Piastówny na tronach Europy

Barbara Faron Wydawnictwo: Astra biografia, autobiografia, pamiętnik
Astra
2019-03-08
2019-03-08
piastówny dynastia piastów postacie historyczne literatura piękna biografie

Wiele postaci, o których zapewne większość osób nie słyszała. Przez ogrom danych można się pogubić, ale warto przeczytać.

Cofam się w czasie i widzę tron, a na nim spoczywającą koronę. Już niedługo sala królewska zapełni się licznymi gośćmi, wysłannikami z innych państw, feerią barw, muzyką i jadłem. Na tej wielkiej przestrzeni często też rozgrywały się polityczne rozgrywki, efekty długotrwałych zabiegów o wpływy, wieńczone mariażem. Tak dochodzę do momentu w którym obserwuje zasiadające po kolei na tronie księżniczki Piastowskie. Czas nie stał w miejscu, zmieniały się sojusze, lecz one nadal trwały w blaskach i cieniach przemijania.

👑Cóż to moje oczy wypatrzyły, kiedy zabrałem się za studiowanie tej potężnej knigi? Otóż wiele informacji zaczerpniętych z masy przypisów, ciekawostek będącymi istnym crème de la crème dla miłośników historii i przede wszystkim fachowe, oddające sprawiedliwość Piastównom, spojrzenie na ich życiorysy. Zaabsorbowany czytelnik znajdzie tu takie gwiazdy średniowiecza jak na przykład słynną Elżbietę Łokietkówne - nieodrodną córkę swego ojca Władysława, królową Węgier, która hardo trzymała za wszasz dwór Andegawenów, a nawet była przez jakiś czas regentką Królestwa Polskiego. To także portrety takich piękności jak Ryksa Elżbieta - córki króla Przemysła II, królewny Czech, zwanej pieszczotliwie Reiczką, notabene bohaterki cyklu Odrodzone Królestwo Elżbiety Cherezińskiej.

👑Mógłbym tak wymieniać w nieskończoność, a i tak bym nie oddał wielkości tego opracowania i szeregu Piastówien, które często bywały gdzieś w cieniu swoich małżonków lub ojców tudzież braci na polskim tronie, rzecz jasna niesłusznie. Z wielką pasją i sercem oddała autorka wagę toczonym za kuluarami intrygom i bataliom o dobre stosunki z innymi państwami, tworząc rozdziały niczym kolaż poświęcony każdemu z liczących się rodów na mapie Europy, jednocześnie wplatając tam historie naszych bohaterek, które często starały się dopasować do swojej roli i zostawić po sobie ślad w świecie zdominowanym przez układy mężczyzn.

👑Tło ich życia zostało odmalowane z pietyzmem, przez co zafrapowany czytelnik może poznać relację między Piastami i innymi rodami, a także wejrzeć głębiej w charaktery naszych pięknych dam, a te były często zróżnicowane. Mimo płynącej w żyłach gorącej krwi, zdarzały się nie tylko władcze Polki dla których intryga była chlebem powszednim, ale też te opanowane i spokojnie odgrywające swe przeznaczenie. Niezależnie jednak od tego, każda z nich była gwarancją sojuszu i bezpieczeństwa Państwa Piastów, a to jak każdy kraj w średniowieczu, potrzebowało umiejętnego prowadzenia polityki.

👑Z ogromnym podziwem skończyłem czytać tę księgę, która niczym kronika, pokazała mi moc słownego przekazu. Dzięki takim opracowaniom można odtworzyć przeszłość i sycić swe oczy historią będącą niestrudzonym elementem naszego istnienia. Warstwa merytoryczna jest godna podziwu, ale ilość dostępnych faktów może przytłoczyć początkującego czytelnika, toteż myślę, że lektura ta spodoba się na pewno tym, którzy orientują się już w podobnej tematyce. A teraz czas już odłożyć insygnia i udać się na spoczynek, w końcu nawet królewny i cesarzowe potrzebują odpoczynku po ciężkim boju o pamięć.

Książka do łatwych nie należy, trzeba dokładnie czytać i analizować osoby. Kobiety w tamtych czasach były traktowane jak przedmiot i były potrzebny do zawiązania sojuszu i wydłużenia dynastii. Zdarzało się że niektóre kobiety odegrały dużą rolę w polityce. Mądrze doradzały mężom i nawet rządziły.

Jako osobie, która nie ma wiedzy na temat historii Polski, szczególnie tej z czasów Piastów czy Jagiellonów lekturę czytało się trudno. Szybko pogubiłam się i niewiele zapamiętałam pomimo posiłkowania się mapami z tamtego okresu i Wikipedią. Jednak książka zachęciła mnie do zgłębienia wiedzy i dzięki niej sięgnę po kolejne pozycje z tamtego okresu. Do tej pory chwaliłam cudzą historię a polską traktowałam po macoszemu. Dzięki pani Barbarze Faron to się zmieniło i nadszedł dla mnie czas podróży przez dzieje Polski.

Podoba mi się również fakt, że autorka nie przesadza z martyrologią kobiet, co jest teraz bardzo popularne. Mam już dość czytania o wspaniałości, nieomylności i cudowności kobiet, które cierpią z powodu szowinistycznych mężczyzn. Tutaj wszystko jest wyważone. Co ciekawe ukazuje, że nie tylko dziewczynki były towarem na rynku matrymonialnym, ale też chłopcy nie mieli nic do gadania, o czym wielu nie chce pamiętać.

Ogólnie mimo wszystko polecam osobom, które mają już jakieś pojęcie o Piastach.

Świetna lektura, połknęłam w dwa wieczory! Wiele ciekawych postaci, których nie poznamy w szkole, a których losy były fascynujące.

Małżeństwo jako jedno z podstawowych narzędzi polityki międzynarodowej było również istotnym elementem strategii dynastycznej Piastów. Gwarantowało
i umacniało sojusz z Arpadami, Przemyślidami, Rurykowiczami i innymi liczącymi się dla Piastów dynastiami średniowiecznej Europy.
👑
Lojalne wobec rodu, Piastówny wyjeżdżały do obcego kraju, często nie znając języka swojego oblubieńca oraz kultury swoich nowych poddanych. Posłuszne i osamotnione, z dala od Polski, wypełniały rolę powierzoną im przez ojców i braci: organizowały życie na dworze, wychowywały swoich synów na przyszły władców i były pomostem łączącym kraj męża z państwem Piastów.
👑
Barbara Faron pisząc książkę "Piastówny na tronach Europy" uratowała od zapomnienia niejedną kobietę z dynastii Piastów, która w kronikach dziejopisarzy jest wspomniana nierzadko jako NN, czyli nieznana z imienia lub nawet pomijana milczeniem.
👑
Jedne ciche i posłuszne, pozostawały w cieniu swoich mężów, a historia wspomina je jedynie z kronikarskiego obowiązku jednym zdaniem. Inna natomiast silne, rezolutne i sprytne, niejednokrotnie dzierżyły stery rządów w imieniu małoletnich synów. Taką kobietą była m.in. Elżbieta Łokietkówna, córka Władysława Łokietka i siostra Kazimierza Wielkiego, ostatniego króla Polski z dynastii Piastów.
👑
"Piastówny na tronach Europy" to niezwykła opowieść zarówno o tych znanych,
jak i tych zapomnianych kobietach, które mimo tego, że były narzędziami w rękach swojej rodziny, dążyły do tego, aby przydać świetności dynastii, z której się wywodził.
👑
Fascynująca w tej opowieści jest również świadomość, że nasze Piastówny, będąc często zapomnianym postaciami naszej historii, stawały się niezmiernie ważnymi, niemal legendarnymi postaciami w historiografiach krajów, w których na drodze aranżowanych przecież zaślubin przychodziło im żyć, rządzić i umierać, trwale wpisując ród piastowski w dzieje kontynentu europejskiego.

• Średniowiecze
  • Popularnonaukowe