Ostatni proces Kafki

Kafka's Last Trial: The Case of a Literary Legacy
literatura piękna
Krzysztof Kurek
powieść historyczna powieść biograficzna Kurek Krzysztof

To bardzo dobrze napisany dokument. Wiele ciekawych rzeczy o Kafce, a zwłaszcza o Maxie Brodzie. Szmuglowanie dzieła Kafki do Palestyny, wydawanie ich później w Izraelu. Trochę przesadzone i nudne ciągłe podeście i analizowanie Kafki pod kątem jego zapatrywań i skłonności bądź braku skłonności syjonistycznych. Na początku książki aż za dużo o tym, analiz, czy Kafka był...

Zdecydowanie nie jest to książka tylko dla fanów twórczości Kafki, choć pewnie to oni stanowią większość jej czytelników. Sama nie mogę powiedzieć, żeby proza Kafki, choć ją doceniam, była mi wyjątkowo bliska. A jednak czasem aż nie mogłam się oderwać od lektury. Piszę czasem, bo niestety, książka jest dość nierówna - raz bardzo wciągająca, błyskotliwa, pełna ciekawostek,...

Dowiedzieć się z „Ostatniego procesu Kafki” można naprawdę wiele: że autor „Zamku” mieszkał do czterdziestego roku życia z rodzicami; że miał wiele kobiet, ale nigdy się nie ożenił; że umarł na gruźlicę; że bywał w praskich domach publicznych itp.
Po całą recenzję zapraszam na: https://www.bookhunter.pl/recenzja/4088/historia-jednego-procesu

Kocham Kafkę, nikogo większego na polu literatury, póki co, nie spotkałem, także lekkie poty przed lekturą były. Niby to tylko o Nim a nie Jego tekst ale samo nazwisko na okładce i tak elektryzowało. No i nie ma się co pieścić, że jednak trochę się tą lekturą rozczarowałem. Powody:

Plusy

- Jest trochę cytatów Mistrza, które spowodowały zainteresowanie pozycjami, którymi...

Dla tych, którzy chcą przeczytać dobrą biografię o charakterze prawno-społeczno-kulturowo-moralnym. Kafka Izrael. Kafka Niemcy. Kafka Brod. Kafka Hoff. Kafka spalony?

więcej na: https://elzbietarogalska.blogspot.com/2019/07/ksiazka-ostatni-proces-kafki-benjamina.html

Bardzo dobra ksiazka, choc mam wrazenie jakby mi czegos brakowalo.

Dyskusje

• 2019