Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata

Okładka książki Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata Kai-Fu Lee Patronat LC
Kai-Fu Lee Wydawnictwo: Media Rodzina reportaż
reportaż
AI Superpowers: China, Silicon Valley, and the New World Order
Media Rodzina
2019-10-16
2019-10-16
Krzysztof Hejwowski
Chiny USA AI sztuczna inteligencja nowe technologie innowacje reportaż literatura faktu

Oficjalne recenzje i

Człowiek w dobie sztucznej inteligencji

Link do recenzji

376 11 27

Ciekawa książka, chociaż więcej można się z niej dowiedzieć o Chinach niż o SI.

Ciekawa książka, chociaż więcej można się z niej dowiedzieć o Chinach niż o SI.

Szczerze? Nie rozumiem zachwytów.

1. Lepiej posłuchajcie kilku rozmów z prof. Bogdanem Góralczykiem, dowiecie się o Chinach więcej, w dodatku z szerokim kontekstem.
2. O SI dowiecie się więcej z popularnonaukowych czasopism.
I co to mówi o książce?
W dodatku ciężkawo napisana, pełna dłużyzn i powtórzeń.

Szczerze? Nie rozumiem zachwytów.

2. O SI dowiecie się więcej z popularnonaukowych czasopism.
I co to mówi o książce?
W dodatku ciężkawo napisana, pełna dłużyzn i powtórzeń.

Ta książka pokazała mi w jak ogromnej bańce żyjemy. W Polsce dalej uważamy że Chiny są krajem daleko w tyle za światem, lecz rozwój technologiczny jaki przeszli w ostatnich latach jest OGROMNY. Wiedziałem, że ten kraj się szybko rozwija, ale wprowadzone niektóre rozwiązania w latach 2000-2010 były technicznie niemożliwe w Europie.
Wow.
Otwiera oczy, zwiększa perspektywę.

Wow.
Otwiera oczy, zwiększa perspektywę.

Książkę można podzielić na dwie części. Pierwsza obejmuje rywalizację chińsko - amerykańską w zakresie zdobywania przewagi konkurencyjnej na światowym i korporacyjnym rynku high tech. Sporo dowiadujemy się odnośnie dynamiki zmian gospodarki Państwa Środka, które idzie odmienną drogą w konfrontacji ze swoim największym rywalem. Chiny kojarzone dotychczas jako tania fabryka świata oraz kraina imitacji i podróbek w ostatnich kilkunastu latach dokonały ogromnego skoku technologicznego, niespotykanego dotąd w historii globu. Czasem miałem wręcz wrażenie, że czytam pean dotyczący Chin skladajacych się z milionowych armii gladiatorów tworzacych ciągle nowe aplikacje i algorytmy. Wielu ekonomistów, futurologów czy programistów wierzy, że druga polowa XXI wieku przyniesie IV rewolucję przemysłową, która wywróci nasz obecny świat do góry nogami. Druga część ksiazki to szeroko pojętą analiza zmian i wyzwań jakie niesiesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji - SI. Autor sporo pisze jak algorytmy mogą ukształtować wkrótce nasze życie, zwyczaje, otoczenie czy aspekty zdrowotne. Sporo miejsca poświęca dylematom etycznym i moralnym, które niesie ze sobą całkowita cyfryzacja naszej egzystencji. Znajdziemy tez w niej wątki o uczuciach ludzkich i miejscu zwykłego czlowieka w nadchodzacej nowej erze. Czyta się szybko i w niektórych miejsca skłania do pewnych przemyśleń. Pisana jest jak wczesniej wspomniałem z perspektywy dominacji dwóch wielkich mocarstw technologicznych, które z każdym miesiącem powiększają swoją przewagę nad resztą państw świata . Po lekturze nasuwa mi się automatycznie pytanie jakie miejsce przypadnie Europie w epoce przełomowych zmian, dyktowanych przez algorytmy SI. Warto sięgnąć po tę książkę, bo już w ciągu kolejnej wymiany pokoleniowej będzie można naocznie przekonać się czy faktycznie autonomiczne maszyny wyprą znany nam jeszcze bieżący rytm i porządek życia.

Trochę za dużo propagandy.
np. temat Deng Xiaopinga - piszą, że taki wspaniały a przecież znany jest pod pseudonimem "rzeźnik"....

Trochę za dużo propagandy.

Pierwsza część książki jest peanem na cześć Chin. Miedzy wierszami udaje sie wyciagnac ciekawe spojrzenie na sztuczna inteligencje i faktycznie czegos sie o niej dowiedziec. Z kolei druga czesc ksiazki jest zdecydowanie przydluga, a wniosek daje jeden - uczmy sie empatii.

Wszystko co trzeba wiedzieć, o sztuczna inteligencji, która zmieni nasz świat w ciągu najbliższych lat. Dotyczy nas wszystkich, a w szczególności tych z nas, którzy stoją przed wyborem zawodu.

Trochę smutne, że autor widzi dziki kapitalizm i wzajemne wyniszczanie się przedsiębiorców, jako ubogacającą państwo dostojną walkę gladiatorów

Warto. I tak jak wielu poprzedników napisało im szybciej, tym lepiej, bo niedługo opisana przyszłość będzie już faktem. Fajnie otwiera oczy na Chiny, których aspiracje są poparte dużymi możliwościami.

Będzie się działo na świecie w najbliższym czasie i nie chodzi o covid. Tym razem wyścig pod tytułem "kto pierwszy, ten lepszy" - Chiny mają wszystko by wyprzedzić cały świat jeśli chodzi o AI / Big data. Nowy czas nadchodzi, a nie będzie on jak w opowieściach Korwina-Mikke.

Kai-Fu Lee Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata Zobacz więcej