Zakochane Trójmiasto

Okładka książki Zakochane Trójmiasto Adrian Bednarek, Augusta Docher, K.N. Haner, Anna Kasiuk, Jolanta Kosowska, Daniel Koziarski, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Nina Reichter, Anna Szafrańska, Małgorzata Warda
Okładka książki Zakochane Trójmiasto
Adrian BednarekAugusta Docher Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2019-01-30
2019-01-30
literatura polska antologia trójmiasto miłość zakochani

Okładka książki Zatrzymane w kadrze. Komiksowi twórcy z czasów PRL-u - rozmowy i wspomnienia Daniel Koziarski, Wojciech Obremski
Zatrzymane w k... Daniel Koziarski, W...
Okładka książki Encyklopedia kreskówek wyssanych z miętówek. W podziękowaniu dla Tadeusza Baranowskiego Marcin Bałczewski, Nikodem Cabala, Patryk Cabała, Wojciech Cichoń, Ryszard Dąbrowski, Dominika Dziapa, Mieczysław Fijał, Paweł Gierczak, Daniel Grzeszkiewicz, Olga Jackiewicz, Andrzej Janicki, Maciej Jasiński, Tomasz Kaczkowski, Karol Kalinowski, Sławomir Kiełbus, Mirosław Korkus, Jarosław Kostrzewa, Daniel Koziarski, Łukasz Kuciński, Maciej Kur, Mateusz Kurczoba, Zbigniew Larwa, Tomasz Lew Leśniak, Krzysztof Leszczewski, Ryszard Łobos, Szymon Majewski, Jakub Martewicz, Maciej Mazur, Piotr Nowacki, Wojciech Olszówka (ilustrator), Marcin Osuch, Radosław Owczarek, Krzysztof Owedyk, Maciej Pałka, Janusz Pawlak, Mariusz Podleś, Adam Polkowski, Hubert Ronek, Artur Ruducha, Rafał Skarżycki, Jacek Skrzydlewski, Michał Śledziński, Kamil Śmiałkowski, Adam Święcki, Maciej Szatko, Mateusz Szlachtycz, Rafał Szłapa, Witold Tkaczyk, Przemysław Truściński, Marek Turek, Grzegorz Wawrzyńczak, Emilia Wójcik, Patryk Wójcik, Jarosław Wojtasiński, Janusz Wyrzykowski, Mariusz Zabdyr, Wojciech Żółkiewicz
Encyklopedia k... Marcin Bałczewski,&...
Okładka książki Piraci z Wysp Szczęśliwych. Wielka maskarada Daniel Koziarski, Artur Ruducha
Piraci z Wysp ... Daniel Koziarski, A...
Okładka książki Polch. Kowal od komiksów Daniel Koziarski, Wojciech Obremski
Polch. Kowal o... Daniel Koziarski, W...

Opowiadania. Każde inaczej napisane, ale jednak podobnie. Piękne, niektóre wzruszające. Takie historie miłosne w pigułce. Fajne.

Każdy autor zaprezentował coś ciekawego, antologia naprawde na poziomie.

Każdy autor zaprezentował coś ciekawego, antologia naprawde na poziomie.

Nadmorskie opowiadania

W antologiach z jednej strony można poznać styl i pomysł kilku autorów, z drugiej jednak strony, gdy otoczka tej krótkiej historii nam się spodoba nie ma szansy na ciąg dalszy. W tej antologii będziemy w nadmorskim Trójmieście, nad samym morzem lub spacerując uliczkami, lub odwiedzając symboliczne miejsca każdego z 3 miast.

Historie są bardzo różnorodne, biorąc pod uwagę fakt, że męski punkt widzenia i kobiecy jest inny, to mamy tutaj również prócz romantycznego spojrzenia na miłość, ten taki bardziej mroczny, zbrodniczy wręcz aspekt. Przyznam się wam, że dałam się nabrać! Myśląc, że jeden z autorów piszący kryminały odsłoni swoje romantyczne serce. Gdzie tam!

Z kolei inne historie przypomną nam nie tylko o uczuciowym aspekcie miłości. Znajdziemy tutaj również magię przeznaczenia czy przyciągania. Sprawdzimy czy istnieje miłość aż po grób. Bo śmierć niestety występuje równie często w tych historiach, jak samo zakochanie. Zauważyłam również, że smutek przeważa w tym opowiadaniu, jednak czasem słoneczne zakończenie rekompensuje bohaterom nieszczęśliwy splot zdarzeń.

Nadmorskie opowiadania

Historie są bardzo...

Można sobie darować. ani romantyzmu, ani klimatycznego, bo jakby inaczej, Trójmiasta czy nadmorskich plaż. Akcja może dziać się dosłownie wszędzie, a z tymi serduszkami to bym mocno polemizowała. Można sobie darować!

Dawno nie sięgałam po antologie, trochę mi ostatnio z nimi nie po drodze. "Zakochane Trójmiasto" od @wydawnictwo_novaeres to zbiór 10 opowiadań przez 9 autorek i 1 autora. Książkę czytałam w ramach #kalendarzadwentowytbr2022 u @ksiazkowa_nutka

Okładka przyciąga wzrok, jednak środek już mnie tak nie urzekł, nie do końca poczułam też tego morskiego klimatu, owszem akcja toczyła się w Trójmieście i to by było na tyle. Będąc jakoś w połowie zastanawiałam się czy trafię na jakieś opowiadanie które mi się spodoba.

Opowiadania czytałam po kolei więc jako pierwsze spodobała mi się historia napisana przez Panią @wardamalgorzata "Do ciebie" - urzekła mnie i wzruszyła ta powieść, a pióro autorki mi się spodobało. "Z błędami jest tak, że czasem nie da się ich naprawić i trzeba po prostu nauczyć się żyć z ich konsekwencjami."

Drugim opowiadaniem, które trafiło w moje gusta była "Druga randka" @adrian_bednarek_pisarz . Pióro autora znam i byłam bardzo ciekawa co wymyślił. Ta historia i jej zakończenie mnie zaskoczyło🤭

Przyjemnie się czytało także "Cztery Pory Roku" @annaszafranskaauthor 😄

Piękne, tematyczne opowiadania w lekkiej formie, chociaż ... niektóre troszkę zmrożą krew w żyłach. Czyż jest piękniejsze miejsce na spotkanie miłości niż Trójmiasto? Morze o każdej porze roku zachwyca zarówno swoim wyglądem jak i potęgą. To właśnie tutaj bohaterowie opowiadań znajdują pierwszą miłość lub odnajdą dawną, albo tą pierwszą.
Opowieści o tym jak bardzo nieprzewidywalne potrafi być życie i że może nas zaskoczyć na każdej płaszczyźnie. Czasami zapominamy o tych małych rzeczach, które są kwintesencją życia. Często bywa tak, że tracimy kogoś poprzez swoje irracjonalne zachowanie ale po jakimś czasie los daje nam szansę, żeby to naprawić.
Jeśli ktoś myśli, że znajdzie tutaj tylko ckliwe romansidła to jest w błędzie, bo te opowiadania to tak naprawdę życiowe historie owiane nutką nadmorskiej magii.

Opowieści o tym jak bardzo...

Czas letni skłania do czytania krótkich, lekkich opowiadań. "Zakochane Trójmiasto" jest takim zbiorem. Niektóre czytało się lepiej, inne troszkę się dłużyły. Szczególnie w pamięci pozostała mi jedna historia napisana przez Adriana Bednarka. Zaskakująca, inna i całkowicie myślałoby się niepasująca do pozostałych. Nie zawsze miłość musi być różowa, cukierkowa... czasem doprowadza do zbrodni. Brawo dla autorów

"Zakochane Trójmiasto" to przyjemna antologia. Książka jest przekrojem różnych rodzajów miłości - od tej szczeniackiej po tą bardzo dojrzałą. Silni mężczyźni, nieśmiałe niewiasty, silne kobiety, matki, żony i kochanki. Znajdziecie tu wszystko - nawet zbrodnię (tu ukłon w stronę Pana Bednarka). Większość opowiadań na plus. Jak dla mnie troszeczkę za mało jest tu tylko samego klimatu morza.

Najbardziej do gustu przypadły mi opowiadania:
Perfekcyjna katastrofa - K.N. Haner
Cztery pory roku - Anny Szafrańskiej
Dobre zakończenie - Niny Richter

Nie napiszę o czym są wszystkie opowiadania, bo nie chcę spamować, ale pokuszę się o zaakcentowanie tekstów dwóch Panów:
"Druga randka" Adriana Bednarka wprowadza powiew świeżości w tej antologii. Bednarek w całej swojej krasie - nie zawiódł mnie jeszcze nigdy. Miłość psychopaty i zbrodnia. Nic nie jest tym czym się zdaje.

"Skwer miłości, skwer samotności" Daniela Koziarskiego mogłoby być wstępem lub idealnym podsumowaniem całego zbioru. Dostajemy tu 10 mini-opowiastek o miłości. Pisarz (erotoman-gawędziarz jak sam o sobie pisze) spaceruje po Skwerze Kościuszki, spotyka kolejne pary i wymyśla ich losy.

Uwierzcie mi, że byłam do niej bardzo pozytywnie nastawiona. Chciałam poczuć klimat gdańskiej starówki, molo w Sopocie, okolic Klifu Orłowskiego. Tych miejsc, które widziałam w poprzednie wakacje.
Niestety, rozczarowałam się. ☹️
Do gustu przypadło mi może 2-3 opowiadania, a reszta była naprawdę kiepska i zero klimatu w niej. Za każdym razem, gdy kończyłam jedno opowiadanie, miałam nadzieję, że może kolejne będzie lepsze. No cóż. Książka przeczytana, niestety nie trafiła specjalnie w moje gusta.

Niestety, rozczarowałam się. ☹️

63/2019
" Zakochane Trójmiasto",podpatrzona jakiś czas temu u @paulina.inspiruje. Książka mieszcząca w sobie dzieła dziesięciu autorów. Każdy z nich pisze o miłości. Wydawało by się że miłość to miłość i co tu można wymyślić. A jednak można. Każda historia jest o innej miłości, o miłości do rodziców, do siebie , do dziecka. Bardzo fajnie , szybko się czyta. Ciężko odłożyć na półkę. Polecam gorąco :) Dodatkowo fajny aspekt jeśli zna się Trójmiasto to można sobie przenieść historię w realne miejsce :)

63/2019

• Przeczytane w 2019