Zamiana

2019-01-16
2019-01-16
Aga Zano
Aga Zano

Książka bez szału można się pogubić w liniach czasowych. Miało być napięcie a momentami była straszna nuda. Zakończenie też nie wbijało w fotel

Hmmm ciężko powiedzieć, szybko przeczytałam ale książka się strasznie dłużyła. totalnie nie rozumie okładkowej przypiski Lee Child - chyba nie o tej książce 🥴

Dosyć interesująca książka, która momentami zaskakuje. Mamy tutaj tajemnice, przeszłość, zdradę i chęć zemsty... Podobało mi się, chociaż czytałam też znacznie lepsze thrillery.

Lubię w książkach motyw zamiany życiem, ale z zamianą domem się jeszcze nie spotkałam.

Jest to lekki thriller, tak naprawdę na jeden wieczór. Autorka ma bardzo lekkie pióro, więc przez te historię się płynęło. Bez zbędnego przeciągania, same konkrety.

Podobała mi się i może trochę zabrakło mi w niej dreszczyku emocji, mimo wszystko była to ciekawa lektura. Autorka bardzo zgrabnie weszła w umysły bohaterów, tak aby pokazać ich z różnych wydań.

Zakończenie zaskakujące, raczej nie było sposobu aby go przewidzieć. Szkoda, że autorka nie wydała nic więcej.

Nie wszystko złoto, co się świeci...

Nie wszystko złoto, co się świeci...

Niewinna zamiana domów, która okazuje się być wstępem do czego znacznie mniej niewinnego....
Caroline chciała tylko odpocząć. Zbliżyć się do męża. Przyjemnie spędzić czas.
Gdy tymczasem dom, w którym się zatrzymała w ramach zamiany domów okazuje się być pudełkiem pełnym sekretów, co wiąże się z brzemieniem, które Caroline od dwóch lat dźwiga na swoim sumieniu.

Caroline chciała tylko odpocząć. Zbliżyć się do męża. Przyjemnie spędzić czas.

Bardzo dobra książka, do końca trzymająca w napięciu, gorąco polecam miłośnikom thillerów.

Mam mocno mieszane odczucia po przeczytaniu „Zamiany”. Książka choć przydzielona do gatunku thiller psychologiczny zupełnie mi tu nie pasuje. Ja określiłabym ją jako obyczajówkę z elementami kryminalnymi. ⠀
⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀
Caroline i Francis chcąc zażegnać kryzys w małżeństwie wyjeżdżają na tygodniowy urlop. Ze względu na ograniczone fundusze robią to na zasadzie zamiany mieszkań: oni wypożyczają drugiej osobie swoje mieszkanie a sami zamieszkują w jej domu. ⠀ ⠀
⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀ ⠀
Gdy Caroline wchodzi do domu na początku zauważa jego nijakość. Brakuje w nim jakichkolwiek oznak indywidualności miejsca, jak choćby zdjęcia, ubrania czy kosmetyki, które mogłyby zasugerować kim jest osoba, która tu mieszka. Jednak wraz z upływem czasu Caro zauważa delikatne sugestie tj. kwiaty czy muzyka, które dla kogoś innego wydadzą się przypadkowe, ona natomiast wie, że zostały wybrane specjalnie dla niej. ⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀
Gdy Caroline coraz częściej odnajduje akcenty swojej przeszłości, stara się dowiedzieć kim jest osoba, która obecnie przebywa w jej mieszkaniu i dlaczego wróciła właśnie teraz.
⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀
Z kim Caroline zamieniła się na mieszkania ? Czy małżonkom uda się ocalić wiszące nad przepaścią małżeństwo ? ⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀ ⠀
Powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym - na niedzielny wieczór. Książka nie trzyma w napięciu, nie ma zwrotów akcji. Są za to dylematy głównej bohaterki, jej powroty do przyszłości oraz brak akceptacji swojego życia w teraźniejszości. ⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀ ⠀

⠀ ⠀ ⠀⠀ ⠀ ⠀

Na okładce "Zamiany" zawarto stwierdzenie, którego autorem jest ponoć Lee Child, że trzymana przeze mnie książka to „Fantastyczny thriller, pełen napięcia i zwrotów akcji”. Mam wrażenie, że Pan Child czytał inną książkę...

„Zamiana” opowiada nam historię Caroline próbującej odbudować swoje małżeństwo, które całkiem niedawno przeżywało naprawdę trudne chwile wynikające z uzależnienia męża Caroline, Francisa, od narkotyków, a co też ją samą pchnęło w ramiona innego mężczyzny. Francis i Caroline znają swoje grzechy, a jednak z wielką determinacją walczą by odzyskać wzajemne zaufanie i sprawić by było jak dawniej. Wyruszają na krótki wypad tylko we dwoje, a główną atrakcją wyjazdu jest zamiana domów – Caro i Fran zamieszkują w domu kobiety, która przez tydzień będzie mieszkać w ich apartamencie. Już od pierwszego dnia pobytu Caro czuje, że ktoś celowo zostawia jej wskazówki dotyczące jej epizodycznego romansu, przypominając jej na każdym kroku o byłym ukochanym. Kobieta nie potrafi przestać obsesyjnie myśleć o swoim ex i o tym co ich łączyło oraz o tym co ich ostatecznie rozdzieliło. Jednocześnie zdaje sobie sprawę, że w jej apartamencie przebywa ktoś, kto nie powinien się tam nigdy znaleźć. Czego chce, jakie ma zamiary, co chce osiągnąć poprzez ewidentne zaplanowanie całej tej chorej sytuacji. Okazuje się, że zdarzenie z przeszłości poniesie ze sobą bardzo przykre konsekwencje, czego finał wydarzy się dokładnie w jej salonie.

Wynudziłam się przy tej książce. Nie chciało mi się jej czytać, a nie lubię zaczynać kolejnej, nie skończywszy poprzedniej. To miała być książka pełna napięcia i zwrotów akcji, gdzie tak naprawdę jakiekolwiek napięcie jest wyczuwalne w tej historii dopiero po około 2/3 treści. Strasznie irytują mnie książki pisane jak pod scenariusz filmowy, sugerujące mi co dokładnie w danej chwili robi bohater: Caro wstała, podeszła do okna, poprawiła zasłonkę i stwierdziła, że czas najwyższy wyjść, więc podeszła do lustra, umalowała usta karminową szminką i zadowolona wyszła z domu, starając się jak najciszej zamknąć za sobą drzwi. To takie moje zmyślone przykładowe zdanie – jak widać sama umiałabym naczaskać w tym stylu książkę przynajmniej 300-stronicową. Dodatkowo porównywanie uczuć bohaterów do jakiś dziwnych zjawisk naturalno-przyrodniczych, w ogóle nieadekwatnych do opisywanych sytuacji. Emocje buzujące jak ogień w kominku, granice jak linie na piasku nakreślone patykiem... To wszystko jest ok, ale jeśli jest tego za dużo, to staje się infantylne.

Ogólnie rzecz biorąc, Autorka na książkę miała naprawdę dobry pomysł. Historia sama w sobie świetna, taka że mogła wydarzyć się naprawdę, z bardzo dobrym, przemyślanym zakończeniem. Ciekawi bohaterowie, czasem lekko irytujący, Caroline niestety nie polubiłam, ale chyba mało kto by ją polubił. I tylko to wykonanie... oraz ta flegmatyczna akcja... Mój Boże...

„Zamiana” to debiut powieściowy Pani Fleet, światowy bestseller, wynikający po prostu chyba z usilnej promocji tej książki przez wydawnictwo. Nie orientowałam się jeszcze, czy Autorka wydała jakieś inne powieści, zachęcona „sukcesem” przedmiotowej, ale jeśli tak, to mam nadzieję, że poprawiła styl i tempo, bo talentu do wymyślania dobrych historii raczej jej nie brakuje. Jestem ciekawa jak tę samą historię napisałby np. Pan Jo Nesbo albo Harlan Coben - o nich pierwszych jakoś pomyślałam.

No cóż, ale napisała ją Pani Rebecca Fleet i mimo że bardzo chciałabym ją Wam polecić, to napiszę jedynie – czytacie na własną odpowiedzialność.

Dziękuję za uwagę.

Zamiana domów. Ten pomysł wydaje się szalony, ale w perspektywie tygodniowego wypoczynku w nowym miejscu jest fajną alternatywą wakacji i próbą ratowania małżeństwa, które przechodzi poważny kryzys.

Caroline i Francis na tydzień zamieniają swoje małe mieszkanko na elegancki dom na przedmieściach Londynu. Na miejscu okazuje się, że dom jest bezosobowy, brakuje w nim rodzinnych zdjęć czy detali, które mógłby naprowadzić małżeństwo na trop właściciela. Caroline szybko zaczyna odczuwać niepokój, który staje się jej obsesją i powrotem do przeszłości o której starała się zapomnieć .....

Ta książka nie zbiera super recenzji, a mi dla odmiany się spodobała. Czytanie jej zajęło mi sporo czasu, ale miało to związek ze zmianami w moim życiu. „Zamiana” to książka, której fabuła nie wbija specjalnie w fotel, ale powoli wprowadza nas w tajniki życia bohaterki, która stara się zapomnieć o swojej przeszłości.

Ta książka skupia się w 90% na Caroline, głównej bohaterce. W mojej ocenie to fajny pomysł. Czytelnik maksymalnie skupia się na życiu jednej osoby, poznajemy jej uczucia i przemyślenia. Czasami czułam się jak stalkerka, ale nie powiem, że mi się nie podobało. Może to ze mną jest coś nie tak? 🤭

• Przeczytane 2019
  • Przeczytane w 2019