Zimowe nawiedzenie

2019-09-10
2019-09-10
2002-12-31
Mariusz Warda

Ogar piekielny idzie w krok za mną

Drugie czytanie tej powieści wypadło trochę lepiej. Książka jest dość dobra, tak to bym określił. Oczywiście jeśli traktować ją jako kontynuację "Letniej nocy" czyli powieści genialnej, magicznej i zdecydowanie najlepszej w dorobku Simmonsa - to "Zimowe nawiedzenie" wypadnie bladziutko.
Na szczęście nie jest źle i czytać się to da. Jest mały dreszczyk emocji. Jednak od tego autora można wymagać zdecydowanie więcej.

Niestety nie dorównuje części pierwszej pt ,, Letnia noc ". Bardzo zakręcona a momentami chaotyczna. Nie mniej jednak stanowi pewne dopełnienie wydarzeń które miały miejsce w roku 1960.

"Zimowe nawiedzenie" Dana Simmonsa to historia o samotności. Dojmującej pustce, którą profesor Dale Stewart próbuje wypełnić pisaniem i wracaniem do tego co było. Powrotami do mrocznego dzieciństwa w małym miasteczku, tragedii związanej ze śmiercią przyjaciela, małżeństwa, romansu i rozpadu rodziny.

Przeszłość osacza głównego bohatera, w domu wieje chłodem, a Stewart chyba żywcem chce zakopać się w piwnicy starego domu i rozmawiać z duchami.

Dan Simmons wciąga nas w historię od samego początku. Mrok przetyka bielą śniegu. Przerażającą ciszę bolesnymi retrospekcjami. Rachunek sumienia walczy tu z wyparciem. A duchy i zjawy rozmawiają z Dalem i nawet potrafią korzystać z klawiatury laptopa.

"Zimowe nawiedzenie" czytałam z dużym zainteresowaniem. Niby zwykła powieść grozy, ale autor napisał ją w sposób niestandardowy. Trochę tu książki w książce, sporo o tworzeniu i jakby duchy bliższe naszym czasom i technologii, a mimo to wciąż przerażają.

Przeszłość osacza głównego bohatera, w domu wieje chłodem, a Stewart chyba...

Do pewnego stopnia mamy tu do czynienia z dosyć klasyczną opowieścią o duchach, które nawiedzają głównego bohatera. Na ile są one wynikiem traumy i wypartych wspomnień, a na ile ich źródłem jest nadal obecne w miasteczku Zło, tego do samego końca nie będziemy pewni. Przynajmniej nie w stu procentach.

Cała recenzja:

Cała...

Czytelnicy nie straciliby wiele gdyby ta książka w ogóle nie ujrzała światła dziennego. Po jej lekturze z głowy nie mogą wyjść mi słowa jednego z utworów Republiki, które brzmiały "Nie traktuję cię jak głupca, ja zakładam, że ty słuchasz i że widzisz to, jak dzisiaj piszę dla mamony".
"Zimowe nawiedzenie" to powieść na którą autor ewidentnie nie miał pomysłu. Zapewne zgarnął już zaliczkę od wydawnictwa i musiał oddać do druku książkę z której, chcę w to wierzyć, nie był zadowolony.

Dan Simmons to solidna marka, pisarz znany i doceniany przez czytelników od lat jednak i takim mistrzom zdarzają się wpadki.
Historia ta jest kontynuacją powieści "Letnia noc", opowiadającej o grupce nastolatków z amerykańskiej prowincji walczącej z siłami zła, które opanowały małe miasteczko i zburzyły senny spokój mieszkańców Elm Haven. Po latach od tych wydarzeń w rodzinne strony wraca jeden z nich - Dale Stewart, wykładowca akademicki i pisarz mało ambitnych powieści przygodowych, który chce odnaleźć spokój i wenę twórczą aby napisać powieść tamtych wydarzeniach i w ten sposób rozliczyć się z przeszłością.
Postanawia zatrzymać się w domu tragicznie zmarłego tamtego pamiętnego lata przyjaciela.
Dom ten nie jest jednak spokojnym azylem a miejscem, które skrywa mroczne tajemnice. Nasz bohater znowu będzie musiał stanąć twarzą w twarz z ciemnymi mocami i wrócić do wydarzeń sprzed lat, od których wszystko się zaczęło.

Dale Stewart jednak zachowuje się jak człowiek dotknięty amnezją. Rzeczy, które dzieją się wokół niego nijak nie kojarzą mu się z dramatycznym latem, kiedy wraz z przyjaciółmi walczył z mocami zła. Wszystkie dziwne zjawiska odbiera jako zaskakujące i nie jest w stanie odnieść ich do wcześniejszych doświadczeń, co dla czytelnika jest irytujące.
Jeśli dodamy do tego mało wciągającą akcję i wiele fragmentów, gdzie nadmiar słów wręcz usypia (jak rozmowa na temat rasy psów, która przypominała lekturę atlasu kynologicznego) to otrzymujemy średniej jakości książkę, której lekturę uważam za stratę czasu.

Bardzo fajne uzupełnienie "Letniej nocy", którą trzeba przeczytać zanim zabierzemy się do tej pozycji. Bez tego nie będziemy wiedzieć co się tak naprawdę dzieje. W "Letniej nocy" grupa 11-12 latków walczy z mrocznymi mocami. W "Zimowym nawiedzeniu" jeden z bohaterów historii przedstawionej w Letniej nocy, Dale, wraca po 40 latach w to samo miejsce - Elm Haven. Na skutek traumy nie pamięta wydarzeń z dzieciństwa, chociaż zdaje sobie sprawę, że ma dziurę we wspomnieniach. W Elm Haven znów spotyka się z tymi samymi mocami, z którymi walczył w dzieciństwie jednak teraz odbiera to wszystko całkiem inaczej i racjonalizuje wszystkie "odchyły od normy". Myślę, że ta ciekawie nakreślona różnica między dzieciństwem a dorosłością jest największą wartością książki. To plus dreszczyk no i sprawne pisanie autora składają się na przyjemną lekturę. Polecam, ale najpierw "Letnia noc".

Simmons potrafi zaskakiwać. Pozytywnie cyklami „Hyperion” czy „Ilion”. Tym razem mam mieszane odczucia. Niby wszystko było ok, ale jakoś nie do końca jestem zadowolony. Sam nie wiem w sumie co wpłynęło na moje odczucia.
Plusy:
- dobry pomysł na fabułę, powrót do miejsca znanego z dzieciństwa;
- próba zmierzenia się z duchami przeszłości, pokonanie trawiącej bohatera traumy;
- specyficzny mroczny klimat, czuć narastającą atmosferę strachu;
- co jest rzeczywistością, a co senną marą, podświadomym koszmarem;
- jak negatywnie na człowieka wpływa samotność, odarcie ze złudzeń;
- czy możliwe jest znalezienie dalszego sensu życia, otrząśnięcie się po traumie;
- dodatkowy efekt grozy potęgują zjawiska nadprzyrodzone;
- retrospekcje związane z tragicznie zmarłym przyjacielem Dale’a;
- pomimo braku krwawych scen, cały czas jesteśmy delikatnie straszeni;
- nie wszystko jest jednoznaczne, pozostaje wiele niedomówień;
- dynamiczne zakończenie, które dodatkowo podniosło ocenę.
Minusy:
- na początku zbyt wiele obyczajówki, niewiele się działo;
- jak dla mnie zbyt wiele wątków, niewiele wnoszących do fabuły.
Ogółem książka dobra.

Plusy:
- dobry pomysł na fabułę, powrót do miejsca znanego z dzieciństwa;
- próba zmierzenia się z duchami przeszłości, pokonanie trawiącej bohatera...

Nudna jak flaki z olejem i fabularnie poniżej poziomu Simmonsa. Styl również prosty jak na tego autora, choć pozwalał miejscami na uderzenie w bardziej naturalistyczne tony opowieści. Natomiast Dan bardzo dobrze odwzorował tematykę walki z traumą i opisał depresję w niezwykle sugestywny sposób. Zakazany romans nauczyciela i studentki w oparciu o pociąg intelektualny został bardzo ciekawe ukazany. Simmons wplótł w ten wątek rownież historię rdzennych Amerykanów. Dlatego bardziej niż akcja właściwa powieści interesowały mnie obyczajowe retrospekcje głównego bohatera, były wręcz boleśnie realistycznie nakreślone. Aspekt horrorowy jest jak z produkcji klasy B, momentami budzi jednak delikatną nutkę niepokoju. Z pewnością rozkręca się w miarę lektury. Jest to więc obyczajówka/dramat psychologiczny ze średnio-słabym dreszczykiem. Zdecydowanie pozycja do pominięcia choć nabrałem ochoty, aby powrócić do 10 razy lepszej Letniej Nocy.

Całkowita porażka. Po całkiem dobrej "Letniej nocy" jej kontynuacja okazała się fatalna. Główny bohater był irytujący i do tego jego decyzje podejmowane były bardzo często głupie. Akcja była wtórna i często przypominała pierwszą część.
Nie spodziewałem się po Simmonsie takiej słabej książki.

Nie spodziewałem się po Simmonsie takiej słabej książki.

Tak, to jedna ze słabszych książek Autora. Zwłaszcza jako kontynuacja Letniej nocy.

• Horror