Pierścień Hürrem

Monika Hołyk-Arora Wydawnictwo: E-bookowo literatura obyczajowa, romans
E-bookowo
2018-09-20
2018-09-20

Opowieść nie rozgrywa się w dawnej Turcji, ale w czasach obecnych. Weronika, nauczycielka z Krakowa od dziecka jest karmiona opowieściami matki o Hurrem. W końcu postanawia polecieć do Turcji, by odnaleźć pierścień Hurrem, o którym słyszała. Na jej drodze staje przewodnik po Topkapi, młody Ercan, który okazuje się być zorientowany w historii zarówno Hurrem jak i Turcji. Pomiędzy nimi zaczyna iskrzyć.
Jednym z plusów książki jest to, że autorka opisuje Turcję jakby sama tam była. Meczet Sulejmana, kawiarnie, stragany, uliczki, dzięki jej pięknym opisom przenosimy się do Turcji, by podziwiać jej urok. Z resztą w jednym z wywiadów Monika wspominała, że kocha Turcję i często tam bywa.
Zakończenie książki zwiastuję kontynuacje, w jednym z wywiadów z autorką jest wspomiane, że jeśli książka się spodoba jest sznasa na kontynuację.
Książka bardzo mi się spodobała, lekka, ciekawa, rewelacja.

Weronika jest nauczycielką historii, ale pewnego dnia budzi się w niej chęć poszukiwacza przygód. Pierścień, o którym opowiadała jej mama, gdy była dzieckiem to jej cel. Poznanie historii tego klejnotu, podróż do Stambułu, poznanie szczegółów historii o miłości Sułtana do jednej z kobiet w jego haremie to niezwykła historia. Opis bajecznego miejsca, zabytków, to przedsmak tego co można zobaczyć w tak egzotycznym kraju. To dodatkowe plusy tej książki. A zakończenie koniecznie wymaga kontynuacji.

"Pierścień Hurrem" jest to połączenie akcji rzeczywistej i opowiadania historycznego.

Z książką spędziłam 3 dni. Ze względu na dużo szczegółowych opisów, nie przypadłyśmy sobie z powieścią od razu do serca. Ale! Długo nie musiałam się przekonywać do Stambułu, Weroniki i samej Hürrem. Po jednym dniu spędzonym w Stambule pokochałam to miasto i tę książkę. Kolejne dni bardzo szybko mi zleciały. Autorka bardzo szczegółowo i dokładnie opisuje wszystkie miejsca oraz budowle. Czytając książkę miałam wrażenie, że jest dopracowana w najdrobniejszych szczegółach. Wszystko się ze sobą spójnie łączyło, a poziom szczegółowości nie pozostaje wątpliwości, że autorka musiała włożyć dużo pracy nie tylko w samo pisania, ale również w przygotowanie się merytoryczne do tej historii. Samo zakończenie powieści daje nadzieję na kolejną część. I wierzę, że pojawi się ona szybko, bo bardzo mnie zaciekawiły losy Weroniki i Hürrem! :)

Pełna recenzja: https://www.mammapchela.pl/2018/12/pierscien-hurrem-monika-hoyk-arora.html

Powieści Moniki Hołyk-Arora słyną z niedużych objętości, ale przede wszystkim z tego, że czyta się je szybko i czerpie się z tego dużą dozę przyjemności oraz niedosytu. Autorka często bowiem kończy swoje historie w takich momentach, w których wydaje się, że do przeczytania została jeszcze wiele, wiele stron... Historie niedokończone mają swój urok i być może są zapowiedzią... niespodzianek w przyszłości. Pierścień Hurrem również nie odbiega od tego schematu, dając nadzieję na kolejną część, która odpowie na pytania, które pozostają w głowie, po przeczytaniu powieści.

Wydawać się może, że Pierścień Hurrem jest powieścią historyczną. Nic bardziej mylnego. Owszem pewne fakty, czy też legendy mają tutaj znaczenie, niemniej daleko tej książce do gatunku powieści historycznych. Monika Hołyk-Arora snuje swoją opowieść w przyjemnym tempie, pozwalając czytelnikowi wraz z główną bohaterką zwiedzać Stambuł i delektować się orientem, pełnym różnorakich barw, smaków, zapachów... oraz architektury. Poznać miasto, w którym przeszłość styka się ze współczesnością, tworząc oryginalną mozaikę. Stambuł jednak jest tłem dla nutki sensacji w połączeniu z dobrą obyczajówką otuloną delikatnym woalem uczuć.

Pierścień Hurrem zachwyca lekkością i tajemniczością, która wkrada się między strony, sprawiając, że chce cię poznać zakończenie, a tym samym to, czy Weronice uda się odnaleźć tytułowy klejnot. Na pozór wydaje się, że książka nie jest w stanie zaskoczyć niczym szczególnym, jednak ci, którzy lubują się w oriencie, z pewnością będą usatysfakcjonowani tym, jak Monika Hołyk-Arora licznymi opisami, odmalowuje zapierające dech w piersi obrazy oraz wplata w te dwieście dwadzieścia stron ciekawostki związane z Hurrem i Stambułem, które zachęcają do tego, by poznać bliżej i miasto, i samą żonę Sulejmana Wspaniałego.

Autorka zgrabnie kreśli dialogi, które są bardzo naturalne i realistyczne. Nie brak w nich emocji i fascynacji bohaterki oraz jej współtowarzysza, gdy ich konwersacje schodzą na temat Hurrem, jej dzieci i związku z Sulejmanem Wspaniałym.

Bohaterowie wykreowani przez Monikę Hołyk-Arora są bardzo rzeczywistymi postaciami. Zupełnie jakby autorka wzorowała się na ludziach z krwi i kości. Co prawda nie poznajemy ich zbyt dokładnie, historia bowiem kręci się wokół tajemniczej postaci Hurrem i jej drogocennego klejnotu, niemniej zarówno Weronika, jak i Ercan wzbudzają w czytelniku ciepłe odczucia, wręcz sympatię.
W książce tej znajdziecie też czarny charakter, ale bardzo enigmatyczny, o którym, miejmy nadzieję, niebawem dowiemy się czegoś więcej, jak i o dalszych losach Teresy i jej przyjaciela.

Konkludując, Pierścień Hurrem to powieść, która zachwyca tematyką, tajemnicami i urokiem, jaki wokół siebie roztacza. Monika Hołyk-Arora stworzyła przyjemną lekturę, przy której można odbyć daleką podróż w dalekie, orientalne miejsce. Piękno Stambułu i enigmatyczność postaci, jaką jest Hurrem sprawiają, że od książki nie będziecie w stanie się oderwać. A wszystko to wydane w formie papierowej, którą zdobi okładka z autorskim zdjęciem Moniki Hołyk-Arory... Czy czujecie się zainteresowani niezapomnianą wycieczką śladami sułtanki polskiego pochodzenia?

Gorąco polecam!

Kolejna książka Moniki Hołyk-Arora, jaką miałam przyjemność czytać. Ci, którzy znają mnie bardzo dobrze, mogą być zaskoczeni doborem tej lektury, bo do tej pory unikałam wszystkiego o tematyce sułtańskiej. Pierścień Hürrem był takim moim kredytem zaufania do autorki i jej pomysłowości. Czy żałuję? Ani trochę.

• Polscy autorzy
  • Recenzyjnie - 2018 r.