rozwińzwiń

Marengo 1800

Okładka książki Marengo 1800 Sławomir Leśniewski
Okładka książki Marengo 1800
Sławomir Leśniewski Wydawnictwo: Bellona Seria: Historyczne Bitwy historia
213 str. 3 godz. 33 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Historyczne Bitwy
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
213
Czas czytania
3 godz. 33 min.
Język:
polski
ISBN:
8311078017
Tagi:
wojskowość powszechna
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
336
219

Na półkach: , , ,

Ciekawie opisany, stosunkowo mało znany, fragment epoki napoleońskiej. Młody zdolny Napoleon, jeszcze nie cesarz, ale już generał prowadzi wojnę na terenie obecych Włoch. Można prześledzić jego posunięcia militarne oraz dwoiste podejście do żołnierzy. Napoleon może z powodów strategicznych poświęcić cały garnizon umierający z głodu, a jednocześnie być blisko ze swoimi żołnierzami i mobilizować ich przed i w czasie bitwy.
Autor opisuje, jak wojska austriackie przegrały wygraną bitwę oraz jak ważna jest rola jednostek w historii. Swoją drogą, gdyby nie błąd starego głównodowodzącego armią cesarską, to nie Napoleona nazywalibyśmy dziś geniuszem.
Irytuje ciągłe używanie przez autora nazwy miasta "Placencja" zamiast Piacenza. Ile jeszcze osób w Polsce tak nazywa to miasto? Mie liczę historyków starożytnego Rzymu, bo wtedy miasto nosiło nazwę Placentia).

Ciekawie opisany, stosunkowo mało znany, fragment epoki napoleońskiej. Młody zdolny Napoleon, jeszcze nie cesarz, ale już generał prowadzi wojnę na terenie obecych Włoch. Można prześledzić jego posunięcia militarne oraz dwoiste podejście do żołnierzy. Napoleon może z powodów strategicznych poświęcić cały garnizon umierający z głodu, a jednocześnie być blisko ze swoimi...

więcej Pokaż mimo to

avatar
548
336

Na półkach: , , , ,

14.06.1800 rok, 71-letni gen. Melas dowodzący armią austriacką ściera się z Armią Odwodową Napoleona i omal nie pokonuje Francuzów, co mogło pogrzebać prawdopodobnie karierę Napoleona. Miałem przyjemność przeczytać tą książkę zaraz po przeczytaniu "Marengo" autorstwa Tomasza Rogackiego. Można powiedzieć że książki te się uzupełniają. Sławomir Leśniewski ma bardzo dobry styl, jego książki czyta się bardzo płynnie, to ogromna zaleta, która zabija według mnie zarzuty, że Autor bazował tutaj głównie na dwóch pracach Thiersa i Kukiela. Cóż z tego, jeżeli jest to podane tak smakowicie. O ile Rogacki głównie skoncentrował się na kampanii włoskiej, a w zasadzie na bitwie pod Marengo, o tyle Leśniewski zaserwował więcej informacji nt. wydarzeń poprzedzających wojnę na froncie włoskim, opisał walczące armie, czego próżno szukać u Rogackiego, dużo miejsca poświęcił obronie Genui, a na koniec zaserwował nam rozdział dot. udziału Polaków w kampanii włoskiej (obrona rzeki Var, obrona Genui) i reńskiej (ruch oddziałów Legii Naddunajskiej Kniaziewicza na Frankfurt i bitwa pod Hohenlinden) i nieco informacji na temat wydarzeń do pokoju w Amiens w 1802 roku, pokoju który w epoce napoleońskiej przyniósł długi, 3-letni czas spokoju. Mamy tutaj za to mniej opisu samej bitwy i gorsze mapy niż u Rogackiego, choć jak na to jak to jest tutaj opisane wystarczające. Polecam obydwie prace, uzupełniają się, są dobrze napisane i dotykają bardzo ważnej bitwy w historii Napoleona. Warto przeczytać o bitwie w której Austriacy przeważali chwilami 2:1 w ludziach i 6:1 w artylerii a jednak przegrali. O tym jak o sukcesie zadecydowała pogoda hamująca ruch Desaix`a na południe, przez co zdążył wrócić i odeprzeć Austriaków pod San Giuliano, o błędach Melasa, który zostawił armię w połowie bitwy, wierząc że jest już ona wygrana, o wspaniałych szarżach kawalerii dowodzonej przez Kellermana, o miażdżącej kanonadzie austrackiej pod Marengo, która dziesiątkowała korpusy Victora i Lannesa... na prawdę warto.

14.06.1800 rok, 71-letni gen. Melas dowodzący armią austriacką ściera się z Armią Odwodową Napoleona i omal nie pokonuje Francuzów, co mogło pogrzebać prawdopodobnie karierę Napoleona. Miałem przyjemność przeczytać tą książkę zaraz po przeczytaniu "Marengo" autorstwa Tomasza Rogackiego. Można powiedzieć że książki te się uzupełniają. Sławomir Leśniewski ma bardzo dobry...

więcej Pokaż mimo to

avatar
813
802

Na półkach: , , , , , ,

Podobnie jak wiele innych pozycji tej serii "Marengo 1800" opisuje całą kampanię a nie tylko samą bitwę. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie i jest ono w tej książce bardzo widoczne: Bez planu kampanii, który stworzył Napoleon jeszcze zanim jakiekolwiek wojska ruszyły do boju, nie byłoby prawdopodobnie Marengo.

Geniusz wojskowy Korsykanina objawił się w roku 1800 oszałamiająco trafną przepowiednią przyszłych działań wojennych. Jego plan wykorzystania terenu Szwajcarii do wyjścia na tyły o wiele silniejszych sił austriackich oraz jego pełna elastycznego podejścia do sprawy realizacja stanowią doskonały materiał na ciekawą książkę z dziejów wojen koalicyjnych.

Sławomir Leśniewski nie jest być może autorem z dużym talentem narratorskim, tym nie mniej potrafi przykuć uwagę czytelnika. Zamieszczone w tym tomiku zdjęcia nie wnoszą (już chociażby ze względu na podłą jakość reprodukcji) zbyt wiele do narracji. Za to mapy pozwalają na lekturę bez "akompaniamentu" atlasów. Za to duże brawa dla autora.

Leśniewski nie kończy opisu na działaniach wojennych, ale doprowadza narrację do logicznego punktu zwrotnego historii Europy - do podpisania traktatu pokojowego w Amiens. Szczególnym dodatkiem do książki jest rozdział o udziale polskich oddziałów w działaniach wojennych lat 1799-1800.

Podobnie jak wiele innych pozycji tej serii "Marengo 1800" opisuje całą kampanię a nie tylko samą bitwę. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie i jest ono w tej książce bardzo widoczne: Bez planu kampanii, który stworzył Napoleon jeszcze zanim jakiekolwiek wojska ruszyły do boju, nie byłoby prawdopodobnie Marengo.

Geniusz wojskowy Korsykanina objawił się w roku 1800...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    79
  • Posiadam
    48
  • Chcę przeczytać
    40
  • Historia
    10
  • Historyczne Bitwy
    5
  • Historyczne bitwy
    5
  • historia
    3
  • Wojskowość
    3
  • Bellona - Bitwy Historyczne
    3
  • Ulubione
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Marengo 1800


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne