Gomułka. Dyktatura ciemniaków

Okładka książki Gomułka. Dyktatura ciemniaków Piotr Gajdziński
Okładka książki Gomułka. Dyktatura ciemniaków
Piotr Gajdziński Wydawnictwo: Zysk i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Zysk i S-ka
2017-12-11
2017-12-11
9788381162005
Gomułka PRL PZPR Polityka

Książka budzącą emocje, bo to czasami historia, którą pamiętam, na przykład portrety przywódców wiszące w sali lekcyjnej. Bulwersujące losy polskich komunistów, ich zaprzedanie Związkowi Radzieckiemu i wewnątrzpartyjne wojny. Postać Gomułki trochę niejednoznaczna, czasami potrafił postawić się szynelom, bywał też realistą we wdrażaniu nowego, jego skromność kontrastuje z epoką Gierka. Książka czasami prześlijzguje się po historii, często czytamy '"zdecydowano jednak" - i nie wiadomo, kto podjął tą decyzję. Rozmyte kwestie odpowiedzialności, nie jest to ksiazka historyczna, popularna biografia, jednak dla mnie ciekawa.

Czytam tę książkę drugi raz. Teraz słuchając. Jak mnie ten człowiek i ten cały polityczny świat bulwersuje. Denerwuję się tymi obłąkanymi ludźmi a zarazem podziwiam jak im się udało dojść na szczyty władzy. Temat mimo upływu czasu bardzo aktualny. Mechanizmy są nadal takie same. Wydaje się, że na temat głównego bohatera wiele zostało napisane, jednak dla mnie ta biografia jest jakaś ciekawsza od innych. Zdecydowanie polecam.

Książka nie jest stuprocentową biografią towarzysza Wiesława. W drugiej połowie publikacji mamy raczej do czynienia z charakterystyką jego epoki oraz opisem ekipy rządzącej i jej relacji ze Związkiem Radzieckim. Ktoś, kto oczekiwał wyczerpującej biografii, może poczuć niedosyt. Jakby nie było, treść jest dość ciekawa. Jest to przedstawienie pewnego okresu Polski Ludowej w przystępnej formie.

Biografia początku politycznej kariery, przez polityczny sukces po upadek i utratę zaufania. Atutem, według mnie, jest to, że autor umiejętnie wplótł fragmenty dziennika osobistego Gomułki. Kulisy życia politycznego PRL-u, o których wtedy statystyczny Polak nie miał pojęcia.

Ciekawa pozycja nie tylko charakteryzująca okres rządów Gomułki ale widząca szeroki aspekt historii PRL; od mitu założycielskiego aż po rządy Gierka. Praca powstała dzięki wielu interesującym źródłom do których dotarł autor.Plus za głos lektora świetnie naśladującego głos towarzysza Wiesława.

Moja kolejna ksiazka o wlodarzach PRLu.
Bardzo dobrze napisana, nie jest nudna, a do tego jest swietna lekcja historii. Naswietlonych wiele aspektow minionej epoki. Czesto w szerszym kontekscie -nie tylko dotyczacych Polski i Gomulki.

Moja kolejna ksiazka o wlodarzach PRLu.

Za mało krytykowania komunizmu.

Za mało krytykowania komunizmu.

Czy na pewno ciemniaków? Polityka to chyba zawsze dyktatura ciemniaków, tylko ciemnota zmienia się wraz z historią

Książka bardzo dobrze napisana. Doceniam, że autor przedstawia głównego bohatera w wielu płaszczyznach: politycznej, społecznej, rodzinnej, towarzyskiej (w tej akurat z trudem - Gomułka nie był towarzyski). Historia nie ogranicza się do suchego życiorysu, "referatu partyjnego", są smaczki, ale bez przesady, autor nie szuka anegdot na siłę. Plusem są zarysy życiorysów i karier innych postaci z otoczenia Gomułki, a także sowieckich "czerwonych carów". Podane z wyczuciem, łączą ważne daty, symboliczne wydarzenia, ale i wspomnienia wieczorów w podmoskiewskich daczach. Ledwie zarys ale istotny, pobudzający ciekawość i pozwalający łatwiej zrozumieć kontekst życia i decyzji towarzysza Wiesława.

Bardzo dobrze napisana książka. Czyta się z dużą przyjemnością, co przy dość skomplikowanej miejscami materii jest dużym osiągnięciem autora. Kto złakniony większej ilości szczegółów, sięgnie po źródła, o których pisze autor. Przyznam, że spodziewałem się ciężkiej przeprawy, a tu taka czytelnicza frajda.

• Biografie
  • Historia Polski