Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy

2019-01-31
Marek Fedyszak
reportaż historia Czarnobyl

więcej Więcej

Oj odleżała ta książka swoje u mnie na półce. Dostałam ją w prezencie od mojego Męża dwa lata temu na fali serialu o tym samym tytule i teraz szok oraz niedowierzanie opisującym tę samą historię! Serial był genialny, spowodował, że chciałam się dowiedzieć jeszcze więcej na temat tej przerażającej katastrofy. Jak do tego doszło? Czy oni naprawdę sądzili, że będą w stanie...

Myślę, że gdyby można było dawać połówki punktów to dałbym 7,5. Jednak przez większą część książki nie mogłem się oderwać.
Najważniejsze elementów samej katastrofy opisane zostały bardzo dokładnie. Szczególnie przeddzień wybuchu reaktora, feralna noc i pierwsze dni po. Zagadnienia techniczne także opisane zostały w zrozumiały dla mnie sposób. Jedynie różne jednostki...

Dobra, ciekaw pozycja ale mniej tu jest o samej katastrofie , jej przebiegu, przyczynach i skutkach a bardziej o polityce w ZSRS. Ale ciekwa pozycja.

Szału nie było. Dobre dla osób nie znających historie katastrofy.

więcej na: https://elzbietarogalska.blogspot.com/2020/10/ksiazka-czarnobyl-historia-nuklearnej.html

Chyba nigdy nie zapomnimy o tej katastrofie, która zmieniła życie całej wschodniej Europy, części Europy środkowej i dość sporej części Azji. Wybuch jądrowy spowodowany czynnikiem ludzkim oraz niedoskonałością maszyn.

Czarnobyl. Kto nie zna wydarzeń, które wydarzyły się w tamtej elektrowni atomowej w 1986 roku? Prypeć - miasto widmo - od 34 lat nie zamieszkane przez ludzi, którzy musieli opuścić swoje dotychczasowe życie na ZAWSZE, przez katastrofę w elektrowni atomowej w Czarnobylu 26 kwietnia 1986 roku.
"Czarnobyl. Historia nuklearnej katastrofy" Serii Plokhy'ego opowiada historię...

Książka przede wszystkim skupia się na tle politycznym, mało jest samej akcji w elektrowni, często są to pojedyńcze zdania, dla mnie rozczarowanie.

Pomimo ciężkiej tematyki książkę czyta się z prędkością światła.. Bogata bibliografia, cytaty, opisy - wszystko tworzy narrację pozwalającą niemalże poczuć nastrój ciepłego wiosennego dnia przed samą katastrofą, atmosferę marszu w Kijowie oraz napięcie towarzyszące spotkaniom na szczytach partyjnych władz. Polecam każdemu.

Książka kompletnie przedstawiająca katastrofę od A do Z. Czyli decyzje podejmowane przez sowietów doprowadzające do katastrofy, samą katastrofę, jak i jej również polityczne następstwa. Zdecydowanie polecam każdemu.

Choć to literatura faktu, książkę czyta się jak dobry thriller .Choć książek o tej największej katastrofie nuklearnej powstało dziesiątki ,to wydaje się,że ta pozycja jest napisana nie tylko łatwym do zrozumienia językiem,dla przeciętnego czytelnika, jak i bardzo szczegółowo opisuje genezę i skutki tej katastrofy.Ktoś kiedyś powiedział o Czarnobylu,że ta katastrofa zmiotła...

• Literatura faktu
  • Historia