Pod taflą

2018-05-03
Andrzej Goździkowski
literatura młodzieżowa baśń

Syreny głosu nie mają

Feministyczna wersja Małej Syrenki, bardzo krwawa i smutna, pełno w niej bólu.
Napewno skierowana do młodszych czytelników, bardziej dla nastolatków.
Myśle że jakbym była młodsza mogłaby mną wstrząsnąć.

Feministyczna wersja Małej Syrenki, bardzo krwawa i smutna, pełno w niej bólu.
Napewno skierowana do młodszych czytelników, bardziej dla nastolatków.
Myśle że jakbym była młodsza mogłaby mną wstrząsnąć.

Ciężko mi się czytało "Pod taflą". Irytowało mnie w tej historii wiele, zaczynając od roli kobiet zarówno w podmorskim królestwie, jak i na powierzchni, a kończąc na bohaterach, którzy nic z tym nie robią.

Książka jest retellingiem "Małej Syrenki". Dość mrocznym, niezbyt przyjemnym retellingiem. Trochę zmuszałam się do czytania, przyznaję. Jednak wyznaję zasadę, że jak już zaczęłam to muszę dokończyć. Bo czasem książka może mnie jeszcze zaskoczyć.

I tak było w tym przypadku. Dopiero, gdy przeczytałam powieść do końca, zrozumiałam w pełni co autorka chciała przekazać i jaki jest wydźwięk tej historii. Posłowie tylko mnie w tym utwierdziło.

Powieść ta jest swego rodzaju manifestem feministycznym. Pokazuje jak wiele kobiety są w stanie znieść, mimo że wcale nie powinny. Jak bardzo są podporządkowane mężczyznom. Jednak na końcu możemy zobaczyć siłę kobiety, która ma dosyć i zaczyna walczyć.

Nie jest to cukierkowa bajka dla dzieci. Jest to retelling z przesłaniem. Trafił do mnie, mimo że w dalszym ciągu mam co do niego mieszane odczucia, bo jak mówiłam książka nie należy do najprzyjemniejszych. Nie jest to powieść, po którą sięga się dla rozrywki, nie przedstawia świata, do którego mamy ochotę się przenieść.

Wartościowa lektura, ale decyzję o jej przeczytaniu pozostawiam Wam.

Dawno nie czytałam tak niedopracowanej i bezsensownej książki. Praktycznie nic nie trzyma się kupy, ani bohaterowie, ani fabuła. Obiecany wątek feministyczny jest tak żałosny, że szkoda go dłużej komentować. Postacie kobiece są mdłe i wiecznie bezsilne, postacie męskie to po prostu pedofile i diabły. Nie ma w tej książce absolutnie nic, co mogłoby ją uratować. Przebrnęłam do końca w nędznej nadziei, że to znajdę. Nie znalazłam.

Nie jest to książka dopracowana, brakuje mi rozbudowania pewnych wątków, wyrazistości niektórych postaci. Wątek feministyczny mi się nawet podobał. Obrzydzała mnie postać ojca głównej bohaterki, być może bohater był za bardzo wyrazisty, jego zachowanie odnosiło się raczej do czasów wcześniejszych, nie teraźniejszości. Z drugiej strony w życiu rzeczywistym nadal spotykamy takie osoby. Końcówka trochę mi się podobała a trochę była za słabo rozbudowana i pozostawiła niedosyt.

Nie wiem dlaczego, ale na początku myślałam, że będzie to książka dla młodszych czytelników, na szczęście byłam w błędzie. "Pod taflą" jest bardzo bezpośrednia, ale nie nachalna, czyta się ją przyjemnie i jedyny zarzut jaki do niej mam, to to, że zakończenie jak dla mnie jest trochę za bardzo wyniosłe.

📖🐲
DNF str. 102

Książka jest niespójna i zasadniczo nudna. Akcja umieszczona jest we współczesności, ale i tak mamy elementy zaczerpnięte bezpośrednio z filmu Disneya jak chociażby nieszczęsna skała na środku oceanu. I co, ona się, przepraszam, unosi się na powierzchni wody? I jak to możliwe, że mógł tam bez kotwicy stać jacht i nie rozbić się o skałę lub nie osiąść na mieliźnie. W bajce spoko, to jeszcze przejdzie, ale nie w powieści, gdzie jedynym magicznym elementem jest świat w głębinach. Nie rozumiem też po co np. było wspomniane czesanie włosów widelcem. Kilkadziesiąt stron później jest scena, kiedy syreny jedzą kolację sztućcami, czyli wiedzą, jak się nimi posługiwać. Zresztą wiedzą podejrzanie dużo o świecie ludzi, choć ponoć tylko na chwilę wynurzają się na powierzchnię. No i syrena zmęczona pływaniem? Hello? Przecież pływa cały czas. Poza tym do strony 90 mamy tylko opis przemocowego wychowania córek Władcy Mórz przez ojca, Zale'a, który jest niemal pedofilem, a na pewno potencjalnym gwałcicielem i "zakochanie" w Olivierze godne dwunastolatki, która "kocha się" w gwiazdorze, którego zna ze zdjęć w internecie. Akcji jakiejkolwiek właściwie nie ma.

Przejrzałam końcówkę i stwierdzam, że mogę spokojnie porzucić dalszą lekturę, tym bardziej, że wg autorki najwyraźniej feminizm równa się nienawiść do mężczyzn, a wszyscy ukazani tu męscy bohaterowie są beznadziejni i jednowymiarowo źli. Siła kobiet ma w związku z tym polegać na tym, aby walczyć ze złem i wyplenić je z powierzchni ziemi. A jakby co, to zabić się, będąc nadal dziewiczo nietkniętą. Nooo, muszę powiedzieć, bardzo zdrowa recepta na udany związek dla młodych dziewcząt. Zdecydowanie nie polecam.

📖🐲
DNF str. 102

Niestety, książka, mimo swojego potencjału, nie spełniła moich oczekiwań. Może nie jestem grupą docelową, ale spodziewałam się czegoś więcej ze względu na feministyczną nutę powieści. Ciężko się czytało, zakończenie prawie całkowicie pominęłam, nie umiałam dobrnąć do końca i męczyłam się, a nie lubię tak się czuć. Książka ma niesamowicie staroświecki wydźwięk, jakby bohaterowie żyli tysiąc lat temu. Pozostał niesmak po tym, co udało mi się przeczytać... To, co się wydarzyło na dwóch ostatnich stronach to jakiś nonsens. Pominęłam około dziesięć stron lektury.

Przeczytana w ebooku.To moje pierwsze spotkanie z retelling'iem baśni. Bardzo mi się podobało.

Jeśli w dzieciństwie uwielbiałaś małą syrenkę to koniecznie musisz przeczytać tę książkę. Historia ma bardzo feministyczny wydźwięk i pokazuje że kobiety też mają prawo wyrażać swoje emocje, uczucia i spostrzeżenia. Czy ta opowieść skończyła się happy endem no nie do końca.

Opisany świat przedstawia kobiety jako postaci, które maja jedynie ładnie wyglądać dla mężczyzn i nic więcej. Rozumiem, że książka opowiada o nastolatce, która pod wpływem emocji wyzbywa się tego co zna i ryzykując życie decyduje się na rozkochanie w sobie faceta. Jest to retelling Małej Syrenki więc każdy zna tą historię, natomiast tutaj została ona przedstawiona w dość mroczny sposób. Sama książka nie była aż tak tragiczna, natomiast końcówka tej historii to jakiś żart, totalnie bez sensu bo wszystko wydarzyło się za szybko i tak nagle, że nie wyszło to wiarygodnie, co zdecydowanie obniża ocenę do 4 gwiazdek.