Abominacja

Rzucić wyzwanie niemożliwemu

1588 328 242

świetna książka od początku do końca

świetna książka od początku do końca

To nie jest horror. Jeśli musimy to szufladkować, jest to powieść przygodowo-sensacyjna z wątkiem szpiegowskim.
W warstwie klimatu himalajskiej przygody genialna.
Dla mnie, laika, opisy technik wspinaczkowych, mrozu i zaglądającej w oczy śmieci, były plastyczne i mocno oddziałujące na wyobraźnię. Opisy bohaterów otoczonych realnymi postaciami tamtych czasów, bardzo zróżnicowane i pełne, niesłychanie wiarygodne. Fabuła wartka i porywająca.
W warstwie sensacyjnej ucieczki grupy ludzi na czubek świata przed grożącą im śmiercią, walki o życie własne i przyjaciół, braterstwa do ostatniej kropli krwi, genialna również.
W warstwie wątku szpiegowskiego okropna. Zupełnie nie kupiłem teorii, że materiałami szpiegowskimi można się było wymienić tylko na najwyższym himalajskim szczycie. Sama zawartość materiałów, ich losów i dalszego wykorzystania, również bardzo mało mądra.
Generalnie i tak bardzo polecam. Ocena obniżona o 1 za kretyński wątek szpiegowski.

W warstwie klimatu himalajskiej przygody genialna.

Nie wiem, czy ilustracja z okładki tej książki oraz opis z jej tyłu, to tylko pomysł wydawcy, o którym Simmons nie wiedział, czy może rzecz, na którą świadomie się zgodził. Jeśli to drugie, to obydwie strony są oszustami, próbującymi sprzedać pod szatkami horroru coś, co nim nie jest. Ponury obrazek w alpinistycznych klimatach, z umęczonym wędrowcem i zniekształconą trupią czaszką w tle przywodzi czytelnikowi na myśl historię nie z tego świata, bliską twórczości Lovecrafta, a wzmianka z opisu, że za bohaterami podąża coś pragnącego ich śmierci zdaje się przekonywać, że chodzi o jakieś mityczne stworzenie lub stworzenia. Do tego złowieszczy tytuł mający jeszcze bardziej podkreślać grozę sytuacji, o których opowiadać będzie powieść i mamy przepis na to, by fani Simmonsa (a szczególnie jego "Terroru") jak głupi tę zachętę łyknęli.

Nie, kochani, to nie jest książka o wielkiej stopie, ani o czymś jeszcze od niej groźniejszym i przerażającym. To historia obyczajowo-szpiegowska, albo nawet w większym stopniu poradnik wspinaczkowy. Przez dwie trzecie grubego tomu (w dalszej części zresztą też) mamy techniczne opisy różnych rodzajów wspinania się po skałach niepokrytych śniegiem, pokrytych śniegiem, sprzętu wykorzystywanego podczas takich wspinaczek i wyposażenia potrzebnego do przeżycia na dużych wysokościach itp. oraz opisy spotkań bohaterów z różnymi ludźmi, mających im pomóc w wyprawie na Mont Everest i przygotowań do tejże wyprawy.
Choć początkowo byłem, jak zawsze w przypadku utworów Simmonsa, zachwycony stworzonym przez niego klimatem i niespiesznym wprowadzaniem mnie w historię, to po przeczytaniu stu stron przyszła mi do głowy myśl, że coś z tą książką jest jednak nie tak. Po dwustu stronach coraz bardziej zacząłem utwierdzać się w tym przekonaniu, a po trzystu już byłem prawie pewien, że Simmons poleciał sobie w kulki. Kolejne sto kilkadziesiąt stron i dostajemy w końcu część trzecią, o złowieszczym tytule "Ohyda" (łaa aa aa!). Żebyście tylko wiedzieli, co okazało się tą ohydą...

Książka nie jest źle napisana, ale jest mocno przegadana i przede wszystkim (choć może wywołać zaskoczenie) okazuje się opowiadać o zupełnie czym innym niż to, do czego zapowiedź zdawała się czytelnika przygotowywać. Po pewnym namyśle stwierdzam, że Simmons nie ma nawet za bardzo jakiegoś swojego stylu. Po prostu potrafi pisać, a sukces poprzednich (tych, które sam czytałem) jego książek polega chyba tylko na tym, że miały one ciekawe tematy. Cóż, temat tej książki też może wydać się komuś ciekawy, o ile tylko będzie on wiedział, że nie jest to książka o Yeti ani o innych przerażających i nie mieszczących się w ludzkiej wyobraźni rzeczach.

Pomijając fakt, że książkę czyta się długo (przez opisy sprzętu, oraz detale związane z wspinaczką w latach dwudziestych poprzedniego wieku), to sama historia fascynująca i z satysfakcjonującym zakończeniem.

T nie jest horror. Spodziewałem się czegoś na miarę Terroru. Ale to nie to. Góry, wspinaczka, podróż OK. Najlepszy z całej książki jest wstęp. Wątek sensacyjno-przygodowy słaby. Taki Alistair Maclean tylko gorszy.

Całe szczęście, że książka nie została napisana przez Dan'a Simmons'a. Z całym szacunkiem wobec niego, przeczytałem wszystkie części sagi Hyperion, dwa razy; do tego "Letnią noc"; zacząłem również, ale niestety nie skończyłem, czytać "Olimp" oraz "Terror"... Uważam również, że fabuła sagi Hyperion to absolutne arcydzieło, niemal dzieło sztuki. Fakt faktem, sposób w jaki pan Dan pisze, jest dosyć techniczny - czytając "Letnią noc" miałem dziwne wrażenie, że czytam książkę Kinga, a to źle; dużo lania wody.
A dlaczego całe szczęście? Bo dzięki temu ta książka była tak rewelacyjna. Dziwi mnie jednak, że pan Simmons nie dodał nazwiska autora książki na okładkę. Żeby chociaż wymienił dwa nazwiska - choć to i tak było by pewnym oszczerstwem... Fakt, na pierwszym stronach znajdujemy kilku stronicowe wyjaśnienie i w ogóle genezę powstania książki, ale skoro już się o to pofatygował, to co mu szkodziło...
W każdym razie.
Pan Jake Perry okazał się być świetnym pisarzem; jego ręka jest pewna i zgrabnie balansuje na linii dzielącej style, które ja nazywam, technicznym i uniesienia; to znaczy między detalami tworzącymi surową rzeczywistość, a emocje i abstrakcje, które zdają się być nierozerwalną częścią rzeczywistości i dzięki którym życie - książka - jest takie fascynujące i w pewnym sensie wciągające.
Dawno żadna książka mnie tak nie wciągnęła. Tego mi było trzeba. Kiedy jej nie czytałem, myślałem o niej i sięgałem po nią w każdej wolnej minucie. Aby tylko przeczytać chociaż stronę, aby ją tylko dotknąć, otworzyć.
Kusi mnie by opisać wszystkie fenomeny i zwroty akcji fabuły, byle tylko skłonić tych, którzy czytają te słowa, by sięgnęli po książkę. Ale nie mogę. Nie chcę. Obdarłbym ją wtedy z całej tej złotej otoczki.
Teraz zastanawiam się, czy ocena 8 to nie jest czasem za mało. W sumie, to tylko liczby. Ważniejsze jest to, że chcę przekazać fascynację tą książką, innym. Otworzyła mi ona oczy na wiele spraw. W pewnym sensie to książka o ludzkości, o ludziach, o walce ze strachem i pokonywaniem swoich ograniczeń.
A przede wszystkim, to książka o wspinaniu się na Mount Everest! Jeśli dalej się zastanawiasz, może jest coś z tobą nie tak...
Peace.

🏆Przyszedł czas na zmianę w schematach graficznych! A z nią jedną z najlepszych książek, które miałem przyjemność czytać w 2021. „Abominacja” od Dana Simmonsa!

🏔️Historia inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w 1924 roku. George Mallory wraz z Andrew Irvine wyruszyli na niezdobytą wówczas, najwyższą górę świata – Mount Everest. Obaj giną, jednak historia pozostawia otwarte zakończenie a interpretację oraz przeżycia zostawia dla nas.

🧗‍♂️Dan Simmons wybitnie oddaje realia lat dwudziestych poprzedniego stulecia. Czytając jego książkę, miałem wrażenie, jakby była napisana w tamtych latach. Dokładność, precyzja i szczegółowość wprawiały mnie w istną fascynację wspinaczką górską. Każdy oddech wspinaczy przeżywałem po drugiej stronie kartki.

❄️Mroźny klimat, ciężar sprzętu i trud wspinaczki czułem wręcz na własnych barkach. A to dopiero był wstęp do nadchodzącej grozy.
„Abominacja” zdecydowanie nie jest lekką lekturą, wiele czasu poświęciłem na „doedukowanie się” o wspinaczce wysokogórskiej.

🔥Całokształt obudził we mnie zapał do wspinaczki. Przez miesiące po przeczytaniu nadal oglądałem filmy oraz czytałem blogi o tej tematyce. Niesiony natchnieniem wybrałem się również w nasze rodzime szczyty górskie w Tatrach.

🏅Zdecydowanie polecam!

⚡Warto zaznaczyć, że okładka została wykonana przez Mirka Iskrę. Jest po prostu genialna!

IG: Book_Trophy

Pisarz otrzymuje notesy opisujące wyprawę grupy wspinaczy na Mount Everest. Są to wspomnienia młodego Amerykanina, który z przyjaciółmi Anglikiem i Francuzem brali udział w wyprawie poszukiwawczej w Himalajach. W 1924 roku podczas wyprawy zaginęło dwóch wspinaczy. Matka jednego z nich opłaciła wyprawę, która ma odnaleźć jej syna lub wyjaśnić okoliczności śmierci. Do wyprawy dołącza kuzynka zaginionego Bromleya. W notesach Jake Perry opisuje trudna wspinaczkę, śmiertelne niebezpieczeństwo, które im zagraża oraz wyjaśnia tajemnicę, która spowodowała śmierć dwóch wspinaczy rok wcześniej. Dla wielbicieli książek o tematyce górskiej.

Długa, ale bardzo wciągająca opowieść o wyprawie na Everest w latach 20. ubiegłego wieku. To nie tylko trzymająca w napięciu przygoda, ale tez fascynujący opis sztuki zdobywania gór w tamtych czasach, a wszystko z dbałością o szczegóły.

Przygodowy thriller z elementem szpiegowskim. Typowy Simmons,akcja rozwija się powoli,ze szczegółami,jest wątek autentyczny jak i również fabuła wymyślona przez autora. Książka ma fajny klimat,mroźny,górski,tajemniczy. Jak dla mnie poziom Terroru,dla mnie nawet lepsza nieco niż Terror. Polecam.