rozwińzwiń

Podróż tysiąca mil

Okładka książki Podróż tysiąca mil Richard Paul Evans
Okładka książki Podróż tysiąca mil
Richard Paul Evans Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Opowieści sprzedawcy marzeń (tom 2) literatura piękna
literatura piękna
Opowieści sprzedawcy marzeń (tom 2)
The Forgotten Road
Znak Literanova
2019-06-03
2019-06-03
Hanna de Broekere

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Dzisiaj odkryłam, że lubię powieść drogi. Niby nic się nie dzieje, a ja nie umiem się oderwać od książki. Ta część podobała mi się o wiele bardziej, niż pierwsza. Tamtą czytałam dwa tygodnie, a tę łyknęłam w jedno popołudnie-i to z przerwami, dlatego skończyłam dopiero po 1 w nocy. Bardzo fajna książka. Polecam!

Pierwsza część bardziej mnie pochłonęła, jednak tę też szybko i przyjemnie się czytało. Ponownie zwrot akcji jest pod koniec książki i zachęca do dokończenia tej historii.

Książki Richarda Paula Evansa wywołują wiele emocji. Są krótkie, czyta się je niezwykle szybko, co może być spowodowane bardzo prostym, zwykłym i przyjemnym stylem pisarza. Tak, jak i w przypadku poprzedniej (pierwszej) książki z cyklu Opowieści Sprzedawcy Marzeń, tak tu, Evans zupełnie nie powala. Jest to ponownie taka sama, zwykła, nudna i przewidywalna opowieść drogi o szukaniu przebaczenia. Bardzo podobna do innego cyklu książek Evansa, tj. Dzienników pisanych w drodze, jednak w tym przypadku nie mogę powiedzieć, że czyta się to tak samo przyjemnie. Materiał, który porusza autor, zwyczajnie nudzi i wymęcza.

Nie będę długo się rozwodzić nad tą książką zważywszy, że mi się nawet nie podobała. Główny bohater ponownie strasznie mnie denerwował, jest to postać niezwykle prostacka, papierowa i wymagająca, a w jego przemianę niezwykle ciężko mi uwierzyć zważywszy na to, że Charles ciągle popełnia te same błędy i uważa, że wszystko mu się należy. Powód jego wędrówki również jest naciągany – niby wie, że zrobił źle mając gdzieś swoją żonę, bo liczyła się dla niego kariera i pieniądze, no ale teraz nie rozumie dlaczego kobieta zaczęła żyć własnym życiem i nie czekać wiecznie na niego, na jego przemianę.

„Podróż tysiąca mil” to tak naprawdę książka przedstawiająca wiele ciekawostek o słynnej drodze Route 66. Wiele z nich związanych jest ze sprawami kryminalnymi, o których lubię słuchać, w powieści jedna z bohaterek również opowiada związaną z tym historię (zaginięcie jej dwóch sióstr). Autor przedstawia również problemy emigrantów, ciężkiej i wyzyskującej pracy, jednak robi to tak w infantylny sposób, że ciężko to czytać i nie przewracać oczami co rusz.

Na pewno sięgnę po zakończenie tej serii, wszak nie lubię porzucać cyklu, ale już mogę powiedzieć, że nie są to dobre książki (no chyba, że w odwrotnej skali, w której oceniamy negatywne emocje podczas czytania – powieści te wówczas błyszczą). „Podróż tysiąca mil” to bardzo przeciętna książka, napisana bardzo lekkim piórem i z tego względu może stanowić przyjemną rozrywkę, choć w moim przypadku wywołała więcej negatywnych emocji. Powieść można potraktować również jako przewodnik po słynnej drodze w USA, pełna jest opisów ciekawostek na szlaku, a fabuła w żadnym względzie nie idzie do przodu. Z tego względu mam jeszcze nikłą nadzieję, że Evans zaskoczy mnie pozytywnie w ostatnim tomie serii.

Mniej się tutaj dzieje niż w pierwszej części, ale i tak dobrze się czyta. Nie mogę się doczekać aż przeczytam 3-cią część.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

38/2023

38/2023

Evans to jeden z moich ulubionych autorów. Jakże się zawiodłam czytając ten tom... Nie mogłam się uwolnić od wrażenia że to kolejny tom dzienników pisanych w drodze i przygody Alana. Dużo historii mijanych miasteczek i Stanów Zjednoczonych. O wiele bardziej mnie interesowały wątki z życia bohatera zamiast powtórka motywu wędrówki. Szkoda trochę ponieważ ta historia miała większy potencjał.

Gdyby z tej książki, wyciąć przewodnik turystyczno-kulinarny o Route 66, to fabuły zostałoby na jakieś 70-80 stron. A mimo to daję jej 7 gwiazdek, bo czyta się to przyjemnie i płynnie. Autor ma "lekkie pióro", więc czytanie jego powieści, nawet z tak małą ilością fabuły, nie boli.

Czasami pewne wydarzenia w życiu dzieją się z jakiegoś konkretnego powodu. Wiele z tych wydarzeń pozwala nam dostrzec coś, czego nie mogliśmy zrozumieć lub pojąć. Niesamowita książka, która na długo pozostanie w moim sercu.

Zgadzam się ze wcześniejszymi opiniami, że momentami czytamy tylko o tym gdzie nasz bohater spał, gdzie i co jadł. Bardzo podobał mi się wątek meksykański. Liczę na to, że w kolejnej części będzie miał swoje szczęśliwe zakończenie.

• 2019
  • 2020