Sprzedaliśmy dusze

2020-06-17
2020-06-17
2018-09-18
Lesław Haliński
Heavy metal metal horror groza

Niezła - 6/10.

Miło spędziłam przy książce czas, ale do niej nie wrócę. Zdecydowanie to pozycja na raz.

Opis mnie nie zachęcił, bo nie interesuję się muzyką metalową. Natomiast uwielbiam Grady'ego Xendrixa! "Sprzedaliśmy duszę" to czwarta pozycja, którą przeczytałam w jego dorobku. Zdecydowanie słabsza niż "Jak sprzedać nawiedzony dom", ale nadal na przyzwoitym poziomie.

Polubiłam główną bohaterkę. Xendrix zawsze sprawnie tworzy postacie kobiece. Kris to czterdziestolatka, była członkini metalowego zespołu, która przegrała życie. Nędzna praca, zero oszczędności, życia osobistego i co najgorsze - zmarnowana szansa na karierę muzyczną.

Główny wątek fabularny to dochodzenie do prawdy: dlaczego właściwie rozpadł się jej zespół i tylko jeden członek zrobił prawdziwą karierę? Być może brzmi to jak wątek psychologiczno - obyczajowy, ale około 70 strony pojawia się prawdziwą groza.

Będę szczera: ta opowieść nie zapadanie mi w pamięci, ale przeczytałam ją z ciekawością.

Niezła - 6/10.

Dziwna była to książka. Szczerze mówiąc spodziewałem się zupełnie czegoś innego, choć do kpńca sprecyzować, co to mogłoby być nie potrafię. W każdym razie dostałem bardzo mroczną, niepokojącą opowieść, która bardziej przypominała jakiś senny koszmar niż prozę.

Jako osoba słuchająca muzyki metalowej znałem kilka wymienionych kawałków i prawie wszystkie zespoły. Idealnym rozwiązaniem było też wrzucenie na uszy muzyki zespołu Bathory "A Fine Day to Die", a potem kolejnych. Ostre metalowe granie było tym, czego ta książka potrzebowała, żeby ją poczuć.

Nie jest to do końca taka literatura, jaką najbardziej lubię (lubię dobrze wytłumaczone choćby najdziwniejsze zdarzenia, a tu trzeba było przyjąć świat, jaki jest bez żadnych wyjaśnień). Niemniej nie było to złe, a klimat był naprawdę niezły.

Edit. Godzinę po napisaniu mojej opinii dostałem na maila dwie reklamy UPS. Powinienem się niepokoić?

Hendrix klasycznie w swoim stylu i również żywiole. Jest to sprawnie napisana powieść z naprawdę dobrym, a ponadto fajnie odgrywająca motywy metalowe i składająca miły hołd temu gatunkowi muzycznemu. Jednakże pierwszy raz trochę rozminąłem się z historią Grady'ego. Po prostu nie jest to stworzone dla mnie. Nie potrafię osiągnąć przy tym tytule pełni radości z czytania, jaką dawały mi inne jego pozycje.

Książka przyciąga przede wszystkim tematyką. Każdy fan metalu i rocka będzie usatysfakcjonowany czytając historię upadłego zespołu. Fajnie było znaleźć też wiele nazw metalowych kapel, które samemu się słucha. Autor zaczął od mocnego uderzenia. Akcja szybko nabiera tempa i praktycznie nie zwalnia do samego końca. Niestety przez tę zawrotną sekwencję zdarzeń nie dałam rady zaangażować się w historię głównej bohaterki tak bardzo jakbym sobie tego życzyła. Także z czasem wydarzenia stały się nazbyt absurdalne, biorąc nawet pod uwagę to, że część z nich to był celowy zabieg autora. Na plus zasługuje to, że do samego końca nie wiedziałam co Grady Hendrix knuje na sam finał. Po tak mocnym początku chyba jednak liczyłam na więcej. Czy się rozczarowałam? Nie. "Sprzedaliśmy dusze" to świetna rozrywka z cięższą nutą w tle. Biorąc pod uwagę motyw przewodni byłam pewna, że lektura bardziej zapadnie mi pamięć i emocji będzie więcej.

"Sprzedaliśmy dusze: Muzyka diabelskiego paktu, która gra na średnich nutach"

Wchodząc w mroczny świat muzyki i paktu z diabłem, "Sprzedaliśmy dusze" autorstwa Grady'ego Hendrixa obiecuje niezapomniane doświadczenie, które jednakże osiąga tylko średni poziom. Ta opowieść o muzycznych talentach, które szukają sławy za wszelką cenę, ma swoje momenty, ale niestety nie trafia w pełni w moje oczekiwania.

Jednym z głównych atutów tej książki jest oryginalna koncepcja, która łączy świat muzyki z nadnaturalnymi elementami. Hendrix w sposób interesujący i nietuzinkowy opowiada historię, która potrafi wciągnąć czytelnika. Jednakże, mimo obiecującego początku, narracja czasem traci tempo, co może być zniechęcające dla bardziej wymagających czytelników.

Postacie w "Sprzedaliśmy dusze" są dobrze rozwinięte i mają swoje własne motywacje, co przyciąga uwagę czytelnika. Są one głównym źródłem zaangażowania emocjonalnego w historię. Wraz z głównym bohaterem, odkrywamy mroczne sekrety przemysłu muzycznego i jego wpływ na artystów. Jednakże, niektóre postaci poboczne nie są tak dobrze wyprofilowane, co sprawia, że ich obecność staje się mniej istotna dla fabuły.

Należy docenić również mocne strony autora w budowaniu atmosfery grozy. Mroczny humor, który przeplata się z przerażającymi scenami, dodaje smaczku tej opowieści. Hendrix stara się przełamać konwencje horroru, jednakże nie zawsze mu to w pełni wychodzi.

Niestety, "Sprzedaliśmy dusze" ma też swoje minusy. Powtarzalność w narracji i przewidywalność niektórych wątków nie dają czytelnikowi pełnego poczucia zaskoczenia i napięcia. Czasem dłuższe opisy przyczyniają się do rozproszenia uwagi, a nie do rozwinięcia fabuły.

Podsumowując, "Sprzedaliśmy dusze" to powieść, która ma swoje momenty, ale nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. Pomimo interesującej koncepcji i dobrze wykreowanych postaci, niektóre elementy narracji pozostawiają pewien niedosyt. Dla miłośników mrocznych opowieści z muzyką w tle, może stanowić przyjemną lekturę, ale dla bardziej wymagających czytelników może okazać się tylko średnim utworem.

"Sprzedaliśmy dusze: Muzyka diabelskiego paktu, która gra na średnich nutach"

Chociaż momentami pod względem tempa fabuły historia łapała zadyszkę, jestem zadowolona z lektury. "Moja przyjaciółka opętana" była dużo lepsza, ale mimo to oceniam "Sprzedaliśmy dusze" jako porządny horror, idealny na ostatnie miesiące roku.

To wydanie kupiło mnie już od pierwszych zapowiedzi. Sami zresztą powiedzcie, czy to nie jest najpiękniej wydana książka w 2020 roku? Bomba niesamowita.

Oczywiście oprócz wydania, książka musi mieć do opowiedzenia historie która kupi czytelnika i nie da mu o sobie zapomnieć. Czy się to udało w przypadku wyżej omawianej?

Myślę że tak. Hendrix napisał historie która jest wciągająca, momentami solidnie daje po głowie i sprawia że na parę godzin zapomniałem o wszystkim. Bo czy może być coś lepszego niż pogoń za byłym członkiem zespołu który zawarł pakt z ciemnością?

Styl autora bardzo przypomina mi książki Kinga. Gdybym nie wiedział kto to napisał to stwierdziłbym że jest to powieść Stephena. Nie mniej polecam.

Myślę że tak. Hendrix napisał historie która jest...

Mam ogromna slabosc do ksiazek pana Henrdixa.. Nie rozumiem tego fenomenu Z jednej strony jego powiesci nie sa literacko dobre, proste i momentami infantylne, z drugiej strony sa zupelnie nieodkladalne. Wciagaja i hipnotyzuja czytelnika,. Czytalam prawie wwszystkie jego powiesci (ostatnia przede mna) i nie moge mu sie zupelnie oprzec. Tak jest i ze "Sprzedalismy dusze". Nie jest to wielkie dzielo, jednak polykalam kolejne strony blyskawicznie, Zastanawiam sie, czy Grady Hendrix nie sprzedal przypadkiem swojej duszy...

Jest to moje drugie spotkanie z Gradym Hendrixem. I jakże bardzo udane. Książka w moich muzycznych klimatach, szybka, krwista akcja. W tym roku na pewno jeszcze sięgnę po inną książkę pana Hendrixa.

Trochę naciągana nawet jak na powieść z elementami horroru. Historia przyjemna w odbiorze z kilkoma nieścisłościami.

• Horror
  • Vesper

Dodaj cytat z książki Sprzedaliśmy dusze