Pokolenie '89. Młodzi o polskiej transformacji

2019-06-01
2019-06-01
pokolenie IIIRP transformacja ustrojowa

TO NIE JEST KRAJ DLA MŁODYCH LUDZI

Punkt widzenia mojego pokolenia, z którym ciężko mi jest się nie zgodzić. Z opisywanymi tu problemami zmagamy się na co dzień, więc pozornie treść książki nie zaskakuje. Z drugiej jednak strony spojrzenie na istotne dla nas tematy, podane przez autora w skondensowanej formie, może stanowić dla innych roczników drogowskaz do zrozumienia naszych motywacji.

Sawulski prowadzi narrację skupiając się w większym stopniu na faktach niż swoich opiniach. Dzięki temu książka staje się bardziej uniwersalnym wycinkiem naszej rzeczywistości. Ciekawym doświadczeniem może okazać się powrót do przedstawionych tu przewidywań za 15-20 lat i skonfrontowanie ich z zastaną rzeczywistością.

Nie wydaje mi się, żeby publikacja ta miała szansę stać się punktem zwrotnym w naszej historii, który otworzy oczy na największe problemy naszej generacji. Mam jednak cichą nadzieję, że nastąpi w nas jakieś przebudzenie, bo nakreślona przez autora przyszłość nie maluje się w pastelowych kolorach.

TO NIE JEST KRAJ DLA MŁODYCH LUDZI

Jakub Sawulski bardzo merytorycznie opisuje sytuację współczesnej Polski z perspektywy pokolenia 90'. Dane przedstawione w książce są spójne, podane w interesujący sposób, a narracja nie nudzi. Myślę, że warto przeczytać nie tylko dla osób z tego pokolenia - również osoby starsze po przeczytaniu tej lektury mogą nabrać dystansu do swoich przekonań oraz spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Ilość przytoczonych danych (potrzebnych!) miejscami mnie nieco przytłaczała, na pewno rozsądniej by było czytać ją partiami.

Jak wszyscy Polacy mamy w sobie naczelny pierwiastek narzekania, negatywnego opiniowania, braku analizy i większych ruchów ku temu aby coś poprawić. Książka w bardzo ciekawy sposób przedstawia niezgodność pokoleń, sytuację ludzi młodych, związaną z starzejącym się społeczeństwem i relatywnie niskim poziomem naszych przyszłych emerytur. Autor pokazał nie tylko wady, ale również plusy aktualnej sytuacji Polski oraz historii ostatnich wydarzeń. Książka jest z 2019r, jak wiemy ostatnie lata zmieniają bardzo wiele. Nie mniej jednak zawarta treść jest dość aktualna.

Polecam każdemu a w szczególności rocznikom 85-97'

Bardzo dobra książka.

Bardzo dobra książka.

Świetna książka pozwalająca usystematyzować wiedzę z zakresu podstaw ekonomii. Z większością zawartych tam informacji byłam już zaznajomiona, jednak sposób ich podania był na tyle przyjemny, że nie miałam poczucia znudzenia tematem. Do dziś do niej wracam, zdarza mi się podsyłać cytaty z niej lub zdjęcia wykresów w internetowych dyskusjach. Samego autora, Jakuba Sawulskiego, zaczęłam z kolei śledzić w mediach społecznościowych. Cenię jego wyważone komentarze i kulturalny język, a przy tym wszystkim umiejętność konkretnego formułowania myśli. Co bardziej wprawieni w ekonomicznych tematach czytelnicy mogą mieć poczucie niedosytu, autor jednak nie ukrywa, że książkę napisał dla przeciętnych zjadaczy chleba.

Słuchajcie, mam taki koc. Wielki, fioletowy koc, który ma rękawy i kieszeń na brzuszku (można w niej ukryć czytnik, można i ciasteczka). Na tyle obszerny, że mogę się w nim cała schować - żeby potwór nocą nie ugryzł w palce u stóp - a przy tym jest to rzecz lekka i cieplutka.

I zajebiście, że go mam, bo przy czytaniu "Pokolenia '89. Młodzi o polskiej transformacji" mocno mnie zmroziło.

Bardzo dobra analiza tego co boli i wkurza ludzi z mojego pokolenia. Naszpikowane odniesieniami do badań uzasadnienia dlaczego tak mocno leżą rynki mieszkaniowy, pracy, edukacji, dlaczego leży zaufanie do instytucji. Naprawdę dobra analiza okresu po transformacji, samo gęste. Polecam!

Choć warto mieć w odwodzie "Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy..." H. Roslinga, pomoże odeprzeć poczucie beznadziei i walki z wiatrakami.

Książka na prawdę zmieniła mój punkt patrzenia na sprawy około polityczne. Ciągle się sam siebie pytałem, czemu nie miałem takich podstawowych informacji, o życiu w społeczeństwie, w szkole (może coś było ale nic mi w głowie nie zostało).
Cieszę się, że trafiła ta książka w moje ręce. Jestem teraz mniejszym ignorantem.

Bardzo ważna książka dla pokolenia 1989-1995.

Bardzo ważna książka dla pokolenia 1989-1995.

ZNAKOMITA. Każdy osoba z pokolenia transformacji (89-95) powinna przeczytać.

ZNAKOMITA. Każdy osoba z pokolenia transformacji (89-95) powinna przeczytać.

Jakub Sawulski Pokolenie '89. Młodzi o polskiej transformacji Zobacz więcej
Jakub Sawulski Pokolenie '89. Młodzi o polskiej transformacji Zobacz więcej