Zawsze będę przy tobie

Okładka książki Zawsze będę przy tobie Tomasz Kieres
Okładka książki Zawsze będę przy tobie
Tomasz Kieres Wydawnictwo: Filia literatura obyczajowa, romans
Filia
2019-04-03
2019-04-03

Autor to znawca i wielbiciel muzyki i ten temat przewija się w powieści. Główny bohater Paweł również słucha wszędzie, gdzie może swoich ulubionych muzyków. Muzyka koi u niego ból po stracie żony i dzieci i jest pomostem porozumienia z córką Natalii. To powieść o tym jak żyć po stracie najbliższych. Paweł nowej miłości nie szukał, ona sama go znalazła. Akcja wciąga, realia dobrze opisane.

SZCZĘŚCIU NA PRZECIW

Druga powieść Tomasza Kieresa za mną. Tym razem zdecydowałam się na książkę, której nie mam w zasobach domowej biblioteczki. Wersja audio w interpretacji Szymona Bobrowskiego okazała się niezłym wyborem i sprawiła, że od samego początku zasłuchałam się w lekturze.

"Zawsze będę przy tobie" to historia Natalii i Pawła - kobiety po przejściach i mężczyzny z przeszłością. Ona jest samotną matką nastoletniej Mai, porzuconą w ciąży kobietą, która stara się przede wszystkim zadbać i dobrze wychować córkę. On stracił w wypadku swoją rodzinę i obarcza się winą o śmierć żony i dwóch córeczek. Oboje, skupieni na codzienności, nie szukają wrażeń, nie planują kolejnego związku. Los krzyżuje ich ścieżki na przyjęciu u wspólnych znajomych. Potem jedno przypadkowe spotkanie i tak krok po kroku Natalia i Paweł zbliżają się do siebie. Wydaje się, że mężczyzna mógłby być dla Mai idealnym ojcem, a dla Natalii opiekuńczym partnerem. Czy jednak los zaakceptuje ich wybory i pozwoli wyjść nieoczekiwanemu szczęściu na przeciw?...

"Zawsze będę przy tobie" to wzruszająca i mądra opowieść o odnajdywaniu siebie i rozpoczynaniu życia od początku. A wszystko na przekór trudnym doświadczeniom z przeszłości. To historia o stopniowym zrzucaniu ochronnego pancerza i nieśmiałym otwieraniu się na drugiego człowieka, przy czym toksyczne relacje z dzieciństwa nie są tu bez znaczenia.

Powieść niesie ze sobą sporo emocji - dramatyczne przeżycia wywołują ból podsycany przez nieustające poczucie winy i samooskarżanie siebie. Ale jest w niej też sporo optymizmu i pogody. Historia na pewno działa na wyobraźnię i zmusza do refleksji. Dla niektórych czytelników może być też formą książkoterapii.

W tej opowieści autor oddał głos obojgu bohaterom, chcąc w ten sposób zachować możliwie najdalej posunięty obiektywizm. Wydarzenia poznajemy zatem z punktu widzenia Pawła, którego relacja przeplata się z przekazem Natalii. Jest to oczywiście idealny zabieg w tego rodzaju książkach.

Autor bez wątpienia potrafi napisać interesującą historię o uczuciach i międzyludzkich relacjach. Jednak moim zdaniem dużo mu jeszcze brakuje do Nicholasa Sparksa, z którym tak chętnie jest porównywany. I jak dla mnie mógłby po prostu pozostać sobą, nie wzorować się zbyt mocno na amerykańskim koledze po piórze. Akcja powieści biegnie bardzo powoli, momentami dosłownie stoi w miejscu. Za to mamy całe mnóstwo wywodów, dywagacji i roztrząsania. Nie podobało mi się takie ciągłe powracanie do tych samych kwestii. Stawało się to męczące i po prostu nudne. Dialogi też pozostawiają sporo do życzenia. Są mało naturalne, słychać w nich nadmierną egzaltację i teatralność przez co mocno odbiegają od zwyczajnego, codziennego sposobu porozumiewania się.

Cały czas mam też w pamięci poprzednią powieść autora "Mamy siebie, mamy wszystko", którą wysłuchałam całkiem niedawno i niestety schemat powtarza się dokładnie ten sam. Na półce mojej biblioteczki czeka jeszcze kilka innych książek pana Tomasza i niestety mam obawy, czy nie okażą się one zbyt odtwórcze.

Jeśli szukacie romantycznej historii o ludziach ze skomplikowaną przeszłością, to "Zawsze będę przy tobie" jest właśnie taką książką. Pomimo swoich niedoskonałości można w niej odnaleźć ciekawe treści i interesującą fabułę.

SZCZĘŚCIU NA PRZECIW

Za dużo tych rozmów o niczym między bohaterami i te niekończące się wywody. Nie porwała mnie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Z przyjemnością śledziłam zmagania emocjonalne bohaterów słuchając audiobooka. Chociaż jak dla mnie było to trochę przegadane.
Temat i sposób przedstawienia może z powodzeniem wpaść na półkę „biblioterapia”.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Chciałbym polecić.Bo piękna.Nic więcej nie trzeba .

Chciałbym polecić.Bo piękna.Nic więcej nie trzeba .

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Słaby ten Nicholas Sparks. Nie lubię miałkich romansów. Muszą mieć to coś, musi się coś dziać. Nuda...

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo wzruszająca, ciekawa i dobrze napisana książka. Pełna dramatycznych przeżyć, bólu, samooskarżeń, ale też ogromnego szczęścia trojga osób, które nadeszło, choć nikt go już nie oczekiwał. Polecam, nie oderwiesz się od lektury.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trochę się ciągnie ale generalnie miła w odbiorze historia. Zastanawiam się czy aby nie za mocno idzie w kierunku Sparksa.

Męczyłam się przy tej książce. Doczytałam, ale pod koniec pobieżnie tylko

Męczyłam się przy tej książce. Doczytałam, ale pod koniec pobieżnie tylko

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To opowieść o pięknym, lecz trudnym uczuciu jakim jest miłość. Autor potrafi wzruszać słowem, działać na wyobraźnię Czytelnika. Z wielką przyjemnością sięgnę po kolejne książki pana Tomasza.