Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata

- Kategoria:
- reportaż
- Tytuł oryginału:
- AI Superpowers: China, Silicon Valley, and the New World Order
- Wydawnictwo:
- Media Rodzina
- Data wydania:
- 2019-10-16
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-10-16
- Liczba stron:
- 304
- Czas czytania
- 5 godz. 4 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788380086616
- Tłumacz:
- Krzysztof Hejwowski
- Tagi:
- Chiny USA AI sztuczna inteligencja nowe technologie innowacje reportaż literatura faktu
Czy maszyny rzeczywiście niedługo zastąpią ludzi? Jaki to będzie miało wpływ na nasze życie i kto najbardziej na tym skorzysta? Kai-Fu Lee, ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji (SI) opisuje fascynującą rywalizację pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie nowych technologii i wpływ tego współzawodnictwa na resztę świata.
Lee, były szef Google na Chiny, obecnie pracujący dla chińskich firm, opisuje nowy porządek i rozkład sił pomiędzy Państwem Środka a Doliną Krzemową, w którym przewaga Amerykanów wcale nie jest oczywista. Zwraca też uwagę, że ogromne zmiany i rozwój technologii oznaczają nie tylko stały postęp i dobrobyt ludzkości, ale również dylematy etyczne czy zagrożenia miejsc pracy, a co za tym idzie – pogłębienie nierówności społecznych. Autor proponuje rozwiązania, które moglibyśmy zastosować, by stawić czoła nadchodzącym zmianom – być może najbardziej dramatycznym w historii człowieka.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Człowiek w dobie sztucznej inteligencji
Myślę, że każdy z nas choć raz w życiu zetknął się z gatunkiem science fiction, w którym bohaterowie ubrani w holograficzne, obcisłe kombinezony, wyposażeni w najnowszą technologię, przemierzają galaktykę w towarzystwie najlepszego kumpla robota. I choć wizja podróży nadświetlnych w dalszym ciągu jest tak odległa, jak emerytura Putina, to możliwość prowadzenia inteligentnej rozmowy z robotem już mniej. W XXI wieku stale udoskonalane algorytmy sztucznej inteligencji znacznie zbliżają nas do abstrakcyjnej przyszłości z książek i filmów. Temat ten jeszcze parę lat temu w mniejszym lub większym stopniu był podstawą wielu teorii spiskowych zakładających bunt maszyn, przejęcie przez nie władzy i ogólną zagładę ludzkości. Obecnie można uznać SI za temat bumerang, który wraca przy każdej możliwej okazji, ucieleśniając wszystkie nasze nadzieje na lepszą przyszłość. W coraz to nowszych publikacjach zarówno specjaliści, jak i pseudospecjaliści dywagują nad przyszłością jednostki ludzkiej w dobie cyfryzacji świata, mnożąc liczbę faktów i mitów na jej temat.
Doskonałym wyjściem z tego informacyjnego chaosu jest książka znanego i cenionego w świecie internetu i inteligentnych technologii Kai-Fu Lee pt. „Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata”, która w komunikatywny, przystępny i zrozumiały dla laika sposób zdradza tajemnice branży SI.
Pozycja ta jest doskonałą opcją dla osób, które nie zdają sobie sprawy z szerokich możliwości i bezpośredniego wpływu sztucznej inteligencji na świat i ludzi w nim żyjących. Lee podejmuje temat jej rozwoju, projektowania i przyszłości oraz powiązanych z nią technologii internetowych i mobilnych. Ponadto w ciekawy sposób mówi o wyścigu między Chinami i Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie rozwoju i prac nad SI, rozwodząc się nad jego prawdopodobnym wynikiem. Jednak najciekawsze elementy rozważań autora skupiają się na konsekwencjach społecznych, będących efektem upowszechnienia się technologii bazujących na SI.
To właśnie ten ekonomiczno-społeczny aspekt odróżnia tę książkę od innych podobnych publikacji, które w dużej mierze rozwodzą się nad plusami zastosowania sztucznej inteligencji w wojskowości. Lee w swojej książce postanowił obrać całkowicie inny kierunek i jako główny cel wyznaczył sobie obalenie mitów i dostarczenie PRAWDZIWYCH informacji, które powoli układają się w jeden spójny, nienachalny i logiczny wywód prezentujący jego ogólny pogląd na rozwój mocarstw budowanych na algorytmach sztucznej inteligencji. Publikacja dodatkowo pełni funkcję terapeutyczną, gdyż ma za zadanie oswoić i przygotować na rewolucyjne zmiany zachodzące w sektorze gospodarki odpowiedzialnym za zapotrzebowanie na rynku pracy. W końcu generatywne sieci współzawodniczące (GAN) i uczenie maszynowe prędzej czy później wykradną prawie wszystkie ludzkie miejsca pracy, a zwłaszcza te związane z analityką danych. Tak więc autor, przyjmując rolę lekarza, przedstawia recepty będące strategiami zapobiegawczymi i naprawczymi, które mogą znaleźć zastosowanie w zmieniającej się rzeczywistości.
Lee przede wszystkim uważa, że w państwach musi dojść do reorganizacji życia publicznego, co doprowadzić ma do zaistnienia nowej umowy społecznej, w myśl której rząd i przemysł inwestują w miejsca pracy zorientowane na człowieka. SI może i potrafi myśleć lepiej i szybciej, ale nie ma emocji. Autor proponuje wykorzystać olbrzymie korzyści płynące z produktywności sztucznej inteligencji, aby pomóc w finansowaniu miejsc pracy, w których współczucie i ludzki dotyk mogą poprawić życie członków społeczeństwa.
„Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa” jest idealną pozycją dla geeków, domowych filozofów, miłośników teorii spiskowych, więźniów nauki czy po prostu moli książkowych, którzy tak jak ja są ciekawi świata i szukają odpowiedzi na pytania stawiane nam przez życie. Mimo wagi poruszanych tematów i poziomu trudności wycieczki, na którą zaprasza nas Kai-Fu Lee, warto podjąć związany z nią trud i zapoznać się z wizją przyszłości pojawiającą się na naszych oczach. Polecam jako czytelniczka i recenzentka.
Karolina Wierna
Popieram [ 4 ] Link do recenzji
OPINIE i DYSKUSJE
Ciekawa książka, chociaż więcej można się z niej dowiedzieć o Chinach niż o SI.
Ciekawa książka, chociaż więcej można się z niej dowiedzieć o Chinach niż o SI.
Pokaż mimo toSzczerze? Nie rozumiem zachwytów.
1. Lepiej posłuchajcie kilku rozmów z prof. Bogdanem Góralczykiem, dowiecie się o Chinach więcej, w dodatku z szerokim kontekstem.
2. O SI dowiecie się więcej z popularnonaukowych czasopism.
I co to mówi o książce?
W dodatku ciężkawo napisana, pełna dłużyzn i powtórzeń.
Szczerze? Nie rozumiem zachwytów.
Pokaż mimo to1. Lepiej posłuchajcie kilku rozmów z prof. Bogdanem Góralczykiem, dowiecie się o Chinach więcej, w dodatku z szerokim kontekstem.
2. O SI dowiecie się więcej z popularnonaukowych czasopism.
I co to mówi o książce?
W dodatku ciężkawo napisana, pełna dłużyzn i powtórzeń.
Ta książka pokazała mi w jak ogromnej bańce żyjemy. W Polsce dalej uważamy że Chiny są krajem daleko w tyle za światem, lecz rozwój technologiczny jaki przeszli w ostatnich latach jest OGROMNY. Wiedziałem, że ten kraj się szybko rozwija, ale wprowadzone niektóre rozwiązania w latach 2000-2010 były technicznie niemożliwe w Europie.
Wow.
Otwiera oczy, zwiększa perspektywę.
Ta książka pokazała mi w jak ogromnej bańce żyjemy. W Polsce dalej uważamy że Chiny są krajem daleko w tyle za światem, lecz rozwój technologiczny jaki przeszli w ostatnich latach jest OGROMNY. Wiedziałem, że ten kraj się szybko rozwija, ale wprowadzone niektóre rozwiązania w latach 2000-2010 były technicznie niemożliwe w Europie.
Pokaż mimo toWow.
Otwiera oczy, zwiększa perspektywę.
Książkę można podzielić na dwie części. Pierwsza obejmuje rywalizację chińsko - amerykańską w zakresie zdobywania przewagi konkurencyjnej na światowym i korporacyjnym rynku high tech. Sporo dowiadujemy się odnośnie dynamiki zmian gospodarki Państwa Środka, które idzie odmienną drogą w konfrontacji ze swoim największym rywalem. Chiny kojarzone dotychczas jako tania fabryka świata oraz kraina imitacji i podróbek w ostatnich kilkunastu latach dokonały ogromnego skoku technologicznego, niespotykanego dotąd w historii globu. Czasem miałem wręcz wrażenie, że czytam pean dotyczący Chin skladajacych się z milionowych armii gladiatorów tworzacych ciągle nowe aplikacje i algorytmy. Wielu ekonomistów, futurologów czy programistów wierzy, że druga polowa XXI wieku przyniesie IV rewolucję przemysłową, która wywróci nasz obecny świat do góry nogami. Druga część ksiazki to szeroko pojętą analiza zmian i wyzwań jakie niesiesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji - SI. Autor sporo pisze jak algorytmy mogą ukształtować wkrótce nasze życie, zwyczaje, otoczenie czy aspekty zdrowotne. Sporo miejsca poświęca dylematom etycznym i moralnym, które niesie ze sobą całkowita cyfryzacja naszej egzystencji. Znajdziemy tez w niej wątki o uczuciach ludzkich i miejscu zwykłego czlowieka w nadchodzacej nowej erze. Czyta się szybko i w niektórych miejsca skłania do pewnych przemyśleń. Pisana jest jak wczesniej wspomniałem z perspektywy dominacji dwóch wielkich mocarstw technologicznych, które z każdym miesiącem powiększają swoją przewagę nad resztą państw świata . Po lekturze nasuwa mi się automatycznie pytanie jakie miejsce przypadnie Europie w epoce przełomowych zmian, dyktowanych przez algorytmy SI. Warto sięgnąć po tę książkę, bo już w ciągu kolejnej wymiany pokoleniowej będzie można naocznie przekonać się czy faktycznie autonomiczne maszyny wyprą znany nam jeszcze bieżący rytm i porządek życia.
Książkę można podzielić na dwie części. Pierwsza obejmuje rywalizację chińsko - amerykańską w zakresie zdobywania przewagi konkurencyjnej na światowym i korporacyjnym rynku high tech. Sporo dowiadujemy się odnośnie dynamiki zmian gospodarki Państwa Środka, które idzie odmienną drogą w konfrontacji ze swoim największym rywalem. Chiny kojarzone dotychczas jako tania fabryka...
więcej Pokaż mimo toTrochę za dużo propagandy.
np. temat Deng Xiaopinga - piszą, że taki wspaniały a przecież znany jest pod pseudonimem "rzeźnik"....
Trochę za dużo propagandy.
Pokaż mimo tonp. temat Deng Xiaopinga - piszą, że taki wspaniały a przecież znany jest pod pseudonimem "rzeźnik"....
Pierwsza część książki jest peanem na cześć Chin. Miedzy wierszami udaje sie wyciagnac ciekawe spojrzenie na sztuczna inteligencje i faktycznie czegos sie o niej dowiedziec. Z kolei druga czesc ksiazki jest zdecydowanie przydluga, a wniosek daje jeden - uczmy sie empatii.
Pierwsza część książki jest peanem na cześć Chin. Miedzy wierszami udaje sie wyciagnac ciekawe spojrzenie na sztuczna inteligencje i faktycznie czegos sie o niej dowiedziec. Z kolei druga czesc ksiazki jest zdecydowanie przydluga, a wniosek daje jeden - uczmy sie empatii.
Pokaż mimo toWszystko co trzeba wiedzieć, o sztuczna inteligencji, która zmieni nasz świat w ciągu najbliższych lat. Dotyczy nas wszystkich, a w szczególności tych z nas, którzy stoją przed wyborem zawodu.
Wszystko co trzeba wiedzieć, o sztuczna inteligencji, która zmieni nasz świat w ciągu najbliższych lat. Dotyczy nas wszystkich, a w szczególności tych z nas, którzy stoją przed wyborem zawodu.
Pokaż mimo toTrochę smutne, że autor widzi dziki kapitalizm i wzajemne wyniszczanie się przedsiębiorców, jako ubogacającą państwo dostojną walkę gladiatorów
Trochę smutne, że autor widzi dziki kapitalizm i wzajemne wyniszczanie się przedsiębiorców, jako ubogacającą państwo dostojną walkę gladiatorów
Pokaż mimo toWarto. I tak jak wielu poprzedników napisało im szybciej, tym lepiej, bo niedługo opisana przyszłość będzie już faktem. Fajnie otwiera oczy na Chiny, których aspiracje są poparte dużymi możliwościami.
Warto. I tak jak wielu poprzedników napisało im szybciej, tym lepiej, bo niedługo opisana przyszłość będzie już faktem. Fajnie otwiera oczy na Chiny, których aspiracje są poparte dużymi możliwościami.
Pokaż mimo toBędzie się działo na świecie w najbliższym czasie i nie chodzi o covid. Tym razem wyścig pod tytułem "kto pierwszy, ten lepszy" - Chiny mają wszystko by wyprzedzić cały świat jeśli chodzi o AI / Big data. Nowy czas nadchodzi, a nie będzie on jak w opowieściach Korwina-Mikke.
Będzie się działo na świecie w najbliższym czasie i nie chodzi o covid. Tym razem wyścig pod tytułem "kto pierwszy, ten lepszy" - Chiny mają wszystko by wyprzedzić cały świat jeśli chodzi o AI / Big data. Nowy czas nadchodzi, a nie będzie on jak w opowieściach Korwina-Mikke.
Pokaż mimo to