rozwińzwiń

Cisza i spokój. Cała prawda o życiu daleko od miasta

Okładka książki Cisza i spokój. Cała prawda o życiu daleko od miasta Natalia Sosin-Krosnowska
Okładka książki Cisza i spokój. Cała prawda o życiu daleko od miasta
Natalia Sosin-Krosnowska Wydawnictwo: Czarna Owca poradniki
poradniki
Czarna Owca
2018-07-18
2018-07-18

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Znak nr 823 / 2023 Zofia Bałdyga, Maria Banaszak, Agata Bielik-Robson, Agnieszka Burton, Michał Cichy, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Mateusz Górniak, Byung-Chul Han, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Waldemar Kuligowski, Małgorzata Lebda, Zbigniew Mikołejko, Łukasz Najder, Małgorzata Nocuń, Janusz Poniewierski, Natalia Sosin-Krosnowska, Michał Sowiński, Grzegorz Strzelczyk, Karolina Sulej, Ola Szmida, Teresa Walas, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 823 / ... Zofia Bałdyga, Mari...

Mogą Cię zainteresować

Od kiedy podjęliśmy decyzję, o wyprowadzce na wieś najszybciej jak to będzie finansowo i organizacyjnie możliwe, coraz częściej sięgam po książki, które mogą mnie jakoś do tego przygotować. Nie mam żadnych wątpliwości co do słuszności tej decyzji, chcę tylko lepiej wiedzieć co mnie tam czeka. Dlatego właśnie sięgnęłam po „Ciszę i spokój”.

To nie jest typowy poradnik. Spisane przez reporterkę programu „Daleko od miasta”, relacje ludzi, którzy tę najważniejszą zmianę mają już za sobą, bardzo mnie uspokajają. Jest tam mowa o dziesiątkach zdziwień i problemów, jakie spotkają „mieszczuchy” przy zmianie całego swojego życia a ja czuję, że na większość z nich już dziś jestem gotowa. Być może dlatego, że praktycznie wychowywałam się u dziadków, więc po prostu rozumiem te wszystkie problemy i już widziałam jak inni sobie z nimi radzą.

Nie sądzę, aby „Cisza i spokój” zachęciła do wyprowadzki z miasta tych, którzy wcześniej o tym nie myśleli. Zarysowane tam historie nie są idylliczne ani nie opowiadają o wielkich sukcesach. Z resztą nie taki jest ich cel. To co Natalia - wydaje mi się - próbuje przez to powiedzieć, to to, że po przenosinach na wieś nie tylko otoczenie ulega radykalnej zmianie ale też i nasze potrzeby. I, że często przytaczany kontrargument: „na wsi nie pójdziesz do teatru, kina czy klubu”, dziś skwitować można już chyba tylko uśmiechem politowania. Bo wieś jest dla mieszczuchów po to, aby odkryć wartości znacznie głębsze niż nieskrępowana rozrywka.

Życie blisko natury, w na pozór prostym świecie regulowanym cyklem dnia, nocy i pór roku, pozwala bowiem odkryć, że bliska relacja ze zwierzętami pod naszą opieką, z owocującym sadem, grządkami warzyw, z ziemią, wodą i ze starym, oswojonym tylko trochę, domem, to - dla niektórych - stan permanentnego spełnienia. Porzucenia raz na zawsze stylu życia, który niekoniecznie do tej pory pozwalał nam być naprawdę sobą.

To nie jest typowy poradnik....

Wszystko dobrze, ale czemu te ksiązki są dla ludzi z miast, którzy się wyprowadzili na wieś? A co z ludzmi , którzy zawsze tam byli, nigdzie nie chceli sie wynosić i są szczęśliwi?

Do książki zachęcił mnie program autorki o życiu na wsi. Książka ciekawa i warta przeczytania. pokazuje jak jest bez koloryzowania. Ja żyje na wsi więc dla mnie nie było to takie zaskakujące. Jedyne co mnie wkurzało to porady na końcu każdego działu- dla mnie nie potrzebne ale momentami ciekawe. Ogólnie polecam każdemu.

Im dłużej czytałem, tym ta książka pozytywniej mnie zaskakiwała. Nie mamy tu bowiem do czynienia ze słodkimi opowiastkami o sielskości wiejskiego życia, ale z prawdziwymi życiowymi historiami, które bywają naprawdę pouczające, a czasami od przenosin na wieś stanowczo odwodzą. "Widać" tu znacznie więcej niż w programie telewizyjnym. Do tego mnóstwo praktycznych porad i solidna warstwa edytorsko-redakcyjna. Super.

Jestem zaskoczony treścią. Naprawdę przydatna i ciekawa książka dla tych, którzy myślą o przeprowadzce na wieś. Największa wartością książki są relacje ludzi, którzy opisali swoją przeprowadzkę z perspektywy czasu oraz rady, jakie są w stanie dać post-factum.

Książka jest bardzo ładnie wydana. Ma twardą okładkę i liczne, urocze motywy roślinne. Rozmówcy autorki są interesujący. Ale sama książka jest strasznie nudna - jak równo przycięty trawnik. Każda rozmowa jest przeprowadzona według tego samego schematu, tak samo przycięta, pomimo, że rozmówcy są różni i i wydają się fascynujący.
Pomiędzy rozmowami są "rady" dla tych, którzy myślą o przeprowadzce na wieś. Te rady nie są ani odkrywcze ani pomocne -nie mają żadnej wartości merytorycznej.

W książce są też krótkie opisy kilkunastu podstawowych chwastów/ziół - z zachętą do rwania i zaparzania. I to jest takie trochę przerażające, bo osobiście zrywam zioła i zaparzam, ale poszczególne zioła mają nie tylko działania pozytywne (wymienione w kilku zdaniach w książce) ale tez negatywne. Zioła nie są obojętne. Warto zachęcać ludzi do innego popatrzenia na tzw. chwasty jak tasznik czy krwawnik, ale i warto uświadomić że wiele z nich wzmacnia lub osłabia działanie branych leków (np. tasznik jest przeciwkrwotoczny),na rumianek można mieć uczulenie, a naparów z dziurawca nie można pić opalając się na plaży. Więc przy kazdym zachwalanym chwaście, jaki on zdrowy, powinna być tez konkretna informacja, kiedy i dlaczego może być szkodliwy.

Pomiędzy rozmowami są "rady" dla tych,...

Kochacie energię dużych miast, czy Was ona męczy i na nic nie macie wiecznie siły i energii?😔 A może by tak wszystko rzucić i przeprowadzić się na wieś? Albo chociaż wyjechać na weekend z dala od smogi, hałasu, czy szaleńczego tempa korporacji?

Brzmi dobrze? A jakże!
Dziś nie potrzeba dużo wysiłku. Klikasz w Internet i masz mnóstwo ofert agroturystyki, leśnych domków (ostatnio bardzo modnych),jazdy konnej zza miastem, oraz wielu, wielu innych atrakcji, które z pewnością dostarczą nam energii, zdrowia, relaksu, zamiast leżenia pod kocem, grania godzinami na konsoli, czy marudzenia.

Chyba większość z nas pamięta wspaniałe wakacje u babci na wsi😁🐄🐔🐖 Smak świeżo zebranych owoców, ciepłego mleka wprost od krowy, jajecznicy z grzybami, jagodzianek, czy tego beztroskiego biegania po łące i wdychania zapachu siana, czy maciejki wieczorami?

W tej książce znajdziecie mnóstwo porad, wskazówek i rozmów, które przybliżą Wam uroki wsi, tego co trzeba mieć na uwadze, jeśli zdecydujemy się na przeprowadzkę tutaj, czyli w ogólnym skrócie- wszystko to, o co chcielibyście zapytać, a nie było okazji🤗

Zapraszam do lektury. A nuż zmieni ona Wasze podejście do spędzenia kolejnego weekendu w zatłoczonej galerii, czy na kanapie przed tv, na rzecz przygody na łonie natury i wsi😇🐎🐐🐓

Brzmi dobrze? A jakże!

Książka pokazuje, że życie na wsi to nie tylko poranna kawa na ganku o wschodzie słońca ale również praca. Utrzymanie wiejskiego domu, czy gospodarstwa wymaga czasu, planowania w perspektywie lat, zaangażowania i umiejętności czerpania przyjemności z pracy własnymi rękoma. Prezentowane są wartościowe wnioski i rady osób, które się odważyły na ten ruch. Które mimo wysiłku i potrzebnego czasu pokazują, że warto się odważyć. Ku przestrodze prezentowany jest przykład mężczyzny, który wyprowadził się na wieś i zrozumiał że to nie dla niego. Rok temu kupiłem gospodarstwo z domem na wsi. Pytany ile mi zostało jeszcze pracy 'remontowej' odpowiadam 'Do końca życia'. I to jest właśnie moje szczęście, cisza i spokój...

Przesłuchałam w formie audiobooka. Książka bardzo przyjemna choć w połowie niej gdy był opis różnych ziół i ich właściwości - w audiobooku była nużąca, myślę, że w postaci papierowej ciekawiej się ją czyta.
Fajnie, że książka nie gloryfikuje życia na wsi a pokazuje wszystkie jego oblicza - ja troszkę idealizowałam takie "wiejskie życie" a po tej książce wiem, ile to wyrzeczeń, ciężkiej pracy ale przede wszystkim - uwiązania z danym miejscem, wręcz uzależnienia od niego, tym bardziej jeśli posiada się hodowle zwierząt i roślin.
I tu pojawia się pytanie czy aby na pewno takie życie daje wolność o której tak wielu bohaterów książki mówi. Moim zdaniem: MIMO WSZYSTKO nie.

Książka przedstawia kilkanaście historii przeprowadzki z miasta na wieś. Pokazuje możliwości, ale nie idealizuje wsi.

• 2018
  • 2019
  • Poradniki
  • 2020
  • 2021

Dodaj cytat z książki Cisza i spokój. Cała prawda o życiu daleko od miasta