Pozłacane lata

Karin Tanabe Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Świat Książki
2019-04-03
2019-04-03

Szalenie lubię powieści inspirowane życiorysami prawdziwych postaci. „Pozłacane lata” to fabularyzowana historia Anity Hemmings, uznawanej za pierwszą ciemnoskórą amerykankę, która ukończyła w 1897 roku prestiżową, żeńską uczelnię Vassar College. Ambitna dziewczyna, składając podanie o przyjęcie do uczelni, nie wyjawiła swojej faktycznej przynależności rasowej.
Jej wygląd powodował, że Anita z powodzeniem uchodziła za białą. Niestety, według ówczesnego ustawodawstwa Stanów Zjednoczonych człowiek, który posiadał domieszkę choćby „jednej kropli krwi” rasy czarnej, nie był uważany za białego. Dlatego Anita, marząca o zdobyciu dobrego wykształcenia, ukrywała swoje prawdziwe pochodzenie.

Temat książki bardzo ciekawy, także ze względu na obraz, odmiennej od współczesnej, pozycji kobiety w amerykańskim społeczeństwie końca XIX wieku. Jej prawa do zdobywania wykształcenia, dążenia do samodzielności i samostanowienia o własnym życiu.

W moim odczuciu jednak autorka nie wykorzystała w pełni tej inspirującej biografii. Chociaż, jak zapewnia w posłowiu, poświęciła sporo czasu i archiwalnych badań, aby wnikliwie przeanalizować historię Anity. Z perspektywy współczesnej poprawności społeczno-politycznej raziły mnie, obarczone złymi skojarzeniami określenia „murzyn”, „murzyńskie”, które dodatkowo odbierałam jako archaicznie. Rozumiem jednak, że było to niezbędne, aby uwiarygodnić historyczny kontekst kulturowy fabuły.

Dość dobrze oddane jest rozdarcie bohaterki pomiędzy jej szacunkiem dla środowiska, z którego się wywodziła, a tym, które zapewnić mogło jej wykształcenie i perspektywy na rozwój osobisty. Podczas lektury towarzyszyła mi myśl: jak dobrze, że minęły już czasy, gdy kobieta w poszukiwaniu lepszej przyszłości dla siebie, musi udawać kogoś, kim nie jest. Ale po głębszej analizie sama sobie odpowiedziałam: CZY NA PEWNO???

Warto po lekturze książki wyszukać w Internecie informacji o Anicie Hemmings.

Jej wygląd...

Nieciekawie. Nudno. Nużąco. No nie.

Nieciekawie. Nudno. Nużąco. No nie.

Akcja powieści wciąga, choć całość psuje sporo niedociągnięć. Fabuła jest nierówna, momentami pędzi i zachwyca, chwilami snuje się jak mucha w smole i nudzi. Bohaterowie są zaledwie szkicami ołówkowymi, brak im głębi. Ciekawa historia, tym ciekawsza, że prawdziwa. Spory szok wywołuje informacja o tym, jak bardzo zacofane i tkwiące w głębokich uprzedzeniach było społeczeństwo amerykańskie końca XIX wieku - nie tylko względem Murzynów, bo o tym wiadomo, ale także wobec jakiejkolwiek odmienności w genach czy historii rodzinnych ludzi.

Nuda, wymęczona książka! Potencjał, który nie został wykorzystany

Nuda, wymęczona książka! Potencjał, który nie został wykorzystany

Powieść o młodej dziewczynie, która bardzo pragnie się kształcić ale niestety czasy, w których żyje nie pozwalają na edukację każdemu. Anita - główna bohaterka ma korzenie murzyńskie. Jej tato pochodzi z murzyńskiej rodziny i jej kochana mama również. W czasach, w których toczy się historia do collegòw byli przyjmowani tylko biali. Na szczęście Anita dzięki swojej jasnej cerze łatwo może ukryć swoje pochodzenie i zatajając swoje prawdziwe korzenie w pisemnym zgłoszeniu do szkoły zataja ten fakt i zostaje przyjęta. Jej rodzice ciężko pracują aby młoda dziewczyna mogła się kształcić i zdobyć wykształcenie, o którym oni zawsze marzyli ale nie było im to dane.
Młoda dziewczyna poznaje świat białych, ich przywileje, możliwości, szanse na dobre zamążpójście. Jednak czy mimo swojego pochodzenia i ograniczonego majątku odnajdzie się wśród bogatych i czy będzie umiała cały czas kłamać i stać się kimś zupełnie innym?
Autorka w doskonaly sposób przedstawia trudności jakie stają na drodze ambitnej, młodej i uzdolnionej dziewczynie. Ile musi poświęcić aby móc skończyć college i osiągnąć wykształcenie, które jest jej tak naprawdę zakazane. Zasady panujące w tamtym okresie pokazują jakie panowało zacofanie i uprzedzenie do ludzi o innym kolorze skóry. Byli oni traktowani przedmiotowo, jak nic nie znaczące rzeczy, które są potrzebne bogatym tylko do spełniania ich zachciewajek. Nie liczyło się, że mieli oni ambicje, marzenia, że chcieli się realizować i też coś osiągnąć w życiu a nie tylko być służącymi. Było im wszystko w brutalny sposób odbierane, zakazywane a nawet karane.
Czy młodej Wbicie uda się zrealizować swoje marzenia i pragnienia? Czy skończy upragniony College i pójdzie dalej się kształcić? Czy może otoczenie bogatych, w którym przebywa zrobi wszystko aby jej w tym przeszkodzić?

Ciekawa opowieść o młodej kobiecie, która mimo, ze była mulatka studiowała w collegu w czasach, gdy "kolorowi" nie mogli tego robić swobodnie. Udało jej się to bo nie wyróżniała się pośród swych białych koleżanek. Jest to opowieść oparta na autentycznej historii. Warto ją przeczytać, aby przekonać ponownie się, że USA - "kraj wolności i dla każdego" był strasznie nietolerancyjny.

"Pozłacane lata" to historia ukazująca losy młodej "białej" Afroamerykantki, która jako pierwsza Murzynka pod koniec XIX wieku ukończyła prestiżową uczelnię dla "białych" - Vassar College. Były to trudne czasy selekcji rasowej kiedy to "kolorowi" nie mięli wstępu do tak elitarnych szkół. Anicie Hemmings udało się to dzięki jasnej skórze, która nie zdradzała jej pochodzenia. Jej odwaga i upór sprawily, że potrafiła zawalczyć o siebie wielokrotnie stawiając czoła przeciwnościom. W oczach czytelnika to heroska, którą się podziwia. Dla pisarza to bardzo trudny temat, aby zaciekawić i wciągnąć czytelnika. Niestety uważam, że Autorka nie udzwignęla tej historii. Książka jest mocno przegadana, momentami nudna i napisana tak topornym językiem, że nie mogłam doczekać się jej końca. Żałuję, bo zapowiadała się bardzo ciekawie.

"Pozłacane lata" to powieść, którą połyka się jednym tchem - sprawnie napisana, interesująca, barwna...

Treść zainspirowana została autentyczną historią młodej kobiety, Anity Hemmings, która była pierwszą "kolorową" absolwentką prestiżowej amerykańskiej uczelni, Vassar College.
Mimo białej skóry, bohaterka ma czarnych przodków, zatem pod koniec XIX wieku i na początku kolejnego stulecia nadal uważana jest za Murzynkę. A to w środowisku ówczesnych elit większe "przewinienie" niż kradzież.

Pasjonujące są losy i zmagania bohaterki, która przeżywa wewnętrzne rozterki - z jednej strony skrzętnie ukrywa swoje pochodzenie, więc wciąż żyje w stresie, z drugiej strony ma poczucie winy wobec swojej rodziny, która poświęca się, by dziewczyna mogła zdobyć wymarzone wykształcenie.

Historię Anity przeżywa się emocjonalnie, gdyż ma się świadomość, że została ona oparta na autentycznych wydarzeniach.
Nie jest to biografia, gdyż - jak autorka przyznaje w posłowiu - o prawdziwej pannie Hemmings zachowało się niewiele dokumentów.

"Pozłacane lata" to przede wszystkim powieść obyczajowa, mamy tu jednak także dobrze zarysowane tło historyczne.
Trudno przejść obok tej książki obojętnie, mimo iż zdarzają się w niej słabsze, nieco ckliwe fragmenty - stąd 7 gwiazdek, ale to przecież bardzo dobra ocena.

Polecam z czystym sumieniem - także jako ponadczasową opowieść o silnej kobiecie, o marzeniach, determinacji i dążeniu do celu. A także o problemach rasistowskich, które wciąż są żywe - i w USA, i w Europie, i w innych zakątkach świata.
Oraz o zderzeniu dwóch światów - konserwatywnego i postępowego. Co ciekawe, na opisanej w powieści uczelni segregację rasową zniesiono oficjalnie dopiero w ...latach 40. XX wieku !

Generalnie gustuje w innym typie książek ale ta jak najbardziej mi się podobała.

Dziewczyna o jasnej skórze pochodzi z czarnej rodziny. Jest XIX wiek - Ameryka. Postanawia studiować w szkole dla białych dziewcząt i podaje się za białą. Zakochuje się w młodym milionerze. Jednak jej współlokatorka poznaje jej tajemnicę i wszystko wyjawia. Ale udaje je się skończyć szkołę i znaleźć pracę. Jej historia jest opisana w gazetach. Zjawia się mężczyzna o podobnych problemach.

• Przeczytane w 2019
  • PRZECZYTANE W 2020
  • Moi mali książęta :)
  • Może przeczytam

Dodaj cytat z książki Pozłacane lata