rozwiń zwiń

Rzucić wyzwanie niemożliwemu

KenGoKang KenGoKang
28.07.2020
Okładka książki Abominacja Dan Simmons Logo Patronat

„Ponieważ istnieje” - słowa te padły z ust George'a Mallory'ego w odpowiedzi na zadane przez dziennikarzy pytanie o sens zdobywania Mount Everestu. Brytyjski alpinista oraz Andrew Irvine wyruszyli na najwyższą górę świata w 1924 roku, tam też zginęli. Do dziś nie wiadomo, czy dotarli na szczyt, gdyż nie znaleziono ani aparatu fotograficznego, ani zdjęcia żony Mallory'ego, które wspinacz planował zostawić na Czomolungdze.

Dan Simmons umieszcza akcję swojej powieści rok później. Tym razem na wierzchołek świata postanawiają wejść trzej przyjaciele: doświadczony Richard Davis Deacon, Francuz Jean-Claude Clarouix oraz narrator opowieści — młody Amerykanin Jake Perry. Żeby zdobyć potrzebne fundusze, zwracają się do lady Bromley, opłakującej syna — lorda Percivala, który podobnie jak Mallory i Irvine, zaginął na zboczach góry.

Pisarz w jednym z wywiadów przyznał, iż tytuł może być nieco mylący. Nie jest to bowiem opowieść o olbrzymim yeti, siejącym postrach wśród himalajskich szczytów. Wielbiciele horroru mogą poczuć się więc zawiedzeni. „Abominacja" okazuje się zupełnie inna niż napisany w 2007 roku „Terror", w którym zjawiska nadnaturalne oraz wierzenia Innuitów decydowały o klimacie powieści.

Simmons jako miłośnik himalaizmu podjął się iście tytanicznej pracy w odtwarzaniu realiów minionej epoki. Dzięki jego wysiłkowi czytelnik odnosi niekiedy wrażenie, iż obcuje z reportażem, niezwykle drobiazgowo przedstawiającym codzienność śmiałków, decydujących się wejść na Czomolungmę niecałe sto lat temu. Poznajemy szczegółowo każdy element ekwipunku ówczesnego alpinisty, jesteśmy wprowadzani w świat dawnych nowinek technicznych.

Autor „Hyperiona" dopracował stworzony przez siebie krajobraz z zaciekłością i precyzją najbardziej wytrwałych mistrzów malarstwa realistycznego. Wierzchołek skrzy się w słońcu, a nasi bohaterowie brną do niego wytrwale, chociaż ich wędrówka niewiele ma w sobie z romantycznej przygody. Zbocza Mount Everestu to bowiem kraina wyjątkowo nieprzyjazna dla człowieka, gdzie z trudem przychodzi oddychanie, szybkiemu odmrożeniu ulegają dłonie i stopy, a mózg nie może właściwie pracować, ulegając omamom i halucynacjom. Jednym słowem, wspinaczka w owe rejony jest niczym wyprawa na obcą planetę, a Simmons niezwykle dokładnie oddaje towarzyszące jej pot, krew i łzy.

Warto wspomnieć, iż czasy, w których dzieje się akcja powieści, pozostają wyjątkowo burzliwe. Tym samym losy trzech przyjaciół zostają wplątane w brutalną machinę wielkiej historii. Jeśli oczekujecie potwora, pewnie srodze się zawiedziecie, albo też dojdziecie do wniosku, że najstraszniejsze monstra czają się zawsze głęboko ukryte w ludzkiej duszy.

Ewa Szymczak