W cudzym ciele

Zielona Sowa
2018-10-31
2018-10-31
Bożenna Stokłosa
choroba nowotworowa literatura dla młodzieży nastolatka obsesja powieść dla młodzieży samotność trauma ucieczka od życia

Żegnaj, Lucy

Nie jest to wybitna propozycja dla młodzieży. Z tekstu wywiewa sztuczność, multum nieprawdopodobnych koincydencji, a językową poprawność przyćmiewa brak empatii, emocji, jakie wstrząsają człowiekiem w opisywanych sytuacjach. Doceniam pomysł autorki, zahacza on bowiem o kategorię zyczeniowych wizji. Uważam jednak, że niektóre wątki powinny być rzetelniej rozwinięte, gdyż po przeczytaniu książki pozostaje więcej pytań niż odpowiedzi.

Lucy, jest śmiertelnie chorą na raka nastolatka. Wie, że jej dni są policzone. Następnego dnia okazuje się, że budzi się zupełnie zdrowa, jakby nie była w swoim ciele. Powinna być szczęśliwa, czy tak jest...
„To właśnie mi zrobili. Byłam gotowa na śmierć”.
Od tej pory jest więźniem w ciele innej dziewczyny, od której dostała przeszczep...
Czy zda sobie sprawę, kim jest?
Kiedy się kogoś kocha, można się posunąć do wszystkiego, czasem nawet do potwornych rzeczy, które są brutalne i okrutne...
„Serce zaczyna mi łomotać. Pędze po schodach do mojej sypialni i przykładam bibułę do lustra toaletki. Na widok odszyfrowanych słów skręcają się we mnie wnętrzności. Wiem, co one znaczą”.
Szczerze powiem, że od pierwszych stron bardzo się nudziłam, dopiero końcówka mnie zaciekawiła, bo bliskie osoby i nie tylko mogą się okazać kimś zupełnie innym. Nie jest to jedna z tych młodzieżówek, które mi się podobały.

„To właśnie mi zrobili. Byłam gotowa na śmierć”.
Od tej pory jest więźniem w ciele innej dziewczyny, od której dostała...

W mojej opinii jest to zwyczajnie dobra historia. Chociaż ma swoje minusy. Z jednej strony muszę przyznać, że czyta się ją dobrze i szybko, a z drugiej mam wrażenie, że tłumaczenie jest zbyt… wzniosłe? Nie jestem pewna, czy to dobre określenie, po prostu momentami wypowiedzi nie pasowały mi do wieku głównej bohaterki.
Poza tym, ta książka jest frustrująca. Nie zliczę ile razy zgrzytałam zębami przez głupotę bohaterów, a przede wszystkim rodziców Lucy. Jej matka jest szczytem egoizmu, z kolei ojciec nie ma jaj, żeby jej się postawić. Mimo tego, czy nie właśnie tak powinna działać dobra lektura? Wywoływać emocje, niezależnie czy te pozytywne czy negatywne?
Dlatego polecam tę książkę.

Poza tym, ta książka jest frustrująca. Nie zliczę ile...

Naprawdę fajna młodzieżówka. Nie spodziewałam się, że pójdzie w takim kierunku i naprawdę miło się zaskoczyłam. Polecam.

To jest jedna z najlepszych młodzieżówek, jakie dane było mi przeczytać w ostatnich latach. Szkoda, że jest ona tak mało popularna. Ledwie 131 ocen i 27 opinii.

Książka to opowiada o młodej nieuleczalnej dziewczynie, która jest niemal pewna, że niemal za chwilę umrze. Jednak zdarza się cud i dziewczyna budzi się zdrowa. Problem polega na tym, że nie jest w swoim ciele, lecz zupełnie innej dziewczyny.

Na domiar złego nie może nikomu powiedzieć, że w ciele nowej dziewczyny jest ona sama. O tej tajemnicy wiedzą tylko jej rodzice oraz pewien doktor, który prowadzi tajny ośrodek.

Książka ta próbuje odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Zdecydowanie Wam polecam tę powieść.

Co byś zrobił gdybyś dostał drugą szansę na życie? Jak wiele byłbyś w stanie poświęcić, aby nie umrzeć? Czy strach przed śmiercią jest silniejszy niż chęć życia? Jak daleko się posuniesz?
Lucy dostaje drugą szansę – i dosłownie, i w przenośni. Śmiertelnie chora zamiast umrzeć otrzymuje nowe ciało wskutek eksperymentalnej, tajnej operacji. Nagle świat staje się zupełnie innym miejscem, a sama Lucy – teraz jako Renee – musi sama zdecydować, jak wiele jest w stanie poświęcić by żyć, gdy tak naprawdę nie jest już sobą.
Przerażająca książka pod względem medycznym – teraz takie rzeczy nie są możliwe, ale za 200, 300 lat? Oby nie, ale i tak wydaje się to mocno przerażającą wizją utopijnego świata.

Jest to książka typowo dla młodzieży. Momentami bardzo wzruszająca. Porusza tematy bardzo ciekawe, mianowicie, odrzucenie, ciekawość, zawiść ale również przyjaźń na zawsze. Powinniśmy ją przeczytać, by zastanowić się nad kruchością ludzkiego życia. Choć fabuła mija się z rzeczywistością, książka pokazuje bardzo wiele.

Szokująca, dramatyczna, niebywałą - tak mogę określić te powieść.
Lucy umiera na raka, pogodzona z chorobą i z własną śmiercią. Jednak jej rodzice pogodzeni z utratą córki nie namierzają być. Podejmują decyzję bez konsultacji z Lucy, bez zastanowienia, egoistycznie i tak Lucy budzi się w ciele innej osoby. Transplantacja mózgu Lucy w ciało innej osoby nie jest zgodna z prawem i ma drugie dno. Od tej pory Lucy musi żyć koło swoich rówieśników, przyjaciół, rodziny i wszyscy oni myślą że Lucy zmarła, a ona sama nie może wyprowadzić ich z błędu.
Polecam. Jest to chyba najlepsza książka na jaką trafiłam w 2020 roku

Szokująca, dramatyczna, niebywałą - tak mogę określić te powieść.

Książka rewelacyjna. Trzyma w napięciu od początku do końca. Można się wczuć w główną bohaterkę i postawić się w jej sytuacji. Polecam każdemu!

Na początku książka trochę mnie nudziła i nie dawałam jej szans, ale dosłownie w połowie jak się zaczęło..... a zakończenie, cała ta historia super

• Przeczytane 2019

Dodaj cytat z książki W cudzym ciele