Płonące ziemie

Okładka książki Płonące ziemie Bernard Cornwell
Okładka książki Płonące ziemie
Bernard Cornwell Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Wojny Wikingów (tom 5) powieść historyczna
584 str. 9 godz. 44 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Wojny Wikingów (tom 5)
Tytuł oryginału:
The Burning Land
Wydawnictwo:
Otwarte
Data wydania:
2019-05-15
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-07
Data 1. wydania:
2010-09-14
Liczba stron:
584
Czas czytania
9 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375155310
Tłumacz:
Mateusz Pyziak
Tagi:
Mateusz Pyziak Wikingowie wojowie Brytania upadek królestwa Uthred Alfred anglosasi
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
752 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
406
99

Na półkach:

Jejku jejku jak ja kocham te walki.

Jejku jejku jak ja kocham te walki.

Pokaż mimo to

avatar
259
256

Na półkach: , , ,

Polecam jak każdy z tomów, lekcje historii powinny być prowadzone przez takich Autorów, książka przeczytana w ramach czytelniczego wyzwania w 2023 roku

Polecam jak każdy z tomów, lekcje historii powinny być prowadzone przez takich Autorów, książka przeczytana w ramach czytelniczego wyzwania w 2023 roku

Pokaż mimo to

avatar
718
43

Na półkach:

Najlepszy , najbardziej wciągający z przeczytanych przeze mnie jak dotąd tomów Wojen Wikingów. Znakomicie nakreśleni bohaterowie, których lubi się pomimo, że nie są dobrymi ludźmi i mają wiele wad. Postacie władców oraz duchownych chyba najlepsze. Podobała mi się relacja Uthreda i Aethelflaed, mimo, że nie lubię kiedy w czytanych przeze mnie książkach pojawiają się wątki romantyczne. Jednak jest to bardzo dobrze pomyślane i wykonane. Ogólnie w całej serii dialogi są bardzo dobre. W tej części jest, pojawiło się coś, do końca nie wiem co, być może sama fabuła, że zacząłem bardzo kibicować bohaterom i książka mnie zupełnie pochłonęła .

Najlepszy , najbardziej wciągający z przeczytanych przeze mnie jak dotąd tomów Wojen Wikingów. Znakomicie nakreśleni bohaterowie, których lubi się pomimo, że nie są dobrymi ludźmi i mają wiele wad. Postacie władców oraz duchownych chyba najlepsze. Podobała mi się relacja Uthreda i Aethelflaed, mimo, że nie lubię kiedy w czytanych przeze mnie książkach pojawiają się wątki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
101
39

Na półkach:

Jak cała ta seria, po prostu genialna.

Jak cała ta seria, po prostu genialna.

Pokaż mimo to

avatar
168
45

Na półkach:

Gorąco polecam!

Gorąco polecam!

Pokaż mimo to

avatar
198
194

Na półkach:

Jaka jest ta książka? Dla mnie znakomita powieść historyczna, dorównuje poprzednim, nawet jeśli miejscami można poczuć pewne znużenie czytając ciągle o tym samym. Ale to doskonałe rozwinięcie przygód bohaterów, których poznaliśmy na wskroś z poprzednich 4 tomów. I oczywiście mus sięgnąć po dalszy ciąg.

I cóż, jeśli komuś poprzednie tomy nie podeszły, to nie ma czego tu szukać. Jeśli ktoś uważał, że wcześniejsze tomy sagi Cornwella były takie sobie, to tu będzie się dalej męczyć. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że powieść która liczy sobie 12 tomów będzie przeznaczona tylko dla fanatyków. Tylko oni przejdą przez nią z uśmiechem na twarzy i pełnym zaangażowaniem. Nie wyobrażam sobie tracenia czasu na Płonące ziemie, jeśli wcześniej by mi się nie podobało. Dlatego zastanów się, czy chcesz brnąć dalej.

Jaka jest ta książka? Dla mnie znakomita powieść historyczna, dorównuje poprzednim, nawet jeśli miejscami można poczuć pewne znużenie czytając ciągle o tym samym. Ale to doskonałe rozwinięcie przygód bohaterów, których poznaliśmy na wskroś z poprzednich 4 tomów. I oczywiście mus sięgnąć po dalszy ciąg.

I cóż, jeśli komuś poprzednie tomy nie podeszły, to nie ma czego tu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
868
684

Na półkach: ,

Wojenna pożoga

Połączenie rzetelnej wiedzy historycznej z literacką fikcją tym bardziej trafia do czytelników jeśli między nimi istnieje odpowiednia harmonia. Większość uwielbia opowieści o zmaganiach niezwykłych jednostek, zazwyczaj wymyślonych, na tle określonych wydarzeń historycznych. Tylko nielicznym autorom udaje się tchnąć żywego ducha w poczynania swych bohaterów, jednocześnie nie zanudzając czytelników suchymi faktami. Niewątpliwie do grona znamienitych pisarzy historycznych powieści fabularyzowanych należy Bernard Cornwell, które ze swobodą i lekkością pióra przybliża zamierzchłe czasy, gdzie honor, lojalność, miłość, odwaga i odpowiedzialność nie były zwykłymi słowami.

Tym co wyróżnia cykl „Wojny Wikingów” od innych powieści traktujących o podbojach najeźdźców z Dalekiej Północy jest łatwość w docieraniu do wyobraźni czytelnika. Bernard Cornwell opowiada o trudnych początkach Anglii w sposób zrozumiały, dostarczając nie tylko wielu istotnych faktów historycznych, ale również wciągającej fabuły, gdzie losy fikcyjnego bohatera są tak samo ważne co tło wydarzeń. W skrócie w piątym tomie otrzymujemy to wszystko do czego przyzwyczaił nas Bernard Cornwell. Każdy kolejny tom to fascynująca przygoda, od której ciężko się oderwać, ponieważ koniecznie chce się poznać zakończenie całej tej historii, jednocześnie wiedząc, że przed Uhtredem jeszcze bardzo długa droga.

Rok 892. Na granicach Wessexu gromadzą się kolejni wrogowie zza morza. Król Alfred, dotychczas potrafiący bronić Kraju Zachodnich Sasów przed wikingami, coraz bardziej podupada na zdrowiu, zaś jego następca to niedoświadczony młodzik. Na szczęście wód Uhtred kolejny raz prowadzi armię Sasów ku zwycięstwu. Radość królewskiego wodza z triumfu przyćmiona jednak zostaje udręką z powodu osobistej tragedii. Okazuje się też, że jego wojenne powodzenie wzbudza zawiść na królewskim dworze. Rozgoryczony pan mieczy będzie musiał wybrać między wierną służbą a marzeniami o odzyskaniu ojcowizny – twierdzy Bebbanburg na dalekiej północy Brytanii.

Pierwszy tom „Wojen Wikingów” z perspektywy młodocianego Uhtreda wprowadził czytelników zarówno w prezentowany przez autora okres historyczny oraz w jego styl literacki. Jednocześnie współgrała w nim linia fabularna dotycząca faktycznych wydarzeń, gdzie Brytania była podzielona na cztery królestwa ( trzy z nich podbite przez wikingów) z fikcyjnymi losami Uhtreda chcącego odzyskać rodową twierdzę. Drugi tom skupiający się głównie na wydarzeniach historycznych przedstawiał dramatyczne losy Wessexu – ostatniego wolnego królestwa – które było o krok od zagłady, a tym samym nie powstałaby Anglia jaką dzisiaj znamy. Trzeci tom bardziej skupiał się na fikcyjnych wydarzeniach, gdzie wraz z Uhtredem wyruszyliśmy do północnych królestw. Czwarty tom z kolei był powrotem do Wessexu wraz z licznymi rzecznymi pojedynkami i decydującą bitwą o Londyn. Natomiast w piątym tomie fikcja współgra z prawdą historyczną a Uhtred znów będzie musiał odegrać decydującą rolę w dwóch ważnych bitwach.

W „Płonących ziemiach” Cornwell poczynił doraźne kroki w kreacji swych bohaterów. Uhtred nie jest już tym samym podrostkiem, którego poznaliśmy w pierwszym tomie, lecz doświadczonym i poważanym wojownikiem, troszczącym się o swój dom i rodzinę. Jednak los nie jest łaskawy dla Uhtreda – rodzinna tragedia oraz kolejne intrygi knute względem niego, znów wzbudzą w nim wewnętrzną walkę pomiędzy poczuciem obowiązku a potrzebą wolności i decydowaniem o własnym losie, a przede wszystkim odzyskaniu ojcowizny. Wyraźnie widać, że Cornwell nie jest mistrzem niuansów emocjonalnych, ponieważ chociażby szybkie otrząśniecie się Uhtreda z rodzinnej tragedii wydaje się pośpiesznie skreślone, by móc wrócić do toczących się wojen. Zresztą w świecie kreowanym przez Cornwella nie ma skomplikowanych uczuć, lecz te najistotniejsze. To co wyróżnia „Wojny Wikingów” to połączenie fabuły pełnej scen batalistycznych wraz z heroicznymi czynami z filozoficznymi rozważaniami o naturze ludzkiej czy wpływie religii na otaczającą rzeczywistość.

Jednakże „Płonące ziemie” to przede wszystkim sceny batalistyczne, z których doskonale znany jest Cornwell. Począwszy od pojedynczych starć po wielkie bitwy opisane z doniosłością i szczegółowością, utrzymuje czytelników w napięciu. W każdym tomie odnajdziemy sceny bitewne, które wciągają a przede wszystkim pozwalają docenić kunszt autora w tej dziedzinie. W przypadku piątego tomu rozgrywają się dwie główne bitwy, przy czym ta druga, czyli bitwa pod Beamflot jest bardziej epicka i opisana z wielkim rozmachem. To podczas niej poznajemy nowe oblicze Uhtreda, czyli doświadczonego stratega.

W momencie, w którym schodzimy z pierwszego pola bitwy narracja zwalnia, wraz z Uhtredem na krótko zawitamy na północy Brytanii, ocierając się o rodzinny Bebbanburg, jakby autor chciał czytelnikom wskazać, że nie zapomniał o tym wątku. Jednak nie wnosi nic istotnego i nie rozwija dalej tej kwestii. Cornwellowi zdarza się stosować liczne powtórzenia i rozwlekłe opisy wydarzeń, które są dobrze znane czytelnikom. Co ciekawe, również w dodatku umieszczonym na końcu powieści a traktującym o początkach Anglii, autor nie wnosi nic nowego co do tej pory poznaliśmy na kartach jego powieści, no może poza kilkoma kąśliwymi uwagami.

W „Płonących ziemiach” wreszcie otrzymujemy wyraziste postaci kobiece. Zresztą sam autor wskazuje, że często historycy zabierają należną im chwałę, czy jeśli nie wiodącą to zakulisową rolę w znaczących wydarzeniach. W piątym tomie serce czytelników skradną dwie jakże przeciwstawne kobiety. Pierwsza, Aethelflaed -córka króla – przestaje być zalęknioną młódką, jaką poznaliśmy w poprzednich tomach, lecz biorąca los we własne ręce kobietą, która jest w stanie zarówno przeciwstawić się nikczemnemu mężowi jak i zagrzać własnych wojów do walki. Niewątpliwie uczucia, które z wzajemnością żywi do Uhtreda namieszają fabularnie w kolejnych tomach. Druga z nich, czyli Skade, kreowana na czarny charakter zarówno wzbudza zachwyt urodą jak trwogę szalonymi czynami, do których się dopuszcza. Jej poczynania sprawiają, że mocno wybija się na kartach powieści i długo zapadnie w pamięci czytelników. W świecie rządzonym przez mężczyzn Cornwell wprowadził na scenę dwie silne i niezależne kobiety, wzbudzające szacunek i respekt.

Podsumowując, kolejna bardzo dobra odsłona świetnego cyklu, od którego trudno się oderwać. Seria, która przypadnie do gustu miłośnikom beletrystyki historycznej. Choć nie obyło się bez kilku mankamentów to cała reszta wraz ze świetnymi scenami batalistycznymi sprawiają, że jest to nadal świetnie skrojona powieść.

Wojenna pożoga

Połączenie rzetelnej wiedzy historycznej z literacką fikcją tym bardziej trafia do czytelników jeśli między nimi istnieje odpowiednia harmonia. Większość uwielbia opowieści o zmaganiach niezwykłych jednostek, zazwyczaj wymyślonych, na tle określonych wydarzeń historycznych. Tylko nielicznym autorom udaje się tchnąć żywego ducha w poczynania swych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
253
234

Na półkach:

Nie będę się powtarzać. Jeśli ktoś jest ciekawy dlaczego wystawiam taką, a nie inną ocenę niech zobaczy moją opinię o pierwszym tomie.

Nie będę się powtarzać. Jeśli ktoś jest ciekawy dlaczego wystawiam taką, a nie inną ocenę niech zobaczy moją opinię o pierwszym tomie.

Pokaż mimo to

avatar
871
871

Na półkach:

Tym razem po mistrzowsku autor lawiruje fikcyjną (choć nie do końca) postacią Uhtreda, pomiędzy autentycznymi wydarzeniami historycznymi, by "płynął na fali".
Uhtred nie tylko jest najdzielniejszym wojownikiem, ale też najbardziej sprytnym i roztropnym, jedynie pola ustępuje samemu królowi Alfredowi, co z punktu widzenia prawdziwej historii, jest w pełni zrozumiałe.
Cóż, wojny to zajęcie chłopców, więc pewnie książka lepiej spodoba się płci męskiej, tym bardziej, że sporo tu było okrucieństw.
Pochłonąłem w 3 dni.

Tym razem po mistrzowsku autor lawiruje fikcyjną (choć nie do końca) postacią Uhtreda, pomiędzy autentycznymi wydarzeniami historycznymi, by "płynął na fali".
Uhtred nie tylko jest najdzielniejszym wojownikiem, ale też najbardziej sprytnym i roztropnym, jedynie pola ustępuje samemu królowi Alfredowi, co z punktu widzenia prawdziwej historii, jest w pełni zrozumiałe.
Cóż,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
236
236

Na półkach:

Jeżeli natrafiliście na moje wpisy, krótko podsumowujące poprzednie tomy, to być może ze zdziwieniem spoglądacie na ocenę "6", która wisi sobie spokojnie w prawym górnym rogu tej recenzji. Nie martwcie się jednak zbytnio. Cornwell to wciąż pisarz, którego warsztat i przedstawienie historycznych realiów jest z najwyższej półki. Mój problem z tą książką jest nieco inny.
Pierwsze cztery tomy przeczytałem na niemal jednym tchu bawiąc się przy tym świetnie. I to był - przynajmniej w moim wypadku spory błąd. Bowiem jak już zaznaczyłem w jednym z wpisów (bodajże do tomu trzeciego) seria Cornwella jest dość powtarzalna jeśli chodzi o jej konstrukcyjny aspekt. Książki mają dość podobne elementy i podobną konstrukcję. W moim przepadku przeczytanie tych pięciu tomów w niecały miesiąc, było jak zjedzenie pięciu moich ulubionych batonów jeden po drugim. Jest to smaczne, ale po którymś smakołyku zaczynasz zdawać sobie sprawę, że twój brzuch troszkę cię boli, a smak który masz w ustach nie daje już takiej przyjemności jak za pierwszym kęsem. I to jest też moja rada do as. Dawkujcie sobie tę serię, żeby się nią nie przejeść.
Sama książka to ponownie lawirowaniu Uthreda między chęcią do odzyskania swojej rodzinnej twierdzy, a wierności Alfredowi. Dużo walk, świetnych mięsistych dialogów i przygód. Wszystko jest na swoim miejscu.
Jeżeli chcecie posłuchać chwilę o innej serii Bernarda Cornwella, to zapraszam na mój materiał o Trylogii Arturiańskiej. Miłego dnia!

Jeżeli natrafiliście na moje wpisy, krótko podsumowujące poprzednie tomy, to być może ze zdziwieniem spoglądacie na ocenę "6", która wisi sobie spokojnie w prawym górnym rogu tej recenzji. Nie martwcie się jednak zbytnio. Cornwell to wciąż pisarz, którego warsztat i przedstawienie historycznych realiów jest z najwyższej półki. Mój problem z tą książką jest nieco...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Książka na półkach

 • Przeczytane
  928
 • Chcę przeczytać
  709
 • Posiadam
  240
 • Ulubione
  32
 • Powieść historyczna
  22
 • Chcę w prezencie
  18
 • Historyczne
  16
 • Teraz czytam
  15
 • Historia
  13
 • 2023
  11

Cytaty

Więcej
Bernard Cornwell Płonące ziemie Zobacz więcej
Bernard Cornwell Płonące ziemie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także