Ostatni proces Kafki

2019-03-27
2019-03-27
Krzysztof Kurek
powieść historyczna powieść biograficzna Kurek Krzysztof

To bardzo dobrze napisany dokument. Wiele ciekawych rzeczy o Kafce, a zwłaszcza o Maxie Brodzie. Szmuglowanie dzieła Kafki do Palestyny, wydawanie ich później w Izraelu. Trochę przesadzone i nudne ciągłe podeście i analizowanie Kafki pod kątem jego zapatrywań i skłonności bądź braku skłonności syjonistycznych. Na początku książki aż za dużo o tym, analiz, czy Kafka był żydowskim pisarzem, czy nie był, opisów jego uczestnictwa syjonistycznych zebraniach etc. Wiem, rozumiem: pisał do Żyd, może w Izraelu, może dla ż
Żydów – i najbardziej go ten aspekt interesował: czy Kafka był żydowskim pisarzem. Ale mnie i myślę że resztę świata to interesuje akurat najmniej. Nie potrafię sobie wyobrazić bardziej uniwersalnej i oddzielonej od jakiejkolwiek przynależności etnicznej, rasowej, kulturowej, światopoglądowej literatury, niż literatura Kafki właśnie. Jego światy są przezroczyste i odarte z jakiejkolwiek przynależności. Dlatego rozważania na kilkadziesiąt stron o tym, czy jego twórczość jest żydowska, czy nie jest żydowska i stawianie akcentu akurat na jego związki z syjonizmem, to pomyłka i właściwie niepotrzebna rzecz.

Ale później to w książce zanika i staje się lepsza, ciekawsza. Warto.

Zdecydowanie nie jest to książka tylko dla fanów twórczości Kafki, choć pewnie to oni stanowią większość jej czytelników. Sama nie mogę powiedzieć, żeby proza Kafki, choć ją doceniam, była mi wyjątkowo bliska. A jednak czasem aż nie mogłam się oderwać od lektury. Piszę czasem, bo niestety, książka jest dość nierówna - raz bardzo wciągająca, błyskotliwa, pełna ciekawostek, żeby kilka stron dalej zmienić się w dłużyznę. Nie potrafię jednak myśleć o tych gorszych fragmentach, ponieważ wszystkie cytaty z Kafki (i nie tylko),niezmierna ilość ciekawostek nie tylko o Kafce, ale też jego przyjacielu Maksie Brodzie, pokazanie różnych etapów ich życia, podejścia do narodowości i religii, kupiły mnie całkowicie. Czułam się wręcz zafascynowana - szczególnie, że o życiu Franza Kafki miałam dotychczas nikłe pojęcie. Cieszę się, że miałam okazję przeczytać tę książkę.

Dowiedzieć się z „Ostatniego procesu Kafki” można naprawdę wiele: że autor „Zamku” mieszkał do czterdziestego roku życia z rodzicami; że miał wiele kobiet, ale nigdy się nie ożenił; że umarł na gruźlicę; że bywał w praskich domach publicznych itp.
Po całą recenzję zapraszam na: https://www.bookhunter.pl/recenzja/4088/historia-jednego-procesu

Kocham Kafkę, nikogo większego na polu literatury, póki co, nie spotkałem, także lekkie poty przed lekturą były. Niby to tylko o Nim a nie Jego tekst ale samo nazwisko na okładce i tak elektryzowało. No i nie ma się co pieścić, że jednak trochę się tą lekturą rozczarowałem. Powody:

Plusy

- Jest trochę cytatów Mistrza, które spowodowały zainteresowanie pozycjami, którymi ciężko mnie zainteresować czyli dziennikami czy zbiorami aforyzmów.
- Rzetelne przedstawienie całej drogi Jego twórczości, jak i tego co się z nią po Jego śmierci działo.
- Zawarcie Jego rysu psychologicznego, następstw jakie powodował, Jego podejścia do pewnych kwestii (własnej sztuki, publikacji, syjonizmu itp.)

Minusy

- Przede wszystkim za mało tu Mistrza, mimo wszystko. Mnie osobiście osoba która uratowała od spalenia Jego spuściznę, za co wielki szacunek, niespecjalnie suma sumarum obchodzi, bo nie jej nazwisko widnieje na okładce, a momentami miałem wrażenie że to książka o Maxie Brodzie czy o paniach Hoffe.
- W ogóle za dużo miejsca zajmują tu wątki poboczne. Kwestia powiązań Kafki z syjonizmem, sporo informacji o kulturze żydowskiej nie mających zupełnie związku z tematem książki, dziesiątki stron o wspomnianym już Maxie Brodzie i jego drodze artystycznej gdzie na przykład o samej rodzinie Mistrza jest tutaj stosunkowo niewiele.
- Ogólna bezjajeczność jak na książkę o rozprawie sądowej, zabrakło tu prądu, zęba, generalnie raczej wiało nudą.
- Mało, moim zdaniem, obiektywne podejście do stron konfliktu. Na przykład strasznie pieszczenie się z wszystkimi paniami Hoffe, których działalność była, delikatnie pisząc, kontrowersyjna. Takie rzeczy jak nie wypełnienie woli zmarłego, niedotrzymanie umowy z wydawnictwem pomimo zainkasowania honorarium czy tak lekkomyślne działanie jak wystawianie rękopisu "Procesu" na ogólnodostępnej aukcji zdają się spływać po autorze jak po kaczce.

Generalnie na plus zapisuje pozycji powiększenie mojej wiedzy o Mistrzu i drodze Jego spuścizny, niemniej nie mogę z czystym sumieniem polecić tej książki bo nudy, rzeczy irytujących i wątków pobocznych jest w niej niemało. Najlepszym podsumowaniem niech będzie stwierdzenie zawarte już w jednej z opinii, że czegoś tej książce zabrakło.

Plusy

Dla tych, którzy chcą przeczytać dobrą biografię o charakterze prawno-społeczno-kulturowo-moralnym. Kafka Izrael. Kafka Niemcy. Kafka Brod. Kafka Hoff. Kafka spalony?

więcej na: https://elzbietarogalska.blogspot.com/2019/07/ksiazka-ostatni-proces-kafki-benjamina.html

Bardzo dobra ksiazka, choc mam wrazenie jakby mi czegos brakowalo.

Bardzo dobra ksiazka, choc mam wrazenie jakby mi czegos brakowalo.

Dodaj cytat z książki Ostatni proces Kafki