Krew i kamień

Okładka książki Krew i kamień Tomasz Kołodziejczak
Okładka książki Krew i kamień
Tomasz Kołodziejczak Wydawnictwo: Przedświt Seria: Biblioteka Voyagera fantasy, science fiction
Biblioteka Voyagera
Przedświt
1994-01-01
1994-01-01

Okładka książki Sherwood #01 Tomasz Kołodziejczak, Michał Oracz, Piotr Pieńkowski [gry], Rafał Szyma, Ignacy Trzewiczek, Mateusz Wielgosz, Mateusz Zaród
Sherwood #01 Tomasz Kołodziejcza...
Okładka książki Wielkie wyprawy Zofia Bieniarz, Jean-François Charles, Maryse Charles, Zbigniew Kasprzak, Tomasz Kołodziejczak, Bran MacLeod, Maria Olszewska, Stefan Weinfeld
Wielkie wyprawy Zofia Bieniarz, Jea...
Okładka książki Batman - Świat Brian Azzarello, Lee Bermejo, Ethem Onur Bilgiç, Alessandro Bilotta, Alberto Chimal, Ertan Ergil, Carlos Estefan, Mathieu Gabella, Inpyo Jeon, Jung Gi Kim, Tomasz Kołodziejczak, Stepan Kopriva, Piotr Kowalski (rysownik), Qiu Kun, Kirill Kutuzov, Nicola Mari, Thierry Martin, Pedro Mauro, JaeKwang Park, Egor Prutov, Paco Roca, Michal Suchánek, Rulo Valdés, Xu Xiaodong, Lu Xiaotong, Okadaya Yuichi, Natalia Zaidova, Benjamin von Eckartsberg, Thomas von Kummant
Batman - Świat Brian Azzarello, Le...

Nie jest źle, jest klimat.
Choć przez większość lektury doskwierało mi, że fabuła dreptała w miejscu.

Może pojawią się nowe przygody na "silniku" przedstawionego świata - bo jest potencjał.

Szczególnie duży plus, należy się za opis walk - autor nie skupiał się na męczących i bezsensowych detalach.

Nie jest źle, jest klimat.
Choć przez większość lektury doskwierało mi, że fabuła dreptała w miejscu.

Po kilku latach oczekiwania w końcu udało mi się przeczytać. Niestety musze stwierdzić że okładka lepsza od wnętrza. W środku wieje nuda, a wiele rzeczy potraktowano po macoszemu. Książka świetnie nadawała by się jako wstęp do bardziej obszernych pozycji bardzo ciekawie zapowiadające się uniwersum. Niestety sama w sobie jest słaba.

Nie jestem zachwycony. Książeczka mikra, a zajęła mi mnóstwo czasu. Jednak cykl o geografie Kajetanie Kłobudzkim jest tym, na czym Autor powinien się stanowczo skupić. Hard Fantasy z gatunku magii i miecza nie jest Autorowi pisane...

Oj słabiutko... Kołodziejczaka czytałem do tej pory i cenie za Dominium Solarne. Zachęcony zaczałem czytać Krew i Kamień. Świat jest oryginalny, ciekawe są zasady magii, odmienne niż w innych pozycjach z gatunku, ale jezyk powieści, prowadzenie akcji sprawiają, że książkę czytałem powoli, nie wciągneła mnie i chyba dokończyłem zgodnie z zasadą, że każdej książce nawet słabej trzeba dać szansę :-) Autor jest bardzo dobry w kreacji odmiennych światów, ale przyznaje że lepiej byłoby aby pozostał przy S-F......

ogniem i kamieniem, niedosyt straszny

ogniem i kamieniem, niedosyt straszny

Jak w zwyczaju uwielbiam fantasty, to tą książkę się okropnie czytało. Same flaki z olejem, książka ta zniechęciła mnie już na jakikolwiek inny kontakt z tym autorem.

Zaraz po skończeniu cyklu "Dominium Solarne" sięgnąłem za kolejną książkę Tomasza Kołodziejczaka. Zafascynowany stylem przedstawienia gwiezdnego świata, oczekiwałem niesamowitej historii fantazy.
Krew i kamień zawiodła mnie całkowicie. Znikł cały dynamizm, opisy długie, kiepsko budują obraz całości. Zdarzenie, turniej, walka, poprzedzone rozbudowanym wstępem, zamknięte w "jednym zdaniu".
Czuję niedosyt i to wielki.

Miła i lekka, szybko się czyta.
Zwroty akcji i niespodzianki czające się na kązdym kroku bardzo mnie wciągnęły.

Miła i lekka, szybko się czyta.
Zwroty akcji i niespodzianki czające się na kązdym kroku bardzo mnie wciągnęły.

Można przeczytać, ale nie trzeba. Na początku książka ciekawi oryginalnym światem i akcją, która posuwa się dość szybko, w dalszej części zaczyna jakimś dziwnym sposobem zwalniać. Odrzucają także przydługie opisy i porównania oraz ich ilość. Zakończenie również mnie nie zachwyciło

Książka poziomem nie odbiega od tego, co w typowym fantasy znaleźć można. Nie jest pod żadnym względem wybitna, nie ma również specjalnych uchybień, które mogłyby razić. Ma jednak w sobie coś takiego, przez co mimo wszystko spodobała mi się bardziej niż inne tego typu produkcje.

Trzy rzeczy zaplusowały na tyle, że książka w ostatecznej wersji zyskuje ocenę "dobrą".
Po pierwsze, zakończenie. W szczegóły wdawać się nie będę, coby lektury nie psuć, ale muszę przyznać, autorowi naprawdę udało się wymyślić zakończenie, które naprawdę na długo w pamięć zapada.

Po drugie, pomysł. Podejrzewam, że to może być przyczyna wielu krytycznych opinii. Ostatecznie konsument nie lubi rzeczy nowych, on chce mielić to samo po raz n-ty w nieco tylko zmienionej konwencji. Świat w książce bazuje na kulturze prasłowiańskiej, o której wiemy naprawdę bardzo niewiele. Autorowi udaje się całkiem zgrabnie i bez rażących dziur sklecić to w całkiem spójną rzeczywistość. Miło czasem spotkać się z czymś innym.

Po trzecie; klimat. Na tym polu co prawda nieco brakuje, mogło być lepiej, niemniej gdzieś tam faktycznie pobrzmiewa ta atmosfera prymitywnej, zabobonnej kultury poddanej rytuałom i przesądom.

Podsumowując, mamy tu całkiem porządny kawałek oryginalnej fantasy. Z książki można było wycisnąć więcej, wszystko mogłoby być odrobinę "bardziej", ale w gruncie rzeczy całość czyta się przyjemnie i niezobowiązująco.

Po...

• Pożyczone
  • Przeczytane - 2015
  • Kołodziejczak T.
  • Gatunek: Fantasy
  • Fantasy Polska

Dodaj cytat z książki Krew i kamień