Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych

2018-02-13

Oficjalne recenzje i

Polskie rachunki

1836 305 182

Bardzo dobra książka. Dla wątpiących i z góry oceniających - autor nie odbiera Wyklętym bohaterskich czynów, ale pragnie nakreślić fakt, że historia nie jest tylko czarno biała, ani lukrowana, a my nie byliśmy święci na tle innych narodów. Tak, zabijaliśmy cywilów, kobiety i dzieci na Ukrainie, Białorusi czy Litwie, a także Żydów, i choć był to tylko znikomy procent całej działalności żołnierzy to bez wątpienia to miało miejsce. Jeśli interesuje cię historia, a nie poprawność patriotyczna, to sięgnij po tę książkę, nie zawiedziesz się.

Książka ahistoryczna, nienaukowa, publicystyczna. Z góry postawioną tezą.

Książka ahistoryczna, nienaukowa, publicystyczna. Z góry postawioną tezą.

Ważny głos młodego historyka ws. Żołnierzy Wyklętych. Polemika autora, który próbuje z jednej strony ostudzić rozpalone głowy bezkrytycznych entuzjastów ruchu tzw. leśnych, a z drugiej - ich bezwzględnych przeciwników.

Pomimo napisania takiej książki, w której nie brakuje faktów, pogodzenie tych dwóch zwaśnionych obozów nie będzie łatwe. Fanatyzm bywa ślepy, na to po części wskazuje Piotr Zychowicz.

Plus za krytyczne spojrzenie na historię. Minus za banalny styl i niepotrzebne beletryzowanie.

Jak ty mnie Piotrek zaimponowałeś teraz tym ostatnim rozdziałem!

Nie będę ukrywał, że nie do końca mi po drodze światopoglądowo z autorem, a jego fanatyczny wręcz antykomunizm i doszukiwanie się wszędzie pochowanych bolszewików nieco studziły moje wcześniejsze doświadczenia z jego publikacjami. Niemniej, kolejne zderzenia pana Piotra z realiami dysputy historyczno-polityczno-światopoglądowej w naszym pięknym jak czerwona cebula kraju wydają mi się wreszcie przełomowe dla jego pisarstwa. Kolokwialnie mówiąc "ulało się" autorowi co, w mojej ocenie, może mu się jedynie przysłużyć i odciąć jego osobę definitywnie od prawackich demagogów i propagandystów.

Nie jest to paszkwil jak niektórzy piszą. Było jak było - nie zawsze kolorowo i o tym jest ta książka. Jak pisze sam autor, jest to książka o ludziach w trudnych czasach. Polecam przeczytać (a czyta się dobrze) i wyrobić sobie własne zdanie.

Jak ty mnie Piotrek zaimponowałeś teraz tym ostatnim rozdziałem!

Na półkach: , , , ,

Książka ta jest dla mnie cenną pozycją. Nie chodzi o to, że mogłem się z niej dowiedzieć czegoś nowego. Chodzi o podejście do badań historycznych. Czy godzi się stosowanie podwójnej terminologii, oddzielnej dla naszych i obcych? Dlaczego nie używać konsekwentnie tych samych terminów w odniesieniu do różnych ludzi, ale takich samych wydarzeń i czynów? Stosować tę samą metodologię i uczciwie traktować materiały źródłowe? Czy bohater to kryształowy człowiek bez skazy? Jeżeli zachodzi potrzeba retuszu w jego życiu, to czy zasługuje na miano bohatera? Piotr Zychowicz podejmuje się niewdzięcznej roli pokazania niewygodnych faktów, które godzą w oficjalną doktrynę patriotycznej historii Polski. "Walczy" z apologetami, którzy tworzą hagiografię bohaterów ku pokrzepieniu serc. Postacie bez kontekstu, czarno-białe, jak w bajkach dla dzieci. Żołnierze wyklęci nie podlegają krytyce, ich czyny musiały zawsze być dobre. Dlaczego? Bo byli bohaterami i patriotami. Zychowicz, chociaż jest pełen podziwu dla nich, chce aby wiedza była kompletna i ogólnie dostępna.

Znakomita i bolesna lektura dla każdego kogo interesuje ta tematyka.

Znakomita i bolesna lektura dla każdego kogo interesuje ta tematyka.

Zychowicz to trochę taki historyk-celebryta, wybija się na nośnych obecnie historycznych tematach czy to dotyczących sensu wybuchu Powstania Warszawskiego czy np. nie do końca krystalicznego życiorysu żołnierzy tzw. "drugiej konspiracji" bardziej znanych dziś jako "Wyklęci".

Bynajmniej nie jest to zarzut, wkłada przysłowiowy kij w mrowisko ale jednocześnie stara się być obiektywny i nie szukać taniej sensacji. Przy okazji rocznicy 1 marca rokrocznie na wszelakich forach internetowych można zaobserwować wyjątkowe wzmożenie pewnej (do niedawna wpływowej) grupy polskiego społeczeństwa, która swą niechlubną przeszłość w organach władzy z nadania sowieckiego stara się zagłuszyć rzucaną w przestrzeń internetową wiązanką obelg skierowanych w stronę "żołnierzy z lasu", odsądzając ich przy okazji od czci i wiary i częstując najgorszymi inwektywami jak za starych, dobrych czasów.

Ile jest prawdy w tych wszystkich opowieściach o krwiożerczych leśnych bandach zaprawionych rzekomo w mordach, gwałtach i rabunkach? Czy może są to zwykłe legendy powtarzane przez kolejne już pokolenie ludzi, których przodkowie utrwalali czerwony reżim na ziemiach polskich? Odpowiedzią staje się właśnie omawiana pozycja, która w sposób obiektywny stara się rozstrzygnąć toczące się w przestrzeni medialnej spory dotyczące zasadności działań Żołnierzy Wyklętych, pobudek jakimi się kierowali i kontrowersji które towarzyszyły działalności niektórych z nich. To właśnie one są tytułowymi "skazami na pancerzach". Czy za sprawą tej incydentalnej przemocy jakiej dopuszczali się poszczególni partyzanci powinniśmy oceniać kolektywnie cały ruch podziemia niepodległościowego? Odpowiedź na to pytanie jest zdecydowanie najlepszą częścią tego tytułu. Warto poszerzać horyzonty i przestać myśleć w kategoriach zero-jedynkowych, tym bardziej opisując historyczne czasy które muszą wymykać (i wymykają) się jednoznacznej ocenie.

Moim zdaniem bardzo dobra książka, którą powinni przeczytać wszyscy obrońcy tzw. żołnierzy wyklętych. Sam autor też uważa żołnierzy wyklętych za bohaterów ale uważa, że jego obowiązkiem jest napisać obiektywnie o żołnierzach wyklętych. W książce tej przedstawia życiorysy tych osób, które jego zdaniem nie zasługują na miano bohaterów czyli m.in. Bury i Ogień.

Zgadzam się z autorem w pełni co do zdania na temat Żołnierzy Wyklętych. Tytuł może wskazywać na wyłączną krytykę ich działań, ale kto czytał, ten wie, że nie na krytyce rzecz się skupia, a na obiektywizmie, a sam Zychowicz uważa ich za swoich bohaterów, choć nie zamiaru ich stawiać u boku aniołów, ponieważ słusznie zauważa, że grupa ludzi stanowi różnorodność jednostek. ALE krytyka autora ku zabijaniu niemieckich jeńców (żołnierzy) jest szukaniem dziury w całym. Są żołnierzami i wykonują swoją robotę? No właśnie, są ŻOŁNIERZAMI, nie cywilami. Żołnierzami kraju, który okupował ich ojczyznę, zabijał ich rodziny, pozbawiał wolności i dobrobytu. To wystarczające usprawiedliwienie, czyniące Wyklętych w przypadku zabijania niemieckich jeńców wręcz niewinnymi.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Piotr Zychowicz Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne