Stracony list

Marginesy
2019-02-06
2019-02-06
Katarzyna Rosłan
antysemityzm Austria II wojna światowa konspiracja miłość niebezpieczeństwo okupacja poszukiwanie prawdy relacje rodzinne USA wspomnienia współczesność
Inne

Do zobaczenia niebawem*

Pełna emocji opowieść, która łączy w sobie tajemnice sprzed lat i
teraźniejszość. Dużo uczuć, trudnych wyborów, pasji dot znaczków a
także historii, która odkryje moc znaczka, pewną symbolikę, trudną i
bolesną historię Żydów oraz Austrii a także historię rodziny Kate,
której na pewno się nikt nie spodziewał.
Kate oddaje do wyceny znaczki ojca i do tego się wszystko zaczyna. Autorka powoli przenosi czytelnika w tajemnice sprzed lat, gdy trwała wojna, walka o życie, o przetrwanie, gdzie pewne wybory musiały być takie a nie inne.
Raz mamy przeszłość, raz teraźniejszość a wszystko to splata ze sobą
STRACONY LIST i historia znaczków.
Opowieść wciąga, daje do myślenia, wzbudza nadzieję, czasami rani
serce, odkrywa historię, wszak to powieść historyczna, choć fikcja, to
jednak niektóre wydarzenia miały miejsce i autorka to wszystko
umiejętnie ubrała w słowa, które mają moc przyciągania.
Historie rodzinne nie zawsze są takie proste i myślę, że czytając tę
opowieść nie raz zostaniecie zaskoczeni. Czy tego się spodziewaliście?
Polecam, bo przy okazji niezwykłej opowieści poruszane są też ważne
tematy, np choroby Alzheimer'a z która zmaga się ojciec bohaterki,
co nieraz rani serce i jej i czytelników...

Pełna emocji opowieść, która łączy w sobie tajemnice sprzed lat i
teraźniejszość. Dużo uczuć, trudnych wyborów, pasji dot znaczków a
także historii, która odkryje moc znaczka, pewną symbolikę, trudną i
bolesną historię Żydów oraz Austrii a także historię rodziny Kate,
której na pewno się nikt nie spodziewał.
Kate oddaje do wyceny znaczki ojca i do tego się wszystko...

Problematyka II Wojny Światowej i Holocaustu jest już tak długo eksploatowana, i to z różnym skutkiem, że nie zawsze mam ochotę sięgnąć po kolejną pozycję z tego tematu. Jednak "Stracony list "polecam, ponieważ zachwyca stylem i ciekawą fabułą.

Od dawna ludzie pisali listy, od dawna też zajmowali się kolekcjonowaniem znaczków.
Sama wiem, z własnego doświadczenia, jak hobby wciąga, pochłania i wypełnia czas.
Nie interesowała mnie filatelistyka, ale rozumiem, co czuje ktoś kogo dopadnie pasja gromadzenia różnych walorów.
Akcja książki toczy się dwutorowo i obejmuje czas tuż przed II wojną światową aż po ostatnią dekadę XX wieku.
Bohaterowie przeżywają trudne chwile, ale towarzyszą im także piękne, wzruszające uczucia... miłość, przyjaźń, ufność i wiara w drugiego człowieka.
Niejedna łza spłynęła mi po policzkach w trakcie czytania.
Chociaż byłam ciekawa co stanie się z żydowską rodziną, kto przeżyje wojnę, czy zaginiony list dotrze do adresata, to chciałam wydłużyć tę chwilę kiedy wszystko będzie jasne.

W książce J. Cantor- "Stracony list" ważną rolę odgrywa niewielki kawałek papieru... znaczek pocztowy, który przez wiele lat przeleżał w zbiorach filatelisty. Poznajemy jego losy, dowiadujemy się o żmudnej pracy grawera, który wiele godzin poświęca na pracy, by znaczek miał oczekiwaną formę i treść.
Okazuje się, że istnieje tzw. język znaczków i nie bez znaczenia jest w jakiej pozycji nakleimy go na liście.
Zapewne jesteście ciekawi tej "mowy" znaczków?

Polecam tę piękną historię i mam nadzieję, że będę mogła przeczytać inne książki J. Cantor.

Wzruszająca opowieść miłosna z czasów II wojny światowej. Niebanalnie opowiedziana z perspektywy minionych lat i połączona z teraźniejszością.

💛 💛 💛 💛 💛 💛 💛 💛

💛 💛 💛 💛 💛 💛 💛 💛

Książkę dobrze się czyta i myślę że to książka tak bardziej dla kobiet,popłakać też można

Akcja biegnie dwutorowo, ze słonecznego Los Angeles co chwilę przenosimy się do wojennej Austrii.
Z takimi książkami mam zawsze problem, bo chciałabym przeskoczyć rozdział, którego wątek mniej mnie interesuje i od razu przejść do tego ciekawszego. Ale cierpliwość należy ćwiczyć, dlatego i tym razem dałam się poprowadzić tak, jak miało być w zamyśle autorki.

Jedyne, co można zarzucić tej książce, to fiszki, że jest historią inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Moim zdaniem stwierdzenie jest trochę na wyrost, bo skoro wątki są całkowicie fikcyjne, to można by tak opisać każdą powieść osadzoną w czasie wojny...

Autorka w posłowiu przyznaje, że odkąd napisała "Stracony list" postrzega znaczki pocztowe jako klejnoty, a nie jak dotąd zwykłe kwadraciki papieru.
Myślę, że każdy czytelnik czuje to samo.

Jak dobrze, że trafiłam na tę książkę. Istna perełka!

Jedyne, co...

Bardzo sprawnie poprowadzone 2 torowo fabuła, nie można się oderwać z ciekawości co będzie dalej, momentami zaskakująca !! Polecam !!!

Pamiętacie jeszcze czasy sprzed internetu, emaili, smsów i wiadomości głosowych? Czasy, w których pisało się listy i nigdy nie miało się pewności, czy dotarły one do odbiorcy? Przyznam szczerze, że chyba nie napisałam zbyt wielu listów w swoim życiu, albo ich po prostu nie pamietam i czytajac 'Stracony list' pomyślałam sobie, że czasami fajnie byłby wrócić do tych czasów sprzed internetu i telefonów komórkowych. Potrafilibyście się tak w pewien sposób odciąć od świata?

Tak jak wspominałam w stories, na 'Stracony list' trafiłam przypadkowo podczas wizyty w @dedalus_ksiegarnia . Spodobała mi się okładka (tak wiem, nie powinno się oceniać ksiązki po okładce),a opis mnie przekonał do zakupu i była to dobra decyzja.

Jest rok 1938, Kristoff terminuje u żydowskiego mistrza grawerskiego, który słynie z towarzenia znaczków. Młodzieniec zakochuje się w córce swojego nauczyciela, Elenie, jednak w ich świecie nagle i brutalnie pojawia się wojna. Celem chłopaka staje się ocalenie ukochanej, jednak jego wybranka też ma swój cel, ochronę swojej rodziny i walkę z najeźdźcą.

Wiele lat później i na całkiem innym kontynencie, Katie odkrywa kolekcję znaczków swojego ojca, który niestety zaczął tracić pamieć i którego była zmuszona umieścić w domu opieki. Kobieta oddaje kolekcję do wyceny, w trakcie której filatelista Benjamin znajduje list z niespotykanym austriackim znaczkiem z czasów drugiej wojny światowej. Intryguje ich on tak bardzo, że rozpoczynają poszukiwania zarówno nadawcy jak i odbiorcy listu. Jakie tajemnice odkryją? Musicie przekonać się sami. Ja ze swojej strony mogę Was jedynie zachęcić do przeczytania 'Straconego listu' ☺️

Na koniec zostawiam Was z cytatem z książki, który bardzo mi się spodobał:

'To nieprawda, że istnieje tylko jedno zakończenie, jedna odpowiedź, że tylko jedna osoba może nas uszczęśliwić lub przeciwnie - zranić. Być może każdy ma szansę zacząć od nowa. Stać się zupełnie innym człowiekiem.'

Szybko i przyjemnie czytająca się powieść naprzemiennie w czasie wojny i teraźniejszym .
Historia zaczyna się od chęci sprzedania starych znaczków przez córkę starszego ,schorowanego pana,a kończy na rozwikłaniu tajemnicy związanej z jednym z tych znaczków.

Jillian Cantor Stracony list Zobacz więcej
Jillian Cantor Stracony list Zobacz więcej