How We Got To Now

Okładka książki How We Got To Now Steven Johnson
Okładka książki How We Got To Now
Steven Johnson Wydawnictwo: Penguin Books popularnonaukowa
popularnonaukowa
Penguin Books
2015-01-01
2015-01-01
wynalazki

Bardzo fajna książka przedstawiająca kulisy przełomowych wynalazków. Sporo ciekawostek i dobra redakcja samej książki.

Bardzo ciekawa I inspirująca książka.
Odrobinę żałowałam, że szczegóły techniczne zagadnień zostały potraktowane aż tak po macoszemu, podczas gdy autor całkowicie skupił się na cywilizacyjno-socjologicznym aspekcie odkryć. Fascynujące jest jak autor odnajduje zaskakujące ciągi przyczynowo-skutkowe między dokonanymi odkryciami czy wynalazkami a ich wpływem na przemiany społeczne i odległe dziedziny życia.
Napisana bardzo lekkim językiem, czyta się jak powieść, wręcz może niektórych czytelników rozczarować powierzchownym potraktowaniem zagadnień.
Ale polecam gorąco.

Bardzo ciekawa I inspirująca książka.

Bardzo przystępnie napisana "krótka historia" najważniejszych i kluczowych innowacji i odkryć oraz wynalazków, które (u)kształtowały nasz współczesny świat. Największą zaletą publikacji jest to, iż autor analizuje, w jaki sposób różne dziedziny wiedzy i postępy technologiczne wzajemnie oddziaływały i wpływały na siebie, czasami prowadząc do niespodziewanych, wręcz zaskakujących rezultatów, które od sfery i pierwotnych założeń oraz celu i przeznaczenia, które przypisali im ich badacze, odkrywcy czy wynalazcy, dzielą "lata świetlne".

Krótko mówiąc, Johnson odkrywa nieoczywiste związki i zależności - większość których nie przyszłaby Wam do głowy (w każdym razie sam byłem wielokroć zaskakiwany - a jeśli nie wierzycie, rzućcie okiem na kilka zagadnień wymienionych w opisie wydawcy) - które nie tylko doprowadziły do powstania innowacji technologicznych, bez których dziś nie wyobrażacie sobie zdrowego i normalnego funkcjonowania, ale też takich, które były zarzewiem zmian społecznych, fundamentem humanistycznych perspektyw i postępowych idei oraz trwale wypłynęły na nasz sposób myślenia, wartości i filozofię życia. Polecam!

Wspaniała książka o wynalazkach, nad którymi czasami się nie zastanawiamy, czyli o soczewkach od początku, o tym skąd się pojawiło zimno w naszych lodówkach. O czystości.... Niezmiernie polecam.

Cudowna, super ciekawa książka, napisana lekkim i prostym językiem

Cudowna, super ciekawa książka, napisana lekkim i prostym językiem

Naprawdę inspirujące. Wiedza serwowana w ten sposób to czysta przyjemność.

Naprawdę inspirujące. Wiedza serwowana w ten sposób to czysta przyjemność.

Bardzo ciekawa, interesującą książka, która przedstawia otaczające nas "rzeczy", które mało kto traktuje jako wielkie odkrycie. Fajna popularnonaukowa pozycja.

Dlaczego padło na tą książkę? sam nie wiem czysty przypadek a może chęć aby pogłębić wiedzę 😳 Cóż jak sam tytuł wskazuje jest to książka o niczym innym jak o rzeczach ,które miały na celu wprowadzić rewolucję w naszym świecie , ułatwić byt i komfort życia 😋
Ogromnym zaskoczeniem było to co autor uważa za wielkie odkrycia zapewne wielu pomyśli tak jak ja komputer? telefon? a może silnik spalinowy lub wiertarka udarowa ( oraz masa innych rzeczy ,które teraz możesz mieć pod ręką 😁) Nie będę zdradzał co według autora jest odkryciami ,które zmieniły świat oraz ludzkość 🙄Śmiało mogę powiedzieć ,że książka jest napisana ciekawie z dużą ilością przykładów ,wzmianek historycznych oraz ciekawych ilustracji .Kolejnym plusem są osobiste przemyślenia autora na koniec każdego rozdziału xd
Refleksja doceniamy to co mamy , wszystko co nas otacza jest tworem ludzkiego umysłu oraz pasji ludzi , którzy poświęcili większość swojego zycia aby stworzyć coś co w danej chwili trzymasz w dłoni , może to być dowolny przedmiot od zwykłego pióra aż po szklany ekran 😉

Na granicy 10/10. Świetnie opisuje jak w długiej perspektywie pozornie małe odkrycia wpłynęły na naszą rzeczywistość. Brak jednego oczka w ocenie spowodowane chyba tylko faktem, że szybko się kończy i chce się więcej, więcej, więcej! Choćby o mniej doniosłych odkryciach.

Dlaczego w taki sposób nie są pisane podręczniki, jak została napisana ta książka. Kiedy to nauka stanowi wielką fascynującą przygodę, a nie przykry obowiązek.

Jak wskazuje sam tytuł książki, założeniem autora było przedstawienie, jak z pozoru małe, niekiedy błahe odkrycia wpłynęły na powstanie czegoś naprawdę wielkiego - czegoś bez czego my współcześni nie wyobrażamy sobie codziennego życia.

Każdy rozdział książki skonstruowany jest poprzez przedstawienie związku przyczynowo-skutkowego i ostatecznego rezultatu finalnego dzieła. Autor w niezwykle ciekawy sposób przedstawia w jaki sposób rodziły się pomysły, które z założenia miały ułatwić życie tu i teraz i jakie były tego "konsekwencje". Celowo używam słowa konsekwencje, bo pierwotni twórcy w większości przypadków nie mieli pojęcia, jak ich odkrycia wpłyną na współczesny świat.

Całość czyta się świetnie. Ta pozycja nie ma nic wspólnego z typowymi nudnymi podręcznikami przekazującymi suche fakty.

emocje logiczne.blogspot.com
IG:@mamazaczytana

• Popularnonaukowe
  • Nauka

Steven Johnson Małe wielkie odkrycia. Najważniejsze wynalazki, które odmieniły świat Zobacz więcej