Future Home of the Living God

HarperCollins
2017-11-14
2017-11-14
przyszłość dystopia SF USA kobieta

Niestety, zupełnie nie wciągnęła mnie ta lektura a i język (czytałem po angielsku) nie zachwycił mnie.
Może serial byłby niezły, bo miałem wrażenie, jakbym czytał scenariusz.

Może serial byłby niezły, bo miałem wrażenie, jakbym czytał scenariusz.

Louise Erdrich to jedna z moich ulubionych pisarek i ogromnie żałuję, że żadne wydawnictwo w Polsce nie wydaje jej najnowszych książek. A to kawał dobrej literatury. Inteligentnej, chwytającej za serce, prowokującej do myślenia, pouczającej i grającej na emocjach.

Future Home of the Living God ma w sobie wszystkie powyżej opisane cechy. To z jednej strony przerażająca dystopijna wizja przyszłości, a z drugiej emocjonalna podróż przez dziewięć miesięcy dojrzewania nowego człowieka w brzuchu matki. To powieść o kobietach, macierzyństwie, a także o kierunku w jakim podąża nasz świat. I choć w wyobraźni autorki świat opanowała epidemia wstecznej ewolucji i rozpad genowy, to zadziwiająco przypominała ona pierwszy rok naszego świata w okresie covidowej pandemii (powieść powstała przed pandemią). I tym bardziej ta książka dawała do myślenia. Tak łatwo odebrać ludziom wolność w imię wyższego celu. Śledzimy drogę Cedar Songmaker, młodej kobiety indiańskiego pochodzenia adoptowanej jako dziecko, która dowiaduje się, że jest w ciąży w tym samym czasie, w którym świat ogarnia chaos. Cedar nawiązuje więź ze swoją rodzoną matką i jej rodziną, odkrywa nieznane cząstki siebie, a przy tym walczy o ratunek dla swojego nienarodzonego jeszcze syna.
Była to dla mnie ciężka książka, ze względu na mocny ładunek emocjonalny. Rzadko mi się zdarza aż tak przeżywać główną bohaterkę, a nawet świat powieści. Tutaj drżałam ze strachu o Cedar, czasami tak jak ona miałam nadzieję, a potem ta nadzieja rozpadała się na kawałki. Za to uwielbiam powieści Louise Erdrich. Ich się nie zapomina. Doświadczone emocje zostają na zawsze. Gorąco polecam "Leki na miłość", przynajmniej to można przeczytać po polsku.

Niedaleka przyszłość, gdzie prawa przyrody wariują, następuje cofanie ewolucyjne i zaczyna się problem także u ludzi. Rodzą się inne dzieci. Stąd narodowa fiksacja dotycząca kobiet w ciąży, które są tropione i wydawane w ręce państwa za pieniądze. Oddziela się je przemocą od rodzin i przetrzymuje w specjalnych ośrodkach do porodu, gdzie dzieci znikają lub umierają razem z matkami. Kraj zamyka granice, pieniądze są wydzielane i następuje nagonka religijna. Głowna bohaterka jest w 4 miesiącu ciąży. Dodatkowym smaczkiem jest, że jest adoptowana przez białych, a pochodzi z Odżibwejów. Adopcyjni rodzice i naturalna matka z partnerem jednoczą siły, by bohaterkę chronić przed niewolą państwa. Klimat dość podobny do "Opowieści podręcznej".

Dodaj cytat z książki Future Home of the Living God