Weterynarz z przypadku. Czego nie wiecie o swoich zwierzakach

Okładka książki Weterynarz z przypadku. Czego nie wiecie o swoich zwierzakach Philipp Schott
Okładka książki Weterynarz z przypadku. Czego nie wiecie o swoich zwierzakach
Philipp Schott Wydawnictwo: Otwarte literatura piękna
Martyna Tomczak
Martyna Tomczak

Ciekawa, polecam...

Ciekawa, polecam...

Na początku sobie pomyślałam, że to jest uroczo chaotyczne, jak praca weterynarza, ale z czasem stwierdziłam, że w tym nie ma nic uroczego, tylko jest niekontrolowany chaos. Słuchałam jej cztery lata po premierze i już mam wrażenie, że sporo rzeczy jest przestarzałych. Dla kogoś, kto ma zwierzę, liznął temat i ma chociaż podstawową wiedzę - rzadko jest zabawna, częściej żenująca i miałam wrażenie, że żarty trochę na siłę.

Osobiście wolałabym kilka konkretnych przypadków, trochę ciekawostek - zwłaszcza ciekawostek! i fajnie przemyconej wiedzy. Dostałam mnóstwo historyjek, kilka anegdot o kupie i zastanawiałam się, czy autor czasem nie pomylił grupy docelowej, bo to sprawia wrażenie bajki na dobranoc dla dzieci, a nie lektury dla dorosłego człowieka. Generalnie zawód straszny i za dwa dni zapomnę pewnie o jej istnieniu.

Przyjemnie spędzony czas.
Książka dobrze oddaje opisywane relacje z właścicielami zwierząt, codzienne sytuacje w przychodni weterynaryjnej.
Nie odkrywa wszystkich niuansów pracy lekarza weterynarii ale przybliża czytelnika do naszego codziennego rytmu dnia. Chociaż ja osobiście nie zapamiętuje nazwiska właściciela + imienia zwierzaka. Znacznie częściej pamiętam imię samego zwierzaka 😉

Przyjemnie spędzony czas.

Autor zatytułował swoją książkę „Weterynarz z przypadku” z powodu swojej historii i tego jak w ogóle został weterynarzem. Po przeczytaniu jego twórczości śmiem twierdzić, że pisarzem jest również z przypadku i niestety bardzo da się to odczuć.

Nie to, że coś, nie uważam, że trzeba napisać 3 doktoraty żeby móc wydać książkę, ale dla porównania książka napisana przez naszą rodzimą Panią weterynarz - Magdalenę Firlej-Oliwę, to takie porównanie laurki bąbla z przedszkola do rysunku studenta ASP.

Po tytule spodziewałam się spotkać w treści historię weterynarza, który może i przypadkiem, ale jednak został tym weterynarzem i opowiada nam o swojej drodze do tego, o blaskach i cieniach tego zawodu, o historiach, które przydarzyły mu się w trakcie kariery zawodowej.

Zamiast tego mamy okropny bełkot o niczym. Przez całą książkę odnosiłam wrażenie, że wielkość książki jest odwrotnie proporcjonalna do ego Pana Philipa Schotta.

Z książki najbardziej zapadły mi w pamięć dwie historie. Pierwsza - weterynarze to wiadomo, z opiekunem się nie dogadają, bo oni o wydalaniu, a opiekunowie o sraniu (dosłownie mamy taką anegdotę).

Druga dotyczy starszej Pani, która miała reaktywnego owczarka i nie chciała zastosować do niego metod awersyjnych proponowanych przez dr. Schotta, co wydawało mu się szalone. No faktycznie.

Jeśli szukacie w tej publikacji smaczków z gabinetu, jakiejś treści merytorycznej (autor - weterynarz tłumaczy nam, że kastruje się samców, a sterylizuje suki - bez komentarza) lub po prostu czegoś lekkiego na poprawę humoru, to absolutnie nie szukajcie tego w tej książce. Będziecie jak ten zdezorientowany John Travolta z mema. Za to znajdziecie tam vibe z „Drogi pamiętniczku”, być może ważny dla samego autora, ale po co był wydawany? Nie wiem.

Odleżała się u mnie na półce ta książka chyba z 3 lata, ale po lekturze sama nie wiem czemu nie mogłam się za nią zabrać.
Autor w przystępny i ciekawy sposób, pokazuje pracę weterynarza od kuchni. Pozwala nieco lepiej zrozumieć weterynarza jako człowieka, a także zawiera garść naprawdę podstawowych informacji na temat najczęstszych schorzeń z jakimi borykają się lekarze weterynarii i jak sobie z nimi poradzić, niekoniecznie jadąc do przychodni. A jeżeli już się zdecydujemy na wizytę, to jak się do niej przygotować, tak aby współpraca ta okazała się jak najbardziej owocna.
Jako studentka weterynarii, praktykująca już w przychodni, mogę zaświadczyć o prawdziwości opisywanych faktów i zachowań klientów. Książka ta pokazała mi, że w gruncie rzeczy, klienci przychodni weterynaryjnych na całym świecie są tacy sami.
Polecam każdemu kto ma zwierzaka w domu, planuje przyszłość w branży weterynaryjnej albo po prostu chce przeczytać coś lekkiego i przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego.

Wspaniała, pełna humoru, ale też wielu przydatnych informacji o naszych zwierzętach książka.
Autor spisał swoje myśli w krótkich rozdziałach, trochę felietonach, na absolutnie różne tematy. Znajdziemy więc tu rozdział poświęcony psim odchodom, ich kolorom i tym co powinno zaniepokoić właścicieli, jak i część o nietypowych zwierzętach, które w ciągu swojej pracy zawodowej miał okazję badać autor.
Nie ma tu bardzo fachowej wiedzy i wchodzenia w tematy głęboko, więc jeśli ktoś szuka takiej książki, powinien skierować swoją uwagę na bardziej fachowe pozycje.
Mi luźna forma i ciekawe informacje bardzo przypadły do gustu. Wiele anegdot zostanie ze mną na dłużej.

Lekka, zabawna, tak, ale też życiowa, wzruszająca, pouczająca pełna zrozumienia zarówno dla opiekunów jak i dla pacjentów.

Wszyscy weterynarze, z którymi miałam do czynienia byli bardzo miłymi ludźmi. Jestem pewna po przeczytaniu „Weterynarza z przypadku”, że Philipp Schott też jest miłym człowiekiem, bo sposób, w jaki opowiada o swojej pracy, a przede wszystkim o pacjentach (kudłatych, łaciatych, pręgowanych i skrzydlatych, tych, co skaczą i fruwają...) świadczy o dużej empatii i sympatii nie tylko do zwierząt, ale i do ich opiekunów.
Jest to książka z rodzaju tych, które ostatnio pojawiają się na rynku, a które opisują jakąś profesję z punktu widzenia kogoś, kto ją wykonuje. Sporo jest książek o różnych aspektach pracy lekarzy, pielęgniarek, prawników, psychologów itp. Tu mamy weterynarza, a właściwie współwłaściciela dużej kliniki dla zwierząt.
Autor w bardzo dowcipny sposób przedstawia zachowania właścicieli zwierząt i ich pupili, ale dzieli się także swoją wiedzą na temat opieki nad psami, kotami, czy ptakami i robi to w sposób przystępny i bardzo zrozumiały. Opowiada także o swojej drodze zawodowej i o tym, jak to się stało, że został weterynarzem (z przypadku). Niektóre historie wywołują śmiech, ale niektóre są bardzo wzruszające, bo Philipp Schott nie unika tematów trudnych: eutanazji zwierząt, czy ciężkich chorób.
Czyta się to bardzo dobrze i szybko. Fajna pozycja na wakacje, w podróż, czy po prostu dla zrelaksowania się.

Świetna książka! Była tak świetna że chyba długo nie znajdę czegoś podobnego do czytania.

Bardzo interesująca. Pozornie o codzienności weterynarza, a tak na prawdę dużo ciekawej wiedzy dla opiekunów zwierząt. Autor dokładnie omówił najczęstsze choroby i schorzenia psów i kotów. Wiedza weterynarza dla właścicieli w pigułce. Poleciałbym każdemu kto posiada lub ma zamiar mieć psa czy też kota. Dodatkowo dużo ciekawych anegdot i niecodziennych przypadków wśród zwierząt.

• Zwierzęta

Philipp Schott Weterynarz z przypadku. Czego nie wiecie o swoich zwierzakach Zobacz więcej

Video

Video