaterów codziennością. Trzymam kciuki by cała seria trzymała taki poziom 🙌🏻