Broken Throne

Okładka książki Broken Throne Victoria Aveyard
Okładka książki Broken Throne
Victoria Aveyard Wydawnictwo: HarperTeen Cykl: Czerwona Królowa (tom 4.5) fantasy, science fiction
Czerwona Królowa (tom 4.5)
Broken Throne
HarperTeen
2019-05-07
2019-05-07
Victoria Aveyard Broken Throne Red Queen

Cieszę się, że mogłam wrócić do serii Czerwonej Królowej w postaci zbioru opowiadań. Chociaż Queen Song, czyli pierwsze z nich było niesamowicie nudne. Ciężko mi było się do tego zabrać. Nie rozumiem też, czemu autorka postanowiła opowiedzieć dokładnie tą samą historię, którą już opowiedział wujek Cala, z tym że z innej perspektywy. Pierwsze opowiadanie nie wniosło kompletnie nic.

Natomiast reszta z nich była świetna, zwłaszcza ta o Ashe'u i Lyrisie. Spodobał mi się też sposób, w jaki Victoria zakończyła to opowiadanie, chociaż z chęcią przeczytałabym całą serię o tej dwójce. Zwłaszcza o Lyrisie.

Bardzo ciężko jest mi wystawić ocenę zbiorowi opowiadań. Jest to spowodowane tym, że jest on bardzo nierówny.

Broken Throne jest zbiorem sześciu opowiadań, z czego dwa pierwsze pojawiły się już wcześniej w Przeklętej Koronie. Dodatkowo poza opowiadaniami znajdują się tu też różnego rodzaju zapiski Juliana, mapy i inne dodatki. Bardzo atrakcyjnie wydane.

Pierwsze opowiadanie jest o matce Cala i wydarzeniach z jej przeszłości. Całkiem niezłe, ale nic szczególnego.

Drugie opowiada o Farley i jej życiu w rebelii/armii – chyba najgorsze opowiadanie z całego zbioru, bardzo ciężko było przez nie przebrnąć.

Trzecie jest o Ashe i Lyrisie – dwóch osobach, które nie występowały w głównej fabule. Ani to złe, ani to dobre, jednak uważam, że nie wniosło nic szczególnego i równie dobrze mogłoby go tam nie być.

Czwarte opowiada o Evangeline i Elane – tutaj wydarzenia dzieją się już po głównej fabule i są jakby dokończeniem tej historii. Całkiem w porządku. Fajnie było przeczytać jak potoczyła się ich historia.

Piąte jest o Mare i Calu, również takie dokończenie ich relacji po Wojennej Burzy. Pewne rzeczy się wyjaśniły, pewne rzeczy musieli przemyśleć. Również wątek polityczny jest tutaj rozwinięty i podsumowany.

Szóste – swego rodzaju pożegnanie Mavena i ostateczne rozliczenie się z przeszłością Cala.

Ciężko mi powiedzieć czy polecam, czy nie. Możliwe, że trochę już znudził mnie ten świat, odnoszę też wrażenie, że jest to troszkę niepotrzebna część. Zdecydowanie dla zagorzałych fanów.

Pierwsze...

„Broken Throne” to zbiór opowieści stworzonych przez Victorie Aveyard. Ich akcja dzieje się przed wydarzeniami zawartymi w „Czerwonej królowej”, w ich trakcie i po zakończeniu serii. Cieszę się, że jednak zdecydowałam się przeczytać te nowelki, gdyż pustka po zakończeniu „Wojennej burzy” została zapełniona dzięki tej książce.

„Queen song” to nowelka, która opowiada o matce Cala, Coriane. Historia ukazuje nam rozwój wydarzeń, dzięki któremu dowiadujemy się, jak od bycia cichą, skromną dziewczyną ze szlacheckiej rodziny, stała się Królową Notry.
Muszę przyznać, że ta nowelka jest jedną z mich ulubionych, głównie dlatego, że bardzo lubię postać Coriane. Zaintrygowała mnie już wcześniej, kiedy zaledwie została parę razy wspomniana w serii. Podobała mi się tajemnica, która została wokół niej owiana. Jest to również postać, z którą najbardziej się zżyłam, gdyż kobieta była wyraźnie przygnębiona i nieszczęśliwa, a jej romans z Tyberiuszem był niezwykle intrygujący i podniecający.

„Steel Scars” to również wcześniej opublikowana powieść, która rozgrywa się przed wydarzeniami zawartymi w pierwszej części serii. Śledzimy tutaj losy Farley, która zostaje wysłana na misję przez Szkarłatną Gwardię.

„World Behind” jedna z nowych nowelek, w której podążamy za losami Ashe i Lyrisą. Uważam, że ta opowieść była naprawdę dobra i interesująca. Poznajemy perspektywy dwóch osób, które nie są zaangażowane w główne wydarzenia serii i które nie chcą brać udziału w wojnie.

„Iron Heart” kolejna z moich ulubionych nowelek! Podążamy tu za losami Evangeline i Elane. Odkąd po raz pierwszy poznałam Evangeline, wiedziałam wtedy, że to będzie jedna z moich ulubionych postaci i tak zostało po dziś dzień. Cieszę się, że dziewczynom podarowano dodatkowe strony, bo rzeczywiście na nie zasługiwały. Evangeline jest silną i sprytną bestią, która nie cofnie się przed niczym, zwłaszcza teraz, aby uzyskać należyte jej szczęście, na które tak usilnie pracowała.

„Fire Light” jest nowelką, na którą najbardziej czekałam! Lektura ma miejsce dwa miesiące po wydarzeniach osadzonych w „Wojennej burzy” i jest opowiedziana z perspektywy Mare i Cala, którzy po pewnym czasie powracają do Monfort. Ta historia była wszystkim, czego potrzebowałam po zakończeniu czwartego tomu! Nadal pamiętam felerne zakończenie „Wojennej burzy” i to jak byłam nim oburzona. Tutaj dostałam obfite, dobre zakończenie wątku Mare i Cala i uważam, że było one wszystkim, czego potrzebowałam.

„Fare Well” nowelka opowiedziana z perspektywy Mavena, kiedy to konfrontuje się z Calem. Pomimo wszystko wzruszyłam się na tej opowieści, sądziłam, że wiem już wszystko, ale Victoria Aveyard uświadomiła mi, że jestem w wielkim błędzie. Cieszę się, że Maven dostał swoje pięć minut, bo pomimo wszystko na nie zasługiwał.

Do „Broken Throne” zostały dołączone także przeróżne mapy, wpisy w dziennikach i drzewa genealogiczne. Wszystko, czego dusza zapragnie.

Z pewnością będę wyczekiwać kolejnych książek Aveyard!

„Queen song” to nowelka, która opowiada o matce...

Poryczałam się prawie na końcu.

Poryczałam się prawie na końcu.

• Czerwona Królowa
  • Do kupienia