Baba Jaga radzi. Nieziemskie porady na codzienne troski

Okładka książki Baba Jaga radzi. Nieziemskie porady na codzienne troski Taisia Kitaiskaia
Okładka książki Baba Jaga radzi. Nieziemskie porady na codzienne troski
2018-09-14
Przemysław Hejmej
poradnik Baba Jaga

Okładka książki The Literary Witches Oracle Katy Horan, Taisia Kitaiskaia
The Literary W... Katy Horan, Taisia ...

Powiem tak - zgadzam się z recenzjami napisanymi na początku książki. Czytając wypowiedzi Baby Jagi, słyszy się jej głos w glowie, naprawdę ma się wrażenie, że to jej wypowiedzi i nieco kontrowersyjne rady. Są przewspaniałe! Książka napisana jest w formie poradnika typu: pytanie, odpowiedź, pytanie, odpowiedź,... Z czego pytania są podzielone tematycznie. Największy urok tej książki to odpowiedzi Baby Jagi, jednak zadawane pytania, często wyrwane z kontekstu, ogólne i jakby żywcem wyjęte z rubryki korespondencyjnej nastoletniego czasopisma Bravo, nie pozwalają wyciągnąć z tego wszystkiego nauk czy rad, jak zachować się w poszczególnych sytuacjach. Czytając wypowiedzi Baby Jagi, wypełnione magią, sarkazmem i szczerością pomarszczonej, legendarnej wiedźmy z chatki stojącej na kurzej nodze, zawierają dużo mądrości i trudno nie ulec ich urokowi. Przydałoby się jednak pozwolić się wypowiedzieć Babie Jadze w inny sposób niż tylko odpowiadając na listy czy pytania. :)

Szkoda oczu i czasu na tą książkę, bezsensowne porady ducha baby Jagi które miała widzenia autorka książki. Książka pokazuje co gdyby.. i nie zostawia konkretnych wyjaśnień. Przynajmniej obrazki w środku ma ładne które są warte uwagi a tak to bełkot i polemizowanie.
Nie polecam

Nie polecam

Przenigdy nie lubiłam czytać poradników. Tak zwyczajnie, nie mogłam się do nich przekonać. Zawsze wydawało mi się, że to takie czcze gadanie coach’a, które bardziej jest terapią dla niego samego, niż dla odbiorcy.

I chyba z podobnym podejściem zaczynałam czytać pierwsze stronice „Baba Jaga radzi”. Na początku zdecydowanie zaintrygowała mnie oprawa graficzna, która jest przepiękna.

Książka jest ujęta w formule zredagowanych pytań do Baby Jagi, do której zwracają się czytelnicy. Nie są to łatwe odpowiedzi. Pewnie dlatego, że pytania, które trafiają do Jagi, mimo, iż mogą wydawać się oczywiste, to w rzeczywistości niełatwo na nie odpowiedzieć. Wydaje się, że tylko Baba Jaga, mająca takie doświadczenie jest w stanie obiektywnie spojrzeć na świat.

Czytając te pytania i odpowiedzi miałam wrażenie, że zanurzam się w świat netflixowego serialu pt. „The Midnight Gospel” i już tłumacze, dlaczego. Produkcja Netflixa jest skrajnie filozoficzną pozycją, która przekazuje niezwykle ważne prawdy o świecie. Jednak! Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie oprawa graficzna, która całkowicie nie przystaje do treści słownej. Nie jest do niej kompatybilna. Oglądając każdy odcinek, miałam wrażenie, że przysiadam do dwóch innych fabularnie przedstawianych historii i osobom nieposiadającym podzielności uwagi (np. mi) ciężko będzie się oglądało ten serial.

Podobne odczucia ma się, podczas czytania odpowiedzi Baby Jagi. Swoje wypowiedzi kreuje w dość pokrętny sposób, całkowicie lekceważąc (rzekłabym nawet, celowo myląc) ortografię, znaki interpunkcyjne, składnię czy fleksję. Ale wydaje się, że dzięki temu manifestuje jeden z wielu przekazów (swoją drogą ciekawe, ile z nich nie zauważam, napiszcie, jeśli jakieś zauważycie),który brzmi: treść, nie forma!

Odpowiedzi Baby Jagi są pełne metafor, tak pięknie i swobodnie skomponowane, że niekiedy wzruszają. Pojawiają się odwołania do natury, świata fauny i flory, który jest Jadze dość bliski. Na pierwszy rzut oka wypowiedzi te wydają się być zawikłane (forma bynajmniej nie ułatwia sprawy),z tego też względu każdą z nich poświęca się chwili refleksji. I dopiero wtedy odczytujemy ich głębszy sens, dostarczamy sobie przyjemności z czytania i coraz bardziej zanurzamy w pełne zagadkowości odpowiedzi.

Ale odpowiedzi te są też piękne z innego powodu. Dają możliwość szerokiego pola do interpretacji. Każdy z nas może je zrozumieć na własny zawikłany sposób, wykorzystując przy tym osobiste doświadczenia.
Rady Baby Jagi są piękne, dają nadzieje, uspokajają, zamazują tę gorycz serca, która ciągle się w nas wije.

Hmmm.... Baba Jaga radzi. Nieziemskie porady na codzienne troski. Jest to książka, w której bajkowa baba Jaga doradza zwykłym śmiertelnikom. "jak wybaczyć swojej narcystycznej matce", "jak zapomnieć o swojej ex szefowej" "jak przestać być taka nieśmiała". To tylko niektóre problemy poruszane w tej książce. Jednak po przeczytaniu stwierdzam, że czegoś gorszego w życiu nie czytałam. Naprawdę.

Łatwa, lekka i przyjemna, nowa forma "poradnika", bardzo sprytnie przedstwiona i pozbawiona bełkotu.

Bardzo mocno się zawiodłam. Opis książki mnie całkowicie zwiódł. Oczywiście, kilka 'porad' było całkiem przyjemnych, zabawnych, ale na tym się kończy. Mam wrażenie, że rady są bardzo płytkie i niezbyt wymyślne, mimo próby pogłębienia ich metaforami, co podkreślę - jest moją subiektywną opinią. Drugi raz bym się nie skusiła. Możliwe, że gdyby nie opis, który mi za dużo zasugerował, ocena byłaby wyższa.

Mega rozczarowująca. Miałam swoje oczekiwania związane z tą książką i niestety bardzo się rozczarowałam.
Nie polecam.

Nie polecam.

Forma zupełnie mnie do siebie nie przekonała, za to ilustracje i wydanie na plus. Spodziewałam się czegoś innego - lepszego i niestety się zawiodłam.

Dawno żadna "książka" mnie tak nie zmęczyła i nie zirytowała. Nie wiem, dlaczego doczytałam ją do końca. Jeśli komuś się to podobało, to niech mi wyjaśni dlaczego.

Normalnie żart z czytelników... gwiazdja za fajną grafikę. Ale serdecznie nie polecam.

• Poradniki
  • Mam
  • Słowiańskie klimaty

Taisia Kitaiskaia Baba Jaga radzi. Nieziemskie porady na codzienne troski Zobacz więcej