500 zdań polskich

Okładka książki 500 zdań polskich Jerzy Bralczyk
Okładka książki 500 zdań polskich
Jerzy Bralczyk Wydawnictwo: Agora językoznawstwo, nauka o literaturze
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2015-05-21
Data 1. wyd. pol.:
2015-05-21
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326822315
Tagi:
język polski polszczyzna
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta Jerzy Bralczyk, Artur Mamcarz
Ocena 6,6
Zdrowy język. ... Jerzy Bralczyk, Art...
Okładka książki Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paweł Goźliński, Karolina Oponowicz
Ocena 7,3
Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paw...
Okładka książki A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek
Ocena 6,1
A bodaj ci nóż... Jerzy Bralczyk, Mic...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
217 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
522
85

Na półkach:

Książka w formie felietonów o wybranych zdaniach – cytatach z literatury, powiedzeniach i przysłowiach, znanych wypowiedziach. Każdy z felietonów z osobna jest wspaniałym popisem erudycji i kunsztu językowego autora. Przeważnie są tu odniesienia językowe do słów, zwrotów, danych form wypowiedzi, przy niektórych zdaniach jest też coś o ich historii, czy o autorach. I te felietony bardzo dobrze sprawdziłyby się np. w jakimś tygodniku – jedna taka perełka na jakiś czas. Jednak wszystko w nadmiarze szkodzi – tu pierwszych kilkadziesiąt felietonów czyta się jeszcze dobrze, jednak im głębiej w opasłe tomisko, tym gorzej. No bo ile można czytać, w sumie dość podobnych, opowiadań o języku na podstawie wybranych zdań. Nawet najlepsza potrawa podawana w nadmiarze i non-stop doprowadzi do mdłości. A tu kucharz Bralczyk nie ma litości serwując 500 (właściwie 501) felietonów, jeden za drugim. Czytałem to przez ładnych kilka miesięcy (co daje ze 2-3 felietony dziennie) i niestety już na przed połową książki danie to „uszami mi wychodziło”. Pomysł tworzenia takiego ogromnego zboru nie był udany – może książka pomyślana jest do odstawienia na półkę, by zaglądać do niej tylko kilka razy czytając przypadkowy felieton (idealna na „prezent”),jednak uważam, że książka powinna służyć do jej przeczytania, a tę w całości przeczytać ciężko.

Książka w formie felietonów o wybranych zdaniach – cytatach z literatury, powiedzeniach i przysłowiach, znanych wypowiedziach. Każdy z felietonów z osobna jest wspaniałym popisem erudycji i kunsztu językowego autora. Przeważnie są tu odniesienia językowe do słów, zwrotów, danych form wypowiedzi, przy niektórych zdaniach jest też coś o ich historii, czy o autorach. I te...

więcej Pokaż mimo to

avatar
62
62

Na półkach:

Książkę tę polecam każdemu. Choć ciężko się ją czyta, bo to 501 odrębnych dzieł (felietonów). Mnie przeczytanie jej zajęło ponad rok. Brałem ją do ręki w wolnych chwilach, czasami po to, aby przeczytać jedno zaledwie hasło, czasami, aby zapoznać się z kilkoma.

Profesor Bralczyk zebrał kilkaset ważnych – w swojej ocenie – zdań obecnych w polskiej kulturze, polityce, życiu codziennym. Mamy więc tu powiedzenia, życzenia, przekleństwa (klątwy),fragmenty prozy, poezji czy piosenek, zdania wygłaszane przez najznamienitszych Polaków i postaci filmowe, hasła reklamowa oraz zawołania kibiców!

Część z nich ma wartość niewątpliwie edukacyjną i – chciałoby się napisać – charakter historiograficzny. Wiele nauczyłem się czytając tę księgę, a i ubawiłem się setnie!

Książkę tę polecam każdemu. Choć ciężko się ją czyta, bo to 501 odrębnych dzieł (felietonów). Mnie przeczytanie jej zajęło ponad rok. Brałem ją do ręki w wolnych chwilach, czasami po to, aby przeczytać jedno zaledwie hasło, czasami, aby zapoznać się z kilkoma.

Profesor Bralczyk zebrał kilkaset ważnych – w swojej ocenie – zdań obecnych w polskiej kulturze, polityce, życiu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2704
1796

Na półkach: ,

Uwielbiam profesora Bralczyka, ale ta książka mnie nie urzekła. Chyba inaczej zrozumiałam tytuł i oczekiwałam czegoś trochę innego - jak zresztą wiele osób tutaj piszących.
Najlepiej czytać od czasu do czasu, po kilka zdań - trzeba mieć czas i dobrze się wczytać. Autor, jak wiadomo, lubi dygresje i gry słowne - za to też go uwielbiam, ale jednak chyba lepiej słuchałoby się tego w formie audiobooka czytanego przez samego profesora.

Uwielbiam profesora Bralczyka, ale ta książka mnie nie urzekła. Chyba inaczej zrozumiałam tytuł i oczekiwałam czegoś trochę innego - jak zresztą wiele osób tutaj piszących.
Najlepiej czytać od czasu do czasu, po kilka zdań - trzeba mieć czas i dobrze się wczytać. Autor, jak wiadomo, lubi dygresje i gry słowne - za to też go uwielbiam, ale jednak chyba lepiej słuchałoby się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
225
98

Na półkach:

Moje wyobrażenie o tej książce rozjechało się z rzeczywistością. Spodziewałam się bogatszego opisu skąd są dane zdania, jaka jest ich geneza, co oznaczają. A w książce dostałam opis gramatyczny zdań co niekoniecznie jest ciekawe. Przy niektórych zdaniach nawet nie było dokładnie wytłumaczone skąd pochodzą. Np jakieś hasła z reklam, nie było opisane co to za reklama, w jakich latach leciała, co było reklamowane. Albo hasła wyborcze przy których nie było informacji co za partia i kto to wypowiedział, nie wspominając już o tym po co to zostało wypowiedziane.

Moje wyobrażenie o tej książce rozjechało się z rzeczywistością. Spodziewałam się bogatszego opisu skąd są dane zdania, jaka jest ich geneza, co oznaczają. A w książce dostałam opis gramatyczny zdań co niekoniecznie jest ciekawe. Przy niektórych zdaniach nawet nie było dokładnie wytłumaczone skąd pochodzą. Np jakieś hasła z reklam, nie było opisane co to za reklama, w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
840
215

Na półkach:

Tak jak mówi tytuł, książka zawiera 500, a właściwie 501 polskich zdań. Każde zdanie to jedna strona w utworze. Są tu przysłowia np. „Na pochyłe drzewo i kozy skaczą”, są cytaty ze znanych autorów np. „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie” i cytaty ze znanych filmów „Jestem kobieta pracująca, żadnej pracy się nie boję”. Są powiedzenia np. „Dobra jest”, fragmenty piosenek np. „Naprawdę jaka jesteś, nie wie nikt”, hasła polityczne np. „Chodźcie z nami”, slogany reklamowe np. „Podaruj sobie odrobinę luksusu”, piosenki biesiadne np. „Przepijemy naszej babci domek cały”, powiedzonka np. „Lepiej nie mówić” itd., itp. Niektóre z tych zdań są powszechnie znane, inne zapomniane, choć pewnie kiedyś bardzo popularne. Większość z nich weszła na stałe do naszego języka i ciągle się nimi posługujemy, często nie wiedząc skąd pochodzą i co tak naprawdę znaczą np. „Bar wzięty!”.

Autor, profesor Jerzy Bralczyk omawia je wszystkie, wyjaśnia ich pochodzenie, komentuje znaczenie lub znaczenia (bo te z biegiem lat ulegają zmianie). A wszystko to z właściwą sobie błyskotliwością i inteligentnym subtelnym poczuciem humoru. Autor komentuje każde zdanie, a czytelnik zdobywa wiedzę w bardzo szerokim zakresie. Wiedzę z językoznawstwa, socjologii, psychologii, historii Polski, historii literatury i historii szeroko pojętej kultury.

Ta książka pobudza do myślenia, jest przygodą intelektualną. Niekiedy skłania do refleksji nad naturą ludzką, a szczególnie naturą polską, niekiedy bawi i śmieszy, dostarczając rozrywki samej w sobie. Zawsze jednak zachwyca szeroką erudycją, wiedzą, talentem, osobowością i poczuciem humoru autora.

Nie jest to książka do czytania „od deski do deski”. Trzeba ją czytać po trochu, bo inaczej po prostu nuży. Przecież nie ma tu żadnej fabuły. Ja czytałam po kilka stron na raz. Przed snem, w wolnej chwili, przy kawie, w przerwie od pracy. Wtedy, gdy miałam ochotę na coś krótkiego a ciekawego, pobudzającego intelektualnie.
Dla miłośników języka lub pasjonatów szeroko rozumianej polskiej kultury lektura obowiązkowa.

Tak jak mówi tytuł, książka zawiera 500, a właściwie 501 polskich zdań. Każde zdanie to jedna strona w utworze. Są tu przysłowia np. „Na pochyłe drzewo i kozy skaczą”, są cytaty ze znanych autorów np. „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie” i cytaty ze znanych filmów „Jestem kobieta pracująca, żadnej pracy się nie boję”. Są powiedzenia np. „Dobra jest”, fragmenty piosenek np....

więcej Pokaż mimo to

avatar
609
545

Na półkach:

Panie profesorze, melduję, że przeczytane 🙂
Prawie trzy miesiące, ale warto było 🙂

Panie profesorze, melduję, że przeczytane 🙂
Prawie trzy miesiące, ale warto było 🙂

Pokaż mimo to

avatar
464
433

Na półkach:

Nie jest to książka do przeczytania jednym ciągiem. Bardziej encyklopedia czy album aby zajrzeć i przeczytać z skąd znane zdanie się wzięło. A prof. Bralczyk lubi sobie pogadać.

Nie jest to książka do przeczytania jednym ciągiem. Bardziej encyklopedia czy album aby zajrzeć i przeczytać z skąd znane zdanie się wzięło. A prof. Bralczyk lubi sobie pogadać.

Pokaż mimo to

avatar
1448
147

Na półkach:

Do podczytywania- bardzo, bardzo

Do podczytywania- bardzo, bardzo

Pokaż mimo to

avatar
1129
679

Na półkach:

Nie bardzo rozumiem sens napisania kilkuset zdań i kilku tysięcy zdań żeby powyższe opisać.

Nie bardzo rozumiem sens napisania kilkuset zdań i kilku tysięcy zdań żeby powyższe opisać.

Pokaż mimo to

avatar
834
33

Na półkach:

Nie należy traktować tego produktu w kategoriach „książka do czytania”, tylko raczej umieścić go w kategorii „albumy”. Zdecydowanie jest to album - album ze zdaniami.
Trudno jest tę książkę czytać ciągiem, zdanie po zdaniu, bo pełen zawijasów język autora po dziesięciu minutach męczy (mnie).
Co innego przeglądanie, np. człowiek robi sobie herbatę, chwyta za ten album, losuje któreś ze zdań i zapoznaje się z nim. W takim wypadku powinnismy dać radę się zapoznawać z treścią dzień po dniu, herbata po herbacie, zdanie po zdaniu.

Ja zbyt ambitnie do tego podeszłam i niepotrzebnie czytałam, wystarczyło tylko zerkać od czasu do czasu.

Nie należy traktować tego produktu w kategoriach „książka do czytania”, tylko raczej umieścić go w kategorii „albumy”. Zdecydowanie jest to album - album ze zdaniami.
Trudno jest tę książkę czytać ciągiem, zdanie po zdaniu, bo pełen zawijasów język autora po dziesięciu minutach męczy (mnie).
Co innego przeglądanie, np. człowiek robi sobie herbatę, chwyta za ten album,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  854
 • Przeczytane
  279
 • Posiadam
  178
 • Teraz czytam
  70
 • Chcę w prezencie
  14
 • E-book
  8
 • Ulubione
  7
 • Językoznawstwo
  7
 • Ebooki
  7
 • Literatura polska
  5

Cytaty

Więcej
Jerzy Bralczyk 500 zdań polskich Zobacz więcej
Jerzy Bralczyk 500 zdań polskich Zobacz więcej
Jerzy Bralczyk 500 zdań polskich Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także