Saga rodu Czartoryskich

Okładka książki Saga rodu Czartoryskich Zofia Wojtkowska
Okładka książki Saga rodu Czartoryskich
Zofia Wojtkowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Iskry
2020-11-05
2020-11-05
Czartoryscy historia Polski słynne rody

Książka daje tylko przedsmak ciekawej historii rodu Czartoryskich, losy tej rodziny nadają się na serial. Zaskakujące jest jak mało się mówi o jej poszczególnych członkach, którzy zamieniali w złoto wszystko czego się dotknęli. Mamy tu wielkich mężów stanu, polityków, mecenasów sztuki, kolekcjonerów, a nawet świętych. Podoba mi się, że autorka postanowiła skupić się także na kobietach z tego rodu, co było tym trudniejsze, że zapewne ciężko było zgromadzić materiały źródłowe zaginione na przestrzeni lat. Poszczególne rozdziały poświęcone różnym członkom rodziny Czartoryskich są napisane w przystępny i ciekawy sposób, a także okraszone wieloma zdjęciami. Jest to fantastyczna podróż w czasie, głównie przez najbardziej zagmatwane losy Polski okołorozbiorowej. Autorka punktuje zasługi członków rodziny Cz. dla polskiej kultury, sztuki i także na polu religijnym oraz politycznym. Uderza niesamowita zdolność poszczególnych postaci do wywierania wpływu na otoczenie niezależnie od tego, gdzie i w jakich czasach przyszło im żyć. Po lekturze czuje się lekki niedosyt, ale to świadczy tylko o klasie tej pozycji.

1962

Wielki szacunek za wykonaną pracę, dla autorki tej monumentalnej biografii rodu Czartoryskich. Każdy ważniejszy członek rodziny opisany uczciwie, z jego wadami i zaletami. Wiadomo bowiem, że w każdym, zwłaszcza tak wpływowym rodzie, zdarzają się i ludzie wielcy i szubrawcy. Mimo wielkiego natłoku opisanych osób, świetna biografia.

Bardzo dobra, sumiennie spisana opowieść. Miałam ogromną przyjemność i naukę płynącą z każdą kartą, z każdą postacią.
Czułam się otulona wiedzą, układała mi się w jednolity obraz nie tylko samej rodziny ale i czasów. I zwłaszcza ludzi.
Zostali oni pięknie przedstawieni. Nie tylko z książek (czego autorka starała się wybierając postaci uniknąć),co ze wspomnień, listów, opowieści.
Warto przeczytać, warto poświęcić czas, warto wiedzieć.

2045

Pierwsza historia rodu Czartoryskich. O wielu członkach tej rodziny powstały oddzielne biografie, ale jak do tej pory nie o wszystkich. Autorka postanowiła zapełnić tę lukę i wykonała tytaniczną pracy, aby to zrobić. Poprowadziła historię tego rodu od XIV wieku do czasów II wojny światowej, czego ja żałuję, bo chętnie dowiedziałabym się o powojennych losach Czartoryskich.
Mnóstwo w tej książce, faktów, ciekawostek (ponoć Czartoryscy mają te same korzenie co król Władysław Jagiełło),unikatowych zdjęć i kawał historii naszego kraju. Nie zdawałam sobie sprawy jak liczna to była rodzina i jak wiele jej dzieł przetrwało do czasów współczesnych. Być może nawet geniusz Chopina zostałby zapomniany, gdyby nie jego najwierniejsza uczennica i powierniczka Marcelina z Radziwiłłów Czartoryska, która zrobiła zrobiła wszystko, aby świat o tym wielkim kompozytorze nie zapomniał i jak widać udało jej się to z wielkim powodzeniem.
Jedyną rzeczą, do której mogłabym się przyczepić w tej książce to styl autorki. Nie jest taki lekki, gawędziarski, że nie możemy się oderwać. Są autorzy, którzy potrafią o nieciekawych rzeczach pisać niezwykle zajmująco i czasami biografie wciągają mnie bardziej niż proza. Zofia Wojtkowska raczej pisze w sposób stonowany, bez emocji, opierając się głównie na faktach. Pomimo tego książka i tak jest bardzo dobra.
Ocena na LC jak najbardziej adekwatna. Pozycja z pewnością warta przeczytania. Polecam.

Ta Saga to wyjątkowa pozycja, to opis dziejów wielu pokoleń rodziny Czartoryskich, rodziny wyjątkowej, polskiej, jednej z najwspanialszych w Europie. Czytałam z zapartych tchem, czyta się wspaniale. Bardzo potrzebnym okazał się dodatek w formie fragmentów drzewa genealogicznego. Znakomitym uzupełnieniem są portrety i fotografie. Przejrzystość i piękno języka zapraszają do lektury. Przeniosłam się do tamtych czasów i... znalazłam nawet krótką informację dotyczącą... mojego miasta... POLECAM!

Prawie dwieście lat minęło od wykładu Mickiewicza w Collège de France, a Czartoryscy nadal nie doczekali się spisania swojej historii. Nie tylko nie ma monografii rodziny, ale nawet wielu jej znaczących przedstawicieli nie doczekało się swoich książkowych biografii.
Saga rodu Czartoryskich jest próbą choćby częściowego zapełnienia tej luki. Nie jest jednak monografią; ta ciągle czeka na odważnego i wystarczająco światłego historyka. Nie ma ambicji przedstawienia mechanizmów politycznych, które wyniosły Czartoryskich na szczyt, a potem ich z tego szczytu zrzuciły. Jest tylko historycznoliterackim spacerem przez pięćset lat historii Polski, w który wybieramy się pod rękę z ludźmi złączonymi więzami błękitnej krwi. Procesy społeczne i gospodarcze, majątki, folwarki, wojny, bitwy, schizmy, sojusze i polityczne zdrady są jedynie tłem opowieści. Saga rodu Czartoryskich, jak sam tytuł wskazuje, jest bowiem opowieścią o konkretnych ludziach. Ludziach, którzy, choć urodzili się w specjalnej rodzinie i w specjalnych czasach, kochali i nienawidzili tak samo jak inni. Rodzili się, chorowali, umierali, bywali wielcy i podli, wierni i zdradliwi, dobroczynni i mali, mądrzy i głupi. Mimo tego, co chcieli w nich widzieć współcześni, byli po prostu ludźmiˮ...

Z początku przyznaję, to okładka mnie urzekła szkoda tylko, że w obwolucie (osobiście nie jestem fanką, bo łatwo się niszczą).
Nie zawiodłam się, styl bardzo przyjemny, dużą zaletą są drzewa genealogiczne do każdego rozdziału, a to BARDZO ułatwia sprawę jak już się czyta o czwartej z kolei Izabeli.
Przekrój przez pokolenia wybitnego rodu. Swoim stylem Wojtkowska potrafi człowieka poprowadzić, zaciekawić i nie znudzić.
Aż mam chęć doedukowania się...

Przekrój przez pokolenia wybitnego rodu. Swoim stylem Wojtkowska potrafi...

Na półkach: , , , , , , , ,

Piękna, dogłębna i napisana z wielkim rozmachem retrospekcja piećsetletniej historii Polski. W tej historii duży udział miała Familia Czartoryskich.
Autorka opisuje ród tych arystokratów przybliżając nam ich wielkie czyny jak również posunięcia godne potępienia.
Pozycja obowiązkowa.

Pozycja obowiązkowa.

Zwiedzając zabytki: muzea, pałace, kościoły często przewija się to nazwisko i każdy chyba zna z historii wkład jaki Familia Czartoryskich wniosła w rozwój nauki i kultury w Polsce.
Wywodzą się ‘podobno’ od Księcia litewskiego Giedymina i przez wieki budowali swoją pozycję mając ogromny wpływ na rozwój języka polskiego, kulturę, naukę i sprawy Polskie.
W książce przedstawiona jest historia Familii i biografie konkretnych osób z rodziny. Każda osoba to ciekawa historia i niezły materiał na film i robią ogromne wrażenie.
Książka jest obszerna i dość szczegółowa. Czasem miksowały mi się te wszystkie koligacje rodzinne, często powtarzane przy kolejnej biografii. Polecam fanom historii.

W książce...

Z przyjemnością poczytałabym dalej i żal mi, że książka już się skończyła! Z chęcią przeczytam więcej dzieł autorki, jak i więcej pozycji na temat polskiej historii w ogóle - zaprezentowana w taki sposób jest naprawdę interesująca.

• Do kupienia
  • Biografie