Ona to wie

Albatros
2018-03-14
2018-03-13
Elżbieta Sosnowska
Elżbieta Sosnowska literatura hiszpańska Barcelona Hiszpania alkohol uzależnienie sąsiedzi

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Ciekawie się zapowiadało jednak wyszło... nijako. Książka jest zdecydowanie za długa, były momenty, w których narracja była męcząca. Niektóre rozwiązania wydają się bzdurne i bez sensu. Chociaż uwielbiam "Cień wiatru" to uważam, że ciągłe nawiązania do tej powieści były niepotrzebne i wstawione na siłę, żeby dodać wartości opowieści.

Szału nie ma, wydawało się (po obiecujacym początku),że bedzie ciekawsza. Zdecydowanie za długa, dużo podobieństw do Dziewczyny z pociagu.
A nawiazanie do Zafona na okładce (ładna okladka swojądrogą)i książki roku 2017 w Hiszpanii skutecznie wprowadziło mnie w błąd. Do szybiego zapomnienia.

Takie trochę połączenie "Dziewczyny z pociągu" i "Kobiety w oknie", tylko że w hiszpańskim wydaniu. Niby nic odkrywczego, ale książka mi się podobała. Historia jest ciekawa, a narracja prowadzona z perspektywy kilku osób dodaje powieści tę tajemniczość i zagadkowość, bo jak się okazuje, nic nie jest takie, jak na pierwszy rzut oka wygląda.

Jak ktoś tu napisał - książka jest niedorzeczna i po prostu bzdurna. Akcja mnie nie przekonuje wcale. Język też taki sobie. Ciągłe nawiązania do Zafona irytują, bo mam wrażenie, jakby autorka na siłę chciała swoją książkę pisać tak, żeby jak najwięcej go ująć u siebie. Jednak czytało się lekko i mimo irytującego niedowierzania, budziła ciekawość co będzie dalej, ale do samego końca miam odczucia jak wyżej - bardzo średnio.

Hasło na okładce głosi: "Jedna z pięciu najważniejszych książek w Hiszpani 2017 roku".
Serio? Tak kiepscy są hiszpańscy pisarze?
Albo cytat z El Espanol: " Nowy Ruiz Zafón jest kobietą i pisze powieści kryminalne".
Ludzie! Złapcie się za głowy! Toż to obrażanie Zafóna. To tak jak napisać na okładce książki kucharskiej: Kapuściński jest kobietą i pisze powieści kucharskie!" Przegiąłem? Cóż...
Książka o normalnych ludziach, którym dzieją się rzeczy tak nienormalne, że aż niedorzeczne. To nie sztuka wymyślić coś niedorzecznego. Zabijanie sąsiadów, bycie w małżeństwie przez lata nie wiedząc, że mąż kiedyś kogoś zabił, planowanie trwających kilka lat intryg, które wymagają przejścia przez operacje plastyczne zmieniające twarz. Niedorzeczne.
No i jak tandetnym narzędziem jest wymyślanie, że ktoś tam nagle widzi przed sobą osobę, której w rzeczywistości nie ma; bo ma zwidy, bo pije whiskey i ma tak rzeczywiste halucynacje. O matko, o boże.
Trochę przesadzam. Po prostu aż mnie nosi, kiedy patrzę na tę książkę i myślę o tych zmarnowanych kilku godzinach czytania. Przyznam, na początku czytało się fajnie - o ja biedny i głupi dałem się złapać w zasadzkę. Z racji przyjemnego początku, oceniam na 5.
Nie polecam. Niech pani autorka lepiej wróci do modelowania.

Serio? Tak kiepscy są hiszpańscy pisarze?

Żadna ze mnie znawczyni literatury, prawda książka wciąga baaardzo ale pod względem warsztatu pisarskiego masakra...wstyd bo czytałam ale poziom literacki podobny do greya i 365 dni ....tylko mini sexu. Brak spójności Głowna bohaterka nie wiadomo skąd czerpie zapasy prochów....w zasadzie to lubie tylko Victora ..ogólnie kicz ale nie powiem (za/w)ciąnęłam się nią Super na nudne wieczory ....i do zapomnienia:)

Książka jest okej. Na początku chce się więcej i więcej, lecz w pewnym momencie nic się nie dzieje i książka może wydawać się nudna, ale potem znowu nabiera tempa.

Od początku trzyma w napięciu. Dzieje się sporo, ale w książce panuje ład. Akcja jest nieprzewidywalna i bardzo ciekawi. Połknęłam w 2 wieczory.

Andrea jest uzależniona od alkoholu i leków uspokajających. Mieszka na spokojnym osiedlu pod Barceloną, gdzie całe dnie spędza na obserwowaniu sąsiadów. Szczególną uwagę poświęca małżeństwu z naprzeciwka, które wydaje się być idealne. Do czasu. Pewnego dnia kobieta z tego domu znika. Andrea nie wie czy może wierzyć w to, co widzi i słyszy, ponieważ jej umysł jest zamroczony alkoholem i lekami. Postanawia jednak odkryć prawdę. I wtedy rozpoczyna się cała lawina wydarzeń...

Przeczytałam kilka negatywnych recenzji tej książki, przez co trochę się jej obawiałam. Mimo wszystko starałam się podejść do niej obiektywnie. I myślę, że mi się to udało. Co więcej, wyjątkowo mi się ta historia spodobała. Podobno jest w stylu „Dziewczyny z pociągu” czy „Kobiety w oknie”, co w pewnym sensie jest prawdą. Osobiście ta pierwsza książka podobała mi się bardzo, ta druga już niezbyt. Ale nie o innych książkach chcę pisać!

„Ona to wie” to bardzo dobrze skonstruowany, hiszpański thriller. Akcja dzieje się spokojnie i powoli, co nie oznacza, że nudzimy się podczas czytania. Bo tak zdecydowanie nie jest! Stopniowo dowiadujemy się coraz więcej, poznajemy perspektywy kilku osób, coraz to mocniej wciągamy się w wydarzenia. A tych jest w książce naprawdę dużo! Jest wiele wątków, fabuła jest bardzo rozbudowana- to wszystko prowadzi do jednolitego finału, który... wbija w fotel. I już by się wydawało, że historia zaraz się skończy, a tu bum, jeszcze bardziej niepokojąca końcówka końcówki! Autentycznie po skończeniu lektury czuję niepokój i lęk. Cały czas mam te wydarzenia w głowie, nie chcą sobie pójść. Ale to dobrze! Bo to oznacza, że książka była naprawdę dobra.

„Ona to wie” to naprawdę świetny thriller psychologiczny. Idealnie zbudowany zarys psychologiczny postaci- jest. Napięcie- jest. Emocje- są. Mocna końcówka- jest. Co więcej mogę dodać? Polecam!

Ciekawe zakończenie i tyle dobrego o tej pozycji

Ciekawe zakończenie i tyle dobrego o tej pozycji