Więcej warzyw na talerzu

Okładka książki Więcej warzyw na talerzu Magdalena Gembacka
Okładka książki Więcej warzyw na talerzu
Magdalena Gembacka Wydawnictwo: Marginesy kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Marginesy
2018-09-19
2018-09-19
warzywa jedzenie potrawy przepisy książka kucharska

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com
O tym, że warzywa warto, a nawet trzeba jeść wszyscy wiemy, a jednak w praktyce nie jest to wcale tak oczywiste. Zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Ja na szczęście mam synka, który je praktycznie wszystko i nie jest jakoś szczególnie wybredny, ale nie chciałabym popaść w rutynę w kuchni. Z resztą jeśli chodzi o warzywa to najczęściej występują u nas jako dodatek, nie grają głównych skrzypiec. Dlatego z wielką chęcią sięgnęłam po Więcej warzyw na talerzu Magdaleny Gembackiej.
Magdalena Gembacka to autorka bloga ammniam.pl, którego prowadzi już 8 lat. Jest psychologiem społecznym, pasjonatką zdrowej żywności. Prywatnie jest żoną i matką dwójki dzieci.

Więcej warzyw na talerzu to książka kucharska, która na początku zauroczyła mnie rzetelnym i ciekawym wstępem. Autorka dzieli się w nim sposobami i trikami mającymi na celu wprowadzenie do naszej codziennej diety większej ilości warzyw i zachęcenia do nich dzieci. Tłumaczy też jakie produkty wybierać w sklepie, oswaja nas z niektórymi ,,egzotycznymi” produktami. Dalej przechodzimy do przepisów podstawowych, które są bazą do tych zaprezentowanych dalej. Znajdziemy tu zarówno warzywne śniadania, pasty do chleba, zupy, dania główne oraz surówki i sałatki. Ogromnie spodobały mi się przepisy na słodkości, ponieważ to z nimi mam największy problem jeśli chodzi o zdrowe gotowanie. Na uwagę zasługują też wszelkie pasty do chleba i dania główne, przecież nie musimy zawsze jeść dań mięsnych, co w moim domu jest jeszcze do wypracowania.

Przepisy są proste, ich przygotowanie dokładnie i zrozumiale wytłumaczone. Każdy przepis został opatrzony wskazówkami dotyczącymi zamienników niektórych składników i trikami na ich przygotowanie. Przepisy są naprawdę ciekawe, połączenia smakowe niekiedy zaskakujące i na pierwszy rzut oka nawet do siebie nie pasujące, ale okazuje się zupełnie inaczej. Jedyne co muszę zaznaczyć to dość duża ilość ,,egzotycznych” składników. Kiedyś jakiś czytelnik mojego bloga pisał mi, że dla niego najważniejszym kryterium jest fakt czy przepisy można wykonać praktycznie od razu, czy trzeba robić jakieś szczegółowe zakupy i poszukiwać składników. Podczas kartkowania odnajduję od razu tahini, daktyle czy syrop klonowy. Produkty znane, ale jednak nie w każdym domu możemy je tak od razu znaleźć. Dla jednej osoby będzie to duży minus, dla innej zaleta. Ja byłabym bardziej usatysfakcjonowana gdyby znalazło się w niej jeszcze więcej naszych, polskich smaków, ale w jakiś innych odsłonach. Takie pół na pół. Z drugiej strony to może egzotyczne klimaty sprawią, że warzywa nam rzeczywiście zasmakują. W tych aranżacjach nabierają zupełnie nowej głębi i wyrazu, które zbyt szybko się nie znudzą i z pewnością będzie to kopalnia pomysłów dla rodziców niejadków. Tutaj wszystko pozostaje do waszej decyzji i tego co mocniej wam w kuchni odpowiada.

Podsumowując, Więcej warzyw na talerzu to książka kucharska, która odczarowuje warzywa i rzeczywiście ma ogromny potencjał na zwiększenie ich udziału w naszej diecie. Ja namiętnie kolekcjonuję takie pozycje, ponieważ to dla mnie zawsze ogromna inspiracja na codzienne dania, by zawsze nie gotować tylko zwykłej zupy jarzynowej czy by warzywa nie pojawiały się na obiad tylko pod postacią puree ziemniaczanego.

moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com

Od dawna wiadomo, jak ważnym elementem codziennej diety są rośliny. Niestety wciąż o tym zapominamy, chociaż jest to bardzo istotne dla naszego zdrowia i samopoczucia zarówno teraz, jak i w przyszłości. Często też może się wydawać, że przygotowanie tego typu posiłków wymaga więcej czasu oraz jest droższe. Tymczasem nie jest tak w rzeczywistości. Ponadto wprowadzenie większej ilości warzyw i owoców do codziennych posiłków może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału, udaru, cukrzycy, choroby nowotworowej. Czemu więc nie zacząć od dziś z pomocą książki Magdaleny Gembackiej?

Magdalena Gembacka – psycholożka i autorka bloga ammniam.pl, na którym przedstawia przepisy na roślinne, pożywne i zdrowe posiłki. Autorka książki „Kolorowa kuchnia roślinna. Uczta dla podniebienia i zdrowie dla organizmu”. Dodatkowo prowadzi warsztaty kulinarne oraz lubi aktywnie spędzać czas i czytać książki.

Książkę rozpoczyna wprowadzenie, którego na początku autorką jest Małgorzata Desmond, dietetyczka. Przedstawia wpływ roślin w codziennej diecie na funkcjonowanie naszego organizmu już od najmłodszych lat. Dalsza część wprowadzenia to już słowa od autorki o początkach jej blogowania a także sporo wskazówek dotyczących zachęcenia dzieci do jedzenia warzyw. Są też porady na temat gotowania dla całej rodziny oraz słowniczek mniej spotykanych składników spożywczych. Wstęp skutecznie zachęca do zapoznania się z niniejszą publikacją, która może stać się inspiracją do zmian.

Dalej książka została podzielona na osiem rozdziałów: przepisy podstawowe, dodatki i przekąski, śniadania, do chleba, zupy, dania główne, sałatki i surówki, na słodko. Każdy rozdział rozpoczyna spis przepisów w nim zawartych.

Pierwszy rozdział jest krótki, gdyż zawiera kilka podstawowych przepisów, które mogą stanowić bazę lub dodatek i do których odwołania znajdują się w innych rozdziałach. Są wśród nich: pieczona papryka, czy puree z dyni. Kolejne rozdziały opracowane są w zbliżony do siebie sposób. Prócz listy składników niezbędnych do przyrządzenia potraw zawierają dokładny opis ich przygotowania a także kolorowe zdjęcie z efektem końcowym.

Każdy rozdział to zestaw ciekawych przepisów, które mogą wzbogacić codzienne posiłki. Zaciekawił mnie przepis na keczup pomidorowo-śliwkowy, czy makaron z cukinii, a to dopiero dodatki i przekąski. Ze śniadaniowych propozycji moją uwagę przyciągnęły zwłaszcza dwa przepisy: polenta cytrynowa z cukinią i jabłkiem oraz karotkowa owsianka. Czasem są też nowe dla mnie połączenia smakowe, tak jak to ma miejsce w przepisie na pastę z groszku, pora i pistacji z działu do chleba. Do trzech rozdziałów będę zaglądała najczęściej, czyli zup, sałatek i na słodko. Sporo jest w tej publikacji przepisów do wypróbowania a zdjęcia gotowych potraw wyglądają zachęcająco, jak chociażby zielonych kulek mocy w czekoladzie z działu na słodko.

„Więcej warzyw na talerzu” to książka, która może się przydać w każdej kuchni niezależnie od tego, czy jest się miłośnikiem potraw roślinnych, czy jeszcze nie. Warto zainspirować się przepisami, które proponuje autorka, jak też samodzielnie komponować posiłki łącząc kolory i smaki warzyw i owoców. Dzięki temu można urozmaicić codzienne dania, a tym samym zainwestować w lepsze zdrowie i samopoczucie. Potrawy roślinne mogą być także łatwe w przygotowaniu i smaczne. Książkę polecam zarówno dla siebie, jak i na prezent.

Wiecie, że 100 % polskich niemowląt i dzieci do lat 3 nie spożywa w ciągu dnia wystarczającej ilości warzyw, a ponad 30 % polskich dzieci nie je śniadań? Dużo dzieci spożywa za to napoje słodzone, wysoko przetworzoną żywność, słone i słodkie przekąski. W rezultacie jedzą za dużo tłuszczów, soli, prostych węglowodanów i cukru. Nasze dzieci są pierwszym pokoleniem, które - jak przewidują naukowcy - może żyć krócej od nas rodziców. Te dane są straszne, dlatego powinniśmy przekonywać dzieci do jedzenia warzyw i owoców, bo jest to ważne dla ich rozwoju i zdrowia.

Autorka książki Magdalena Gembacka to mama, blogerka, która w książce podpowiada nam jak przekonać dzieci do jedzenia warzyw i owoców, pokazuje jak przemycać je w posiłkach. Ja nawet nie wiedziałam, że dziecko średnio potrzebuje około dziesięciu ekspozycji na dane warzywo. Są takie, które warzywo pokochają od razu, a są też takie, które będą potrzebowały 15 - 20 prób, niektóre nawet więcej. Autorka zachęca, żeby dawać dziecku dotykać warzywa, wąchać, próbować. Żeby po prostu dziecko oswoiło się z nim. Nie wolno dziecka zmuszać do jedzenia, bo to największy błąd. W książce poczytamy co zrobić, aby dzieci chętniej jadły warzywa, jak stworzyć wspólne menu, przyjazną atmosferę, jak dzieci edukować i zachęcać do warzyw i owoców.

Książka oprócz cennych informacji i podpowiedzi zawiera przepisy. Jest ich ponad 80 i zostały podzielone na osiem kategorii: Przepisy podstawowe, to takie do których autorka często się odwołuje i mamy tutaj pieczone warzywa takie jak: paprykę, kalafiora, batata, buraka, prażone orzechy, kaszę jaglaną i kaszę bulgur. Kolejny rozdział to dodatki i przekąski, następnie przechodzimy do śniadań i tutaj są przepisy, które bardzo mi się spodobały :-) Są placuszki owsiano - bananowe ze szpinakiem, karotkowa owsianka i koktajle owocowo - warzywne. Kolejna kategoria to do chleba, czyli pasty pełne warzyw. Zupy, które możemy podać klasycznie jako pierwsze danie obiadowe lub zostawić je na kolację. Dania główne z dużą ilością warzyw i takie, którymi można najeść się do syta (klopsy z soczewicy i warzyw, pizza z cukinią i pieczarkami, pierogi z farszem z dyni, grochu i suszonych pomidorów). Mamy też surówki i sałatki, oraz słodkości do których dodajemy warzywa :-) Przepisy są naprawdę bardzo ciekawe i apetyczne, autorka wszystko dokładnie opisuje i podaje nam też praktyczne wskazówki, a wszystko dopełniają piękne zdjęcia gotowych potraw. Książka to na pewno bardzo potrzebna pozycja z której mogą skorzystać rodzice, którzy chcą zdrowo odżywiać swoje dzieci. Dzięki podpowiedzią i przepisom autorki oswojenie dzieci z warzywami na pewno będzie dużo łatwiejsze. Polecam :-)

„Powrót do korzeni” - tak można nazwać obecny trend, objawiający się dziesiątkami publikacji o zdrowym żywieniu, zbawiennym działaniu warzyw i ziół, kontaktów z naturą itd. W ten trend wpasowuje się również książka Magdaleny Gembickiej – Więcej warzyw na talerzu.

Informacje zawarte w takich książkach nie są ani nowe, ani odkrywcze, może poza danymi dotyczącymi substancji znajdujących się w roślinach, które przyczyniają się do skuteczniejszego leczenia wszelkich ciężkich chorób, na czele z nowotworem, jednak biorąc pod uwagę ciągle rosnące zainteresowanie takimi publikacjami, można śmiało wysnuć wniosek, że ludzie zapomnieli o tym, o czym wiedzieli nasi pradziadowie.

Od wieków bowiem wiadomo, że najlepsze produkty to produkty pozbawione chemii, ulepszaczy i innych cudów, które wpływają na smak, kolor i wygląd warzyw i owoców (i nie tylko) oraz wydłużają czas ich „żywotności”. Najlepsze są te z przydomowych ogródków, zasiane i zebrane własnoręcznie, no ale nie każdy ma taki ogródek, czy działkę.
Pozostaje zatem zaopatrywanie się w warzywa w sklepach i marketach, które mają szeroką ofertę dla miłośników bio, vege itd.

Magdalena Gembacka w swojej książce przypomina, że kluczem do braku awersji na warzywa, jest ich przygotowywanie każdego dnia, na różne ciekawe i smaczne sposoby, a przy okazji wciąganie dziecka w warzywny (i owocowy) świat poprzez pozwalanie dzieciom na pomoc w trakcie zakupów, a następnie przyrządzania posiłków, które, co ważne, należy spożywać wspólnie – oczywiście na tyle, na ile to możliwe.
Podając dziecku nowe warzywo, nie należy zniechęcać się, gdy będzie wypluwało raz, drugi, dziesiąty – bo być może za dwudziestym siódmym dziecko przekona się do nowego smaku.

Więcej warzyw na talerzu to 8 rozdziałów, w których znajdziecie mnóstwo kolorowych, warzywnych i warzywno-owocowych przepisów na przekąski, zupy, dania główne, sałatki i surówki oraz... słodkości! Książka opatrzona jest cudownymi zdjęciami, a Magdalena Gembacka swoimi przepisami odczarowuje warzywa, krok po kroku wyjaśniając, jak przyrządzić każde z dań, podpowiadając tym samym, jak przemycić warzywa i je zaserwować, by mały człowiek zjadł je ze smakiem i uśmiechem na buźce.

Nie pozostaje nic innego jak udanie się do kuchni i przetestowanie każdego z dań.

Polecam!

• Ze smakiem
  • DK / Sz / PM / Sec
  • Dieta i rozwój
  • Kulinaria, zielarstwo
  • Biblioteczka domowa
  • 52 KSIĄŻKI - 2021

Dodaj cytat z książki Więcej warzyw na talerzu