Dzieci duchy. Ofiary represji Himmlera

Okładka książki Dzieci duchy. Ofiary represji Himmlera Valerie Riedesel
Okładka książki Dzieci duchy. Ofiary represji Himmlera
Valerie Riedesel Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech biografia, autobiografia, pamiętnik
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Geisterkinder: Fünf Geschwister in Himmlers Sippenhaft
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Święty Wojciech
Data wydania:
2018-10-19
Data 1. wyd. pol.:
2018-10-19
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380651982
Tłumacz:
Kamil Markiewicz
Tagi:
Kamil Markiewicz historia literatura niemiecka II Wojna Światowa wspomnienia Hitler Himmler terror
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
17 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
229
159

Na półkach:

Zaskakująca!
Pierwsze wrazenie, drugie - niesamowicie ciekawa.
Swietnie prowadzona narracja ukazuje nam bardzirj nieznaną stronę II Wojny Światowej i Nazistowskich Niemiec. Z reguły czytamy wspomnienia więźniów obozowych bedacych naszymi rodakami, badz ofiarami rowniez ze wschodniej Europy.
A tutaj niespodzianka!
Kupując książkę nie spodziewałam sie tak osobistego spojrzenia na wojnę, opisania i przeżywania tej historii razem z bohaterami.
Lektura zaskakuje, pokazuje nam jak również Niemieckie rodziny sprzeciwiały sie ideologi i fanatyzmowi Hitlera, to, ze oni tez walczyli, cierpieli i ginęli,Ze nie kazdy Niemiec stal murem za faszyzmem.
Poznajemy historie krewnych rodzin opozycji antyhitlerowskiej, oficerow, arystokracji ktorych wojna także namacalnie dotknęła i wyryla swoje piętno. Emocjonujące, poruszające wspomnienia przede wszystkim DZIECI, które represja stosowana wobec rodzin spiskowcow dotknęła niezaleznie od wieku dziecka,ich rozłąka z rodziną, przesiedlenia, czy pobyty w obozach koncentracyjnych spisane przez córkę jednej z ofiar robi niesamowite wrażenie.
pieknie napisane, przeplatane listami z tego okresu zdecydowanie wywierają wrażenie.

Zaskakująca!
Pierwsze wrazenie, drugie - niesamowicie ciekawa.
Swietnie prowadzona narracja ukazuje nam bardzirj nieznaną stronę II Wojny Światowej i Nazistowskich Niemiec. Z reguły czytamy wspomnienia więźniów obozowych bedacych naszymi rodakami, badz ofiarami rowniez ze wschodniej Europy.
A tutaj niespodzianka!
Kupując książkę nie spodziewałam sie tak osobistego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
15436
2030

Na półkach: ,

Zamach w Wilczym szańcu nie dość, że się nei powiiódl, to większość spiskowców, a także ich bliższych krewnych, zginęło okrutną smiercia. Claus von Schauffenberga rozstrzelano, kilku powieszono na rzexnickich hakach, niekórzy generałowie otruli się, by nie przechodzić hańbiącego procesu. Znajac chorobliwą podejrzliwość Hitlera ,miałam jak najgorsze przeczucia sięgając po ta książkę.
Jako jedyna skupia się na dzieciach zamieszanych w zamach ródzin Hofackeró, Uxhull Gyllendandó, Goerdelerów itp. Gdy uwięziono matki, zajęto się ojcami, wysłąno krewnych do licznych obozów pracy i śmierci ( Buchenwald, Stutthoff, Ravensbruck ( zona Stauffenberga),prawie 50 dzieci w wieku od roku do nastu lat zesłano do sierocińcow, ośrodków resocjalizowania, ale co kilka tygodni- meisięcy zmieniano im miejsce pobytu. Co sie działo przez rok internowania w jednej grupie opisuje Annerle Hofacker.
Osadzeni dorośłi jako więżniowie specjalni Hitlera mieli lepsze racje żywnosciowe, ale stali się swiadkamieksterminacji POlakó i żydów, cierpieli też głód, a nawet popędzono ich w marszach śmierci. noajgorszeu był brak wiadomości o losach głów rodu, śmierć Cezara Hofackera potwierdzono dopiero po wojnie. Dziwi mnie troxhe xhizon=freniczna postawa Hitlera i Himlera, ktorz umyślili sobie w pewnym momencie użyc dzieci dawnych spiskowców jako karty przetargowej z Rosjanami czy aliantami. Dlatego choć represje dotkneły wielu ,można by "dzieci duchy" uznać za szczęściarzy. Jak rozłaką i niepwenoć jutra wpłynęły na ich psychiki? W czym znajdowali pocieszenie, jak dlugo wyczekiwali ratunku juz od stycznia 1945 r? Kiedy wreszcie nastąpiło połaczenie z rodzinami, jak byli traktowaniu krótko po wojnie. Zamordowani spiskowcy zostali oczywiśćie pośmiertnie zrehabilitowani,
Frapująca historia dziecięcego udreczenia, małych ofiar Himmlera. Z jednej strony najpierw zapewniał, ze zdegenerowana arystokracja i wojsko zostaną wytępieni do ostatniego potomka za zamach, z drugiej udawano, że te dzieci nie istnieją. jak całą historia II wojny światowej zawiera wiele paradoksów, cudownych ocaleń.

Zamach w Wilczym szańcu nie dość, że się nei powiiódl, to większość spiskowców, a także ich bliższych krewnych, zginęło okrutną smiercia. Claus von Schauffenberga rozstrzelano, kilku powieszono na rzexnickich hakach, niekórzy generałowie otruli się, by nie przechodzić hańbiącego procesu. Znajac chorobliwą podejrzliwość Hitlera ,miałam jak najgorsze przeczucia sięgając po...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1213
1125

Na półkach: , , ,

O zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu dokonanym 20 lipca 1944 roku przez Clausa von Stauffenberga i Wernera von Haeftna wszyscy interesujący się historią II wojny światowej wiedzą, ta książka opowiada o losach rodzin zamachowców. Sama autorka pisze, że polityka Hitlera i Himmlera, stosujących w tym przypadku odpowiedzialność zbiorową, była dziwna. Cześć osób było od razu straconych, część wywiezionych do obozów koncentracyjnych, a cześć puszczona wolno – jedno ich łączyło, całkowity zakaz rozmów, podawania swoich nazwisk i łączenia się w jakikolwiek sposób z tymi wydarzeniami – dzieci duchy. Ci, co ocaleli skazani byli na tułaczkę od obozu, do obozu, rozłąkę z dziećmi, niepewność dnia następnego, a pod koniec wojny morderczy marsz od Stutthof do Dachau i potem już po wyzwoleniu niepewność czy dzieci przeżyły. Książka ma pewną bazę jest to historia zamachu, związanych z nim wydarzeń historycznych – natomiast dodatkiem są listy, pamiętniki i wspomnienia spisane przez autorkę – wnuczkę jednego ze spiskowców Caesara von Hofackera. Opisy tego, co przeżyli dla nich były przerażające, chociaż byli traktowani, jako „więźniowie specjalni” o wiele lepiej niż inni, widać to właśnie w tych wspomnieniach – dopiero w ostatnich dniach wojny widzieli, że tak naprawdę mieli dużo szczęścia, że nie spotkało ich to, co miliony ludzi w Europie.

O zamachu na Hitlera w Wilczym Szańcu dokonanym 20 lipca 1944 roku przez Clausa von Stauffenberga i Wernera von Haeftna wszyscy interesujący się historią II wojny światowej wiedzą, ta książka opowiada o losach rodzin zamachowców. Sama autorka pisze, że polityka Hitlera i Himmlera, stosujących w tym przypadku odpowiedzialność zbiorową, była dziwna. Cześć osób było od razu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
593
3

Na półkach:

Trzeba przeczytać.

Trzeba przeczytać.

Pokaż mimo to

avatar
359
4

Na półkach:

Świetnie prowadzona narracja; trudno przejść obok losów represjonowanych dzieci obojętnie.

Świetnie prowadzona narracja; trudno przejść obok losów represjonowanych dzieci obojętnie.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    78
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    3
  • Wojenne
    2
  • Do kupienia
    2
  • Historia
    1
  • Przeczytane w 2019
    1
  • 2020
    1
  • Ulubione
    1
  • Dostępne w bibliotece
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieci duchy. Ofiary represji Himmlera


Podobne książki

Przeczytaj także