Dni długie jak lata

Okładka książki Dni długie jak lata Bogdan Bartnikowski
Okładka książki Dni długie jak lata
Bogdan Bartnikowski Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2020-10-06
1989-01-01
literatura polska wspomnienia obóz Auschwitz-Birkenau

Opisy życia przed w trakcie i po wojnie. Raczej dla nowicjuszy i historyków. Pamiętnik z życia, fakt ciężkiego, ale to wciąż pamiętnik.

Nie czytam zbyt wiele literatury wojennej, po prostu temat trochę mnie przytłacza. Ta książka jest jedną z pierwszych, po które sięgnęłam. Chyba nie sposób jej ocenić. Tak naprawdę osiem gwiazdek to trochę mało, ale ciężko mi powiedzieć, czy mam oceniać styl pisania, język, fabułę, czy realia. Bo tych ostatnich z pewnością ocenić się nie da. „Dni długie jak lata” są niewątpliwie świetne, ale, jak już wspomniałam, z racji mojego słabego obycia w książkach tej tematyki, trudno mi powiedzieć jak wypada na tle innych. Przerażająca, smutna, ale nie pozbawiona nadziei. Obrazy życia w Auschwitz zostaną mi w pamięci. Ogromnie polecam.

To jest książka, która powinna być lekturą szkolną. Wstrząsająca, ale napisana przystępnym językiem.

Niezwykle smutna opowieść , ukazująca okrucieństwo II wojny. Bezsensowne cierpienie przeciętnej polskiej rodziny , która niczemu nie była winna. Przedstawione poprzez ukazanie losów trójki rodzeństwa, których los wrzucił każde w innym kierunku. Mocna książka. Ważna pozycja w mojej bibliotece.

Tak trudnej książki nie sposób ocenić...

Tak trudnej książki nie sposób ocenić...

Przedstawiona historia to historia kobiety i jej trójki dzieci. Rozdziela ich wojna a pobyty w obozach dla każdego są dramatyczne.
Wątki dotyczą swobodnego życia przed wojna, w czasie powstania i po wojnie.
Maly Józek byl harcerzem a potem walczyl. Po wojnie pracował i sie uczyl. Hanka pragnęła zostać lekarzem ale niewielkie doświadczenie pozwoliło jej zajmować się chorymi w Oświęcimiu.
Książka pełna ciepła wbrew pozorom trudnym tematom. Pomoc obcych ludzi jak np chec przekazania mieszkania starszego człowieka matki Hanki.
Wiara w powrot do domu. Dzieci wojne i całe wydarzenia widzialy inaczej.
Piękna scena na koncu gdy razem spędzają swieta ale pozostaje pusty talerz ... bo moze wróci ojciec.

Wątki dotyczą swobodnego życia przed wojna, w czasie powstania i po wojnie.

Świetna książka. Czytało mi się ją naprawdę szybko i przyjemnie - mimo ciężkiej i smutnej tematyki.

"Wojna zabrała nam dzieciństwo, wielu życie. Chciałem, żeby po każdym z nas został trwały ślad".....
Autentyczna historia trójki rodzeństwa. Wojna oczami dzieci, pełna cierpienia, bólu i tęsknoty. Polecam

Wstrząsająca,poruszająca i prawdziwa książka widziana oczami dziecka wojna,pełna bólu,cierpienia,smutku i okrucieństwa podczas Drugiej Wojny Światowej.Na autentycznej historii opartej na prawdziwych wydarzeniach.

Piękna, autentyczna książka pokazuje czytelnikowi jak wyglądało życie codzienne w okresie II wojny światowej. Ukazująca dobitnie problemy z którymi musiało mierzyć  się rodzeństwo Stefka, Józek i Helenka. Z przejęciem śledziłam losy bohaterów, niepokojąc się o ich życie. Niesamowicie wciągającą, przejmującą od pierwszych stron, nie mogłam się od niej oderwać. Ponadczasowa lektura opowiadająca o przyjaźni, rodzinie, życiu dzieci w czasach pełnych okrucieństwa, przemocy, niebezpieczeństwa czyhającego za rogiem, które mimo tak ciężkiego czasu w jakim żyły potrafiły się odnaleźć w tak trudnej rzeczywistości i pozostać sobą.
Wybitność tej książki nie polega na jej walorach artystycznych, ale na ogromnym ładunku emocjonalnym jaki ze sobą niesie. Czytelnik musi poradzić sobie z dużą dawką nieprzewidywalność, aż do ostatniej strony.
Są takie książki, które powinno się przeczytać bez względu na wiek ta do takich z całą pewnością należy.
Zachęcam do przeczytania tej pozycji z całą pewnością historie bohaterów pozostaną w waszych sercach i wspomnieniach na dłużej.

• Historyczne
  • Z wojną w tle