Ćwiartowanie

filozofia, etyka
2018-09-17
Maciej Falski
filozofia pesymizm nihilizm

Czwarta książka Ciorana, z którą mam do czynienia i po raz czwarty ten sceptyk, nihilista i pesymista mnie nie zawiódł. Na dokładkę, okoliczności życiowe sprawiły, że mam okazję poczytać tego myśliciela w całkowitej samotności (między innymi ze względu na panującą zarazę). Mogę więc recepcję jego twórczości podzielić na swoje dwa prywatne okresy: „okres towarzyski”, kiedy...

Jedna ze słabszych pozycji Mistrza słowa. Pierwsze, dłuższe eseje wieją trywializmem wymieszanym z mglistoscia, w drugiej części kilka arcyciekawych myśli.

Kolejna genialna książka Ciorana. Wydaje mi się, że z biegiem czasu sława tego rumuńskiego geniusza będzie rosła. On jako jeden z nielicznych twórców miał odwagę konsekwentnie głosić, że nic nie ma najmniejszego sensu. I w dodatku pisał o tym genialnie.

Tłumaczenie jest dobre, IMHO. Język myśli Ciorana zresztą jest tak osobliwie wpadający w poetyckość, że trudno byłoby całkiem spartaczyć tłumaczenie. Ja polecam.

masakrycznie nieudane tłumaczenie, szkoda:(

• Filozofia