Kukułeczka kuka

2018-09-10
12 min.
9788381192330
dziecko artykulacja

Gdyby spytać kogokolwiek o to, jakie odgłosy wydaje kukułka, zapewne każdy odpowiedziałby: ,,Kuku! Kuku!”. To wydaje się takie oczywiste, ale przecież w bajkach nie wszystko musi być tak, jak w rzeczywistości. Kukułka z bajeczki logopedycznej ,,Kukułeczka kuka” Alicji Sztandery to nietypowa bohaterka. Nietypowa, bo przezabawna i skora do psot. Mieszka w pięknym, starym zegarze, który mama Jacka zawiesiła na ścianie. Od tego czasu kukułka zaczęła płatać dziwne figle! A to wydawała dźwięki karetki pogotowia, a to udawała latawiec, a to leżała płasko jak dywanik, a jeszcze innym razem udawała akrobatkę. Z tak dowcipną kukułką nie sposób się nudzić! ,,Kukułeczka kuka” to urocza bajka, dzięki której można połączyć przyjemne z pożytecznym. Książeczka jest opatrzona kolorowymi ilustracjami i opisami ćwiczeń. Oto jedno z przykładowych: ,,Raz w prawo omiatała, raz w lewo omiatała. Nazbierała się kurzu cała kupka. Sprytna kukułka zwinęła dziobek w trąbkę i wydmuchnęła bałagan z dziupli”. (język zwijamy w rulonik i dmuchamy; kąciki warg lekko zaciśnięte, zdmuchujemy kawałki papieru lub kulki z waty).

Zawsze podkreślam, iż najlepszą formą nauki jest edukacja przez zabawę. Tym bardziej, jeśli dotyczy to najmłodszej grupy dzieci. Nie wszystkie bowiem przyjmują sztywne formy programowe i umiejętnie przyswajają wiedzę. Dlatego też dzisiaj będzie o jednej z takich form. Logopedia to kluczowa dziedzina, która pomaga zdiagnozować wszelkie wady mowy i nie tylko. Już w przedszkolach logopeda ma mnóstwo pracy. Książeczka Alicji Sztandery, z zawodu logopedy, ma być jedną z form pomocy podczas pracy z dziećmi, nie tylko dla profesjonalistów.

Kukułka z zegara pewnego dnia zmieniła głos i tym samym zaniepokoiła domowników. Cała ta sympatyczna historia opatrzona jest pięknymi, czytelnymi, przejrzystymi ilustracjami, które można znakomicie wykorzystać do pracy z dziećmi. Znajdują się w niej wszelkie niezbędne wskazówki, jak wykorzystać gimnastykę języka przy składaniu sylab, słów, dźwięków. Dzięki temu dzieci aktywnie w niej uczestniczą i czują się w jakiś sposób związane z bohaterami tej krótkiej opowieści.

„Kukułeczka kuka” to znakomita pozycja do aktywnego zaangażowania dzieci w historię, która obok ćwiczeń logopedycznych pośrednio wpływa na to, by poczuć się jej częścią. Tu nie ma miejsca na nudę, bo jest też pewna zagadka którą należy rozwiązać, aby wszystko wróciło do normy. Autorka sugestywnie prowadzi narrację i umiejętnie wplata element zaskoczenia i współczynnik pozwalający wprowadzić dzieci do akcji tej bajki. Szczerze polecam!

• Świetne poradniki

Dodaj cytat z książki Kukułeczka kuka