Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia

reportaż
W.A.B.
2019-02-13
2019-02-13
pielęgniarki pacjenci relacje zawodowe warunki pracy
Inne

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Człowiek człowiekowi wilkiem, a pielęgniarka pielęgniarce pielęgniarką

555 264 42

Mam bardzo mieszane uczucia.
Z jednej strony wiem, że takie książki są ważne i potrzebne. Że pielęgniarstwo jej niesamowicie ciężkim zawodem, a pielęgniarki niedowartościowane i zaniedbane przez Państwo.
Ale sama książka mnie nie przekonała. Zamiast konkretnego, wielowymiarowego reportażu, czy chociaż wywiadu-rzeki, dostałam jakieś krótkie wypowiedzi- trochę jak smsy wyrwane z dłuższej rozmowy.

Mam bardzo mieszane uczucia.

tytuł szumny i dumny, okładka ładna. jako prezentacja grupy zawodowej - dla mnie mało wiarygodne.

Mocna dobra rzecz. Prawda bez kolorowych bibułek

Mocna dobra rzecz. Prawda bez kolorowych bibułek

Myślę, że pielęgniarki to jedna z najmniej docenianych grup zawodowych w kraju. Zarabiają śmiesznie mało, wykonują najbardziej podłe pracę na oddziale, a lekarze i pacjenci nimi pomiatają - natomiast wiedzą i wykształceniem nie ustępują często lekarzom.

“Tajemnice pielęgniarek” to opowieść o życiu codziennym pielęgniarek - w tym walce o godne pieniądze, pracy na oddziale, powszechnym braku szacunku, a także rzadkich - ale pięknych chwilach wpisanych w ten zawód.

Sam pomysł aby opowiedzieć o zawodzie pielęgniarki uważam za fajny, ale forma wybrana przez Autorkę nieco mnie rozczarowała. Książka bowiem składa się ze zbioru bardzo krótkich wypowiedzi różnych pielęgniarek na dane tematy. Moim zdaniem natomiast fajniej byłoby skupić się na 5-7 bohaterkach i ich doświadczenia spisać w formie książki.

Książkę czyta się szybko i można dzięki niej zorientować się nieco w realiach życia pielęgniarek. Niemniej nie jest to pozycja wybitna i raczej nie sięgnęłabym po nią ponownie.

Książka „Tajemnice pielęgniarek. Prawda i uprzedzenia” Marianny Fijewskiej zaprasza czytelnika do świetnego reportażu o blaskach i cieniach pielęgniarek pracujących w szpitalach.
Prawdziwe opowieści o problemach kadrowych, pensjach, obowiązkach, niepisanych zasadach, zdarzeniach na oddziale i wielu innych.
Każdy człowiek powinien zapoznać się z treścią książki, aby mieć jakiekolwiek pojęcie o tym trudnym i wymagającym zawodzie.
Osobiście mam wielki szacunek do pielęgniarek, to wspaniałe kobiety z jakim miałam do czynienia w tym roku w jednym ze szpitali w Łodzi. Świetna opieka, pomimo braków kadrowych.
Serdecznie polecam książkę.

Każdy człowiek powinien zapoznać się z treścią książki, aby mieć...

Bardzo dobry i zdecydowanie potrzebny reportaż odnoszący się do pielęgniarek i tego jak funkcjonują szpitale.
Książka Fijewskiej obnaża kulisy bycia pielęgniarką. Polecam każdemu, kto chce poznać zawód pielęgniarki od kuchni.

Bardzo ciekawa, wciągająca pozycja. Zawsze miałam wiele szacunku do tego zawodu, a teraz mam jeszcze więcej. Trzymam mocno kciuki aby sytuacja polskich pielęgniarek się poprawiła.

Książka skupia się głównie na odczuciach pielęgniarek. Różni je staż pracy, oddział na którym mają dyżury czy szpital w którym pracują. Z większości wypowiedzi wynika, że jest to zawód nieopłacalny, niewdzięczny, niezadowalający. Na szczęście są też głosy tych, które spotkało coś miłego, jakiś pacjent wrócił podziękować, spotkały go na ulicy zdrowego i cieszącego się życiem. Pozycja ciekawa, czyta się bardzo szybko. Można się dowiedzieć czegoś o pracy pielęgniarek. Dodatkowo są też rozmowy z przedstawicielami władzy nt. obiecanych podwyżek oraz tego, jak wygląda to w praktyce. Jednakże to, co przeszkadza mi najbardziej w tej pozycji to brak wypowiedzi pozytywnych (dotyczących warunków pracy czy wynagrodzenia). Dlaczego zamieszczone opinie są głównie negatywne? Na to pytanie zna odpowiedź jedynie autorka tej pozycji. Jednak mimo to, polecam przeczytać każdemu. Być może w jakiś sposób zmieni to spojrzenie niektórych na pielęgniarkę oraz pracę, którą wykonuje, a także skłoni do refleksji "czy na pewno nie dam rady poprawić sobie sam poduszki, zamiast dzwonić po pielęgniarkę "?

Smutne, ale tak prawdziwe, że aż boli. Pozostaje tylko nadzieja, że będzie się zmieniać na lepsze .

Temat mi zupełnie obcy, zatem przystąpiłam z zaciekawieniem do czytania. Książka zawiera rozdziały dotyczące wynagrodzenia pielęgniarek, wykształcenia, stresu, kontaktów z pacjentami i ich rodzinami, z lekarzami, mobbingu, emigracji, imigracji, wypalenia zawodowego, problemach kadrowych, niepisanych zasadach. Pokazuje że – jak to często bywa – przepisy sobie a życie sobie.
Zamieszczone są głównie negatywy tego zawodu, z zadowoleniem więc przeczytałam nieliczne satysfakcjonujące wspomnienia pielęgniarek. Po lekturze można zmienić podejście do tej trudnej pracy. W zasadzie książkę powinni przeczytać wszyscy, bo każdy zetknie się prędzej czy później z koniecznością opieki pielęgniarskiej.
Książka ważna i potrzebna.