Watykan. Mroczna historia światowej potęgi

Post Factum
2016-11-09
2016-11-09
Viktor Grotowicz
Watykan tajemnice literatura niemiecka literatura faktu

Książka, która daje lepsze zrozumienie instytucji Kościoła Katolickiego: jego początków, kształtowania się, aż do czasów współczesnych.
Dlaczego księży obowiązuje celibat? Jak doszło do rozłamu na katolików i protestantów? Jaką rolę odgrywał każdy z 264 papieży? Dlatego Watykan jest tak ważny i skąd pomysł, aby centrum chrześcijaństwa była akurat w tym konkretnym miejscu na świecie, bo bynajmniej nie jest to przypadkowe położenie. Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w książce.

Dokładniejsza recenzja na moim blogu, zapraszam:

Nie tego się spodziewałam po tej książce, W mojej ocenie nie ma w niej tej mrocznej historii. Czytałam tą książkę wiele miesięcy, Ogólnie zawiodłam się i nie polecam jej,

Gdyby ta historia była "mroczna", padło by chociaż słowo o pedofili, Legionie Chrystusa, aferach finansowych.

Bardzo dobra pod względem historycznym, bardzo ciekawa i doskonale napisana książka. Czyta się z wielką przyjemnością, ale i wielkim zdziwieniem.
To opowieść o Watykanie od samego jego początki aż do dnia dzisiejszego. Kolejne stulecia walki o władze, krzewienie religii na siłę, rządzenia milionami wiernych, gromadzenia majątku, wieki pychy i uzurpacji władzy na każdym nieomal polu.
Nie bez kozery Watykan od ok. 2000 lat jest symbolem światowej polityki, potęgi, władzy, grozy, ale dla wielu i dobra. Różne role tego niewielkiego państewka, różne spojrzenia ludzi z zewnątrz na to samo zjawisko. Warto je poznać. Arcyciekawa lektura.
Z jednej strony Watykan to głosiciel wiary, kolekcjoner sztuki, donator artystów, z drugiej strony to bezwzględne, okrutne i często wynaturzone monstrum, o którego sekretach prawie nikt nie wie. Tajemnice Watykanu są skrywane, jak żadnego innego państwa.
Doskonała lektura dla lubiących historię, fakty, będących jej ciekawymi. Sam autor wykonał kawał porządnej, nieomal mrówczej pracy, dogrzebał się do wielu sekretów, faktów dotąd nieznanych i stworzył dobrą, ciekawą książkę. Jednak ostrzegam, nie jest to książka będąca tabloidem z sensacjami. Nic z tych rzeczy. To porządnie opracowany zbiór rzetelnych faktów, a mroczna, słowo w tytule, jest moim zdaniem trochę na wyrost.
Autor jest nie tylko historykiem, ale także dobrym gawędziarzem. Suche historyczne fakty udało mu się ubrać w lekkie, co nie znaczy infantylne, słowa. Ciężkie, trudne, często bolesne fakty zamienił w ciekawą opowieść, nadal dziwiąca i oburzającą, ale ciekawą i przystępną.
Warto przeczytać żeby zrozumieć fenomen potęgi Watykanu. Polecam.

Zaczęło się od grupy ludzi, którzy głosząc słowo swojego Boga chcieli przekonać wszystkich do wizji świata przepełnionego miłością, dobrocią i szczęściem. Zakończyło się na nieustannym dążeniu do władzy poprzez naginanie światowej polityki do własnych potrzeb. Jaki tak naprawdę jest Watykan? Czy jest to małe państwo głoszące dobrą nowinę? Czy bezwzględny gracz, który działając zza kurtyny dąży do władzy absolutnej? Odpowiedzi na te pytania pewnie nigdy nie uda nam się uzyskać. Jednakże jakaś ich cząstka zawarta jest w książce Klausa-Rüdiger'a Mai'a pod tytułem „Watykan. Mroczna historia światowej potęgi”. Autor w sposób chronologiczny przedstawia w niej drogę jaką przebyło chrześcijaństwo od czasów starożytnego Rzymu do współczesności. Skupia się on zwłaszcza na aspektach służących podtrzymywaniu iluzji państwa kościelnego jako mało znaczącego na świecie. Prezentuje również mechanizmy latami wypracowane w celu tuszowania licznych skandali oraz morderstw. Książki tej nie czyta się łatwo. Jest napisana w sposób bardzo sztywny, prezentując wyłącznie suche fakty. Polecam ją jednak każdemu, kogo interesuje historia świata i polityki. Takim osobom sprawi ona na pewno niemałą przyjemność.

Watykan to miniaturowe państwo, mające raptem 44 hektary, a mimo to, jest mocarstwem, mającym wpływ na politykę całego świata. To ogromna władza, a jak wiadomo władza demoralizuje, więc już wiemy skąd w kościele tyle skandali, korupcji i zła (a końca nie widać). Ale to sprawia, że Watykan kryje wiele tajemnic, a to państwo w mieście przez lata fascynowało wielu. Klaus-Rüdiger Mai pokusił się o stworzenie kroniki, opisującej historię stolicy wiary katolickiej.

Publikacja jest obszerną i całościową historią Watykanu, począwszy od czasu pierwszego papieża, aż do pontyfikatu Benedykta XVI. To solidne opracowanie, gdzie autor zebrał tworzoną przez wieki historię potęgi, która rosła, żywiąc się strachem przed potępieniem i rosła na bazie pieniądza (mamona ma być szatańska dla wyznawców religii, więc lepiej jej się pozbyć, przekazując instytucjom kościelnym),wszelkiego rodzaju matactw, korupcji i niegodziwości.

Śledząc historie Watykanu i kościoła, mamy wrażenie, że nie śledzimy dzieła bożego, świętej instytucji, tylko zdegenerowaną instytucje, która dawno straciła zaciągnięty przed wiekami u wiernych kredyt zaufania. Straciła chroniąc systemowo pedofilię, zamiast bronić najsłabszych, straciła gromadząc wielomilionowe majątki, zamiast żyć ubóstwem, do którego namawiają innych.

Do książki dołączona jest lista papieży i opisane główne odgałęzienia i wyznania chrześcijańskie, co jest dobrym uzupełnieniem publikacji.

Książka spodoba się osobom zainteresowanym historią kościoła, i pragnącym zgłębić całościowo procesy, które ukształtowały niewielkie miasto, które stało się imperium. To historia pełna mordów, korupcji i skandali. I myli się ten, kto myśli, że to tylko zamierzchła historia. Bo niektóre rzeczy się nie zmieniają, a zło, nawet udające dobro, zawsze pozostanie złem.

Książka powinna nosić tytuł Watykan - historia potęgi. Dodanie słowa mroczna jest tylko raczej chwytem reklamowym aby zachęcić czytelnika do zakupu. Choć książka dość dobra.

Autor prowadzi czytelnika ścieżką, która raz była wyjątkowo niebezpieczną przełęczą, innym razem bardziej błotnistym szlakiem, czasem wysadzanym takimi okrucieństwami jak palenie czarownic w imię Świętej Inkwizycji, zabójstwa na zlecenie, nepotyzm i fałszerstwo, kazirodztwo, bestialstwo lub straszliwe wojny religijne, które przez wieki wstrząsały Europą. Wieki po stuleciu czytelnik kroczy tą czasem żmudną, czasem męczącą, ale dobrze ustrukturyzowaną ścieżką historyczną i w ten sposób poznaje poszczególnych papieży – oprócz pochodzenia i rozwoju wiary katolickiej – niemal osobiście.

Dwudziestostronicowy dodatek, który pokazuje główne gałęzie kościoła chrześcijańskiego i krótko wyjaśnia jego główne wyznania, a także chronologiczna lista wszystkich papieży uzupełniają treść tego reportażu.

Na zakończenie Klaus-Rüdiger Mai pozwala sobie rzucić okiem w wieczność Watykanu i stawia hipotetyczne pytanie, czy ta stara instytucja nadal będzie miała swoje miejsce w przyszłości? Całkiem ciekawa lektura dla fanów reportaży i teorii spiskowych, a e także dla tych ciekawych świata, którzy po prostu lubią o wszystkim wszystko wiedzieć. Mnie przyznam trochę zmęczyła ze względu na swój naukowy ton, ale warto było się przemęczyć.

Watykan – od ponad 2000 lat symbol światowej polityki, potęgi na nieprawdopodobną skalę i zręcznych manipulacji Kościoła katolickiego. To malutkie państewko w samym sercu Rzymu ma od kilkunastu stuleci po dziś dzień decydujący wpływ na życie miliardów ludzi na kuli ziemskiej. „Państwo Boga” to nie tylko historia kształtowana w imię nauk głoszonych przez Chrystusa, to także – a może przede wszystkim – liczne tajemnice, intrygi, manipulacje, fałszerstwa, morderstwa na zlecenie, walka o władzę i ogromne operacje finansowe. Z drugiej strony to kolebka dzisiejszej kultury europejskiej, nieprawdopodobne bogactwo, najwspanialsze na świecie muzea i tradycja.
To miejsce pełne mrocznych cieni i zarazem oślepiającego światła, o którym Mai z werwą snuje wspaniałą, zapierającą dech opowieść, od czasów jego powstania aż po dzień dzisiejszy. To rzetelnie i zarazem z pasją napisana książka, od której nie można się oderwać.
Przede wszystkim chcę zaznaczyć, że moja recenzja odnosi się wyłącznie do treści przeczytanej książki i absolutnie nie ma na celu urażenia czyichś uczuć religijnych.
Tę książkę czytało się jak porządny kryminał. Choć napisana w formie reportażowej, bez dialogów, za to z mnóstwem faktów historycznych, to autor tak doskonale operuje słowem, że lektura w żadnym razie nie była nużąca. Wyobraźcie sobie, że od początku powstania kościoła katolickiego mamy już 264 papieża. Wszyscy po kolei są tu opisani; papieże, antypapieże, papieże anielscy...a nawet papieżyca. Z piastowaniem tej funkcji nierozerwalnie łączy się żądza władzy i bogactwa, jak wynika z historii i z kart niniejszej książki. Papieże walczyli między sobą, z innymi krajami, z arystokracją, z innowiercami. A wszystko po to, by umocnić się na urzędzie i poszerzać strefę wpływów. Bardzo szybko nastąpiło zeświecczenie. Tak pożądaną władzę rzadko osiąga się nie brudząc przy tym rąk, toteż nie brakowało skandali, morderstw, intryg i wszelkiej maści potępianych ogólnie metod. Z wielkim zainteresowaniem czytałam tę książkę. Nie jestem jakimś wielkim znawcą tematu, ale o inkwizycji na przykład czy krwiożerczym rodzie Borgiów słyszeli niemal wszyscy i ja też. Dosadnie to autor opisał. Zresztą to i wiele więcej. W końcu przez 2000 lat wiele się wydarzyło. I choć Kościół ma za sobą wzniosłe chwile, ma też upadki. Na kartach książki są wypunktowane dokładnie. Ciekawostka: wiecie, że obecnie Watykan ma ok. 900 mieszkańców? Tam się ludzie nie rodzą, tylko nabywają obywatelstwo przychodząc z zewnątrz. "Watykan (...) karłowate państwo o wielkości 44 hektarów, które dysponuje władzą odwrotnie proporcjonalną do powierzchni" (cytat z książki). Do takiego punktu doszedł współczesny Watykan właśnie. Bardzo interesująca pozycja w literaturze, polecam 😊
Ocena: 7/10
Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwo Sonia Draga