Punk 57

2019-06-12
2019-06-12
2015-11-13
Maciej Olbryś
romans literatura obyczajowa Prześladowca Liceum High School Hate-love Bad boy Zespół
Inne

Przesłanie Punka

Przeczytałam tę książkę po serii Devil`s Night i myślałam, że będzie równie wciągająca i mroczna tym bardziej, że miała coś wspólnego z tą serią, niestety nieco się rozczarowałam. Historia ta nie wciągnęła mnie tak bardzo jakbym oczekiwała. Miłość między głównymi bohaterami była bardzo głęboka, a rozpoczęła się poprzez ich korespondencje listowną, chociaż nie wiedzieli nawet kim są. Dopiero po czasie wychodzi na jaw kim są, a ich miłość rozkwita dalej. Brakuje mi jakiś zwrotów akcji wydawało mi się, że ich historia była zbyt płytka, tam się mogło zadziać coś więcej może wtedy byłabym bardziej przekonana. Nawiązanie do serii Devil`s Night, a raczej do pewnej osoby jest dopiero na sam koniec, także można to traktować jako osobną książkę. Ogólnie książka pisana lekkim językiem w stylu Penelope, polecam na wolne wieczory.

Świetna książka :) niesamowicie wciągająca fabuła, każdy z bohaterów ma swój własny, ciekawy charakter. Podobało mi się to, że zachowanie Ryen zostało wytłumaczone w tak emocjonalny i psychologiczny sposób, myślę że wielu mogłoby się z nią utożsamić, w końcu każdy pragnie być zaakceptowany, a nie zawsze dopasowywanie się jest dobrym wyjściem. Zwroty akcji interesujące, mało było sytuacji, których się spodziewałam. Praktycznie zero. Pomysłowość Penelope nie zna granic.

CUDOWNE, CUDOWNE, CUDOWNE.
Uwielbiam twórczość Penelope Douglas.

CUDOWNE, CUDOWNE, CUDOWNE.
Uwielbiam twórczość Penelope Douglas.

Powieść Penelope Douglas to prawdziwa uczta dla miłośników literatury pełnej napięcia i emocji. Historia Ryen i Misha, którzy choć znają się od lat dzięki korespondencji, nigdy się nie spotkali, przykuwa uwagę od pierwszych stron. Ich związek oparty na listach staje się źródłem wsparcia i zrozumienia, a dla Ryen szczególnie, staje się istotnym elementem życia.

Nagle przerwanie kontaktu przez Misha rzuca Ryen w wir emocji i niepewności. Wkrótce do jej życia wtarguje Masen, chłopak, który wydaje się być odmienny od Misha - nieprzychylny i irytujący, a jednocześnie niezwykle pociągający i pełen tajemnic. Zagadka, dlaczego Misha nagle zerwał kontakt, oraz coraz bardziej skomplikowane relacje między bohaterami, prowadzą czytelnika przez wir napięcia i emocji.

Co wyróżnia tę książkę spośród innych tego gatunku, to jej mroczna i tajemnicza atmosfera, połączona z głębokim poruszeniem ważnych tematów. Autorka nie boi się sięgać do obszarów ludzkiej psychiki, eksplorując marzenia, lęki, ukryte tajemnice i bolączki bohaterów. Pokazuje również jak bardzo ludzie starają się być akceptowani i dopasować do oczekiwań, często kosztem własnego szczęścia i autentyczności.

Przygoda czytelnika z tą książką to jak tykająca bomba, gdzie każda strona może przynieść nowe zaskoczenia i zwroty akcji. Ta opowieść wciąga od pierwszych stron i trzyma w napięciu aż do samego końca, pozostawiając czytelnika z refleksją nad tematami, które porusza.

Twoje entuzjastyczne rekomendacje tej powieści świadczą o jej wyjątkowości i mocy oddziaływania na czytelnika. Mam nadzieję, że inne książki Penelope Douglas również spełnią Twoje oczekiwania, a możliwa ekranizacja tego tytułu pozwoli jeszcze głębiej wczuć się w świat stworzony przez autorkę.

Nagle...

Książka fantastyczna, te listy,to jak siebie spotkali, to jak się poznali, to jak potoczyło się ich życie dalej normalnie coś cudownego ta książka skradła bardzo moje serce

To moja pierwsza książka po polsku, więc na początku ciężko mi się czytało)
Ale nawet w języku, którego w ogóle nie znałem, ta książka była łatwa do przeczytania (oczywiście, kiedy już ją zrozumiałem). Czytanie było interesujące, a momentami zabawne.
Czasami zachowanie bohaterów jest irytujące, ale wybaczyłam to tym nastolatkom.
Koniec....
Nawet się trochę popłakałam:)
Główni bohaterowie mają trochę trudną przeszłość, z którą radzą sobie w trakcie książki.
Tak więc:
-fabuła 10/10
-styl pisania autorki 10/10
-rozwój postaci w książce 9/10
-sceny 18+ 7/10 (nie raziły, ale autorka mogła je ciekawiej opisać)
Ocena ogólna: 4/5⭐️
Zdecydowanie warto przeczytać jeśli ma się ochotę na coś lekkiego i ciekawego, no i oczywiście teen drama.

To moja pierwsza książka po polsku, więc na początku ciężko mi się czytało)
Czasami zachowanie bohaterów jest irytujące, ale wybaczyłam to tym nastolatkom.
Koniec....
Nawet się trochę...

Fajna ale bez szału nie wciągnęła mnie tak jak np. Corrupt

Fajna ale bez szału nie wciągnęła mnie tak jak np. Corrupt

Jak to możliwe, że ta książka ma tak wysokie oceny? Ledwo dobrnęłam do połowy i rzuciłam w kąt, jakaś masakra.
Straszliwe nudy, wątki bez sensu typowe z wattpada, coś dla napalonych dziewczynek zdecydowanie, które mają obraz typowego amerykańskiego filmu w głowie.
BEZNADZIEJAAAA

BEZNADZIEJAAAA

Fajna książka na odmóżdżenie

Fajna książka na odmóżdżenie

"Punk 57" to zdecydowanie książka, która jest znacznie głębsza niż mogłoby się wydawać. Sa­mot­ność, Pust­ka, Po­zo­ry, Wstyd, Strach - niby zwykłe słowa, a kryje się za nimi tak wiele...

Wandalizm, przemoc, pewien rodzaj bezdomności, uzależnienie od narkotyków - to tylko kilka z tematów, które można znaleźć na kartach tej powieści. Kryje się tu również śmierć, ogromny ból, strach, smutek, niezrozumienie i wstyd za swoje czyny. A emocje wyrażane są przez niektórych bohaterów wręcz w poetycki sposób. Misha pisze teksty piosenek, Ryen nadsyła listy, a jeszcze ktoś inny zostawia po sobie ślad markerem i farbą, bazgrząc po różnych powierzchniach w szkole i podpisując się pseudonimem Punk.

Bohaterowie tej książki są zniszczeni - każdy na inny sposób, ale wszystkim towarzyszą pozory. Ryen udaje kogoś, kim nie jest - można traktować ją jak pustą dziewczynę z liceum z licznymi problemami. Można uważać, że jest osobą do bólu irytującą, posiadającą całą gamę wad. Ale to celowy zabieg autorki, bo Penelope Douglas poprzez jej postać, próbuje przekazać coś bardzo ważnego. Często bohaterki romansów przedstawiane są jako nieskazitelnie czyste, nieśmiałe, wręcz idealne osoby. Uosobienia dobra, spokoju i niewinności. Ryen taka nie jest, ciężko nazwać ją miłą, za to idealnie pasuje do niej słowo - zagubiona i zakłamana, bo żyje w idealnie wykreowanym przez nią świecie, kontrolowanym przez opinie innych i chęć bycia kimś istotnym. Najbardziej boi się tego, że zostanie wyrzutkiem, jeśli tylko przestanie pasować do reszty. Ale odmienność i bycie po prostu sobą wcale nie są takie złe.

Autorka pokazuje, że przypodobanie się każdemu nie jest możliwe. Po co nam milion fałszywych przyjaciół i sztucznych miłości, kiedy możemy skosztować czegoś prawdziwego?

"Punk 57" nie jest książką pozbawioną drobnych wad, jak np. małe niezgodności fabularne (zauważyłam co najmniej dwie). Intencje postaci również są lekko naciągane, ale autorka wynagradza to wszystko naprawdę ciekawą i oryginalną historią. Wątek miłosny jest trochę dziwny, niestety nie do końca podoba mi się sposób, w jaki traktowali się z początku bohaterowie. Agresja Mishy wobec Ryen moim zdaniem jest trochę nieuzasadniona. Rozumiem powody, rozumiem też to, że chciał pokazać przez to dziewczynie, że może być lepszą wersją siebie, ale czy musiał robić to w tak chamski sposób? Ich relacja na szczęście wchodzi na dobre tory, ale są tajemnice, które po wyjściu na jaw mogą zrujnować wszystko. Stopniowo budowane napięcie i pikantne sceny erotyczne są wisienkę na torcie. A muzyka rockowa i wątek zespołu tylko dodają tej książce klimatu. Polecam jak najbardziej!