Pokolenie '89. Młodzi o polskiej transformacji

Krytyka Polityczna
2019-06-01
2019-06-01
pokolenie IIIRP transformacja ustrojowa

Książka się zestarzała. Po publikację sięgnąłem z uwagi na fakt, że była w jakimś plebiscycie albo otrzymała nagrodę (nie pamiętam już szczegółów). Byłem zatem nastawiony na aktualną analizę, a dość szybko okazało się, że książka ma już swoje lata, a problemy i analizy dotyczyły już nieaktualnych zjawisk. Przykład: 500 plus- autor dowodzi że program nie jest adresowy do młodych, bo jest na drugie dziecko, podczas gdy obecnie to 800 plus i na pierwsze. Dodatkowo drażniła mnie zmienność formy- przeplatanie danych (nieaktualnych) z wypowiedziami anonimowych ludzi i doświadczeniami autora. Z jednej strony kreowanie eksperckiego tonu, a z drugiej reporterskie akcenty. Finalnie nie kupuję również skakania po tematach. Z uwagi na rozmiar publikacji miałem poczucie "odfajkowia" wszystkich tematów bez poprowadzenia spójnej narracji. Nie mniej, nie jest to w mojej ocenie zła książka, jedynie była dla mnie lekkim rozczarowaniem, które pozostawiło niedosyt.

Bardzo dobrze i zwięźle napisana książka. Odpowiednio dobrane tematy, które po 4 latach są tak samo aktualne jak w dniu premiery książki. Przyjemny i prostu styl pisania sprawia, że całość czyta się szybko i ciekawie. Warta polecenia.

Książka o moim pokoleniu.
Było ok, choć spodziewałam się większej ilości wywiadów. Ale otwiera oczy na wiele spraw o których nie miało się pojęcia. I niestety "przytłacza" opisem tego co czeka to pokolenie w przyszłości...

Książka o moim pokoleniu.

Do książki podchodziłem jako osoba zainteresowana życiem społeczno-gospodarczym w PL także wiele faktów i statystyk znałem. Za to wzbogaciłem się o wiedzę dotyczącą kosztów emerytalnych ZUS, które zostaną względnie stałe przy zmniejszającej się wysokości emerytur.

Jako przedstawiciel opisywanego pokolenia na plus zaliczam trafny opis naszej sytuacji i podejścia do życia w PL. No ile można słuchać o transformacji i Balcerowiczu. W skrócie naszą sytuacje bym opisał jako: "mamy prze****ne, musimy radzić sobie kompletnie sami na rynku pracy jak i na rynku mieszkaniowym, bo systemowych rozwiązań nie ma żadnych". Dla mnie polska gospodarka to wypaczenie współczesnej gospodarki w ogóle. Albo coś sam wykombinujesz albo jesteś w dupie.

W książce liczyłem na trochę więcej i trochę szersze wypowiedzi osób pokolenia transformacji. Były raczej krótkie wrzutki niż historie.

Miejscami miałem poczucie, że jest to zlepek liczb i jakiś raport analityczny. Była mało książkowa.

Ogólnie polecam, można dowiedzieć się ciekawych faktów i lepiej nas zrozumieć.

Urodziłeś się w okolicach 89 roku? Nie wiesz dlaczego w Polsce jest jak jest? Ta pozycja jest dla Ciebie. Autor spokojnie bez zbędnego zadęcia, przystępnym językiem prezentuje swoje poglądy na temat transformacji ustrojowej.
Polecam!

Polecam!

TO NIE JEST KRAJ DLA MŁODYCH LUDZI

Punkt widzenia mojego pokolenia, z którym ciężko mi jest się nie zgodzić. Z opisywanymi tu problemami zmagamy się na co dzień, więc pozornie treść książki nie zaskakuje. Z drugiej jednak strony spojrzenie na istotne dla nas tematy, podane przez autora w skondensowanej formie, może stanowić dla innych roczników drogowskaz do zrozumienia naszych motywacji.

Sawulski prowadzi narrację skupiając się w większym stopniu na faktach niż swoich opiniach. Dzięki temu książka staje się bardziej uniwersalnym wycinkiem naszej rzeczywistości. Ciekawym doświadczeniem może okazać się powrót do przedstawionych tu przewidywań za 15-20 lat i skonfrontowanie ich z zastaną rzeczywistością.

Nie wydaje mi się, żeby publikacja ta miała szansę stać się punktem zwrotnym w naszej historii, który otworzy oczy na największe problemy naszej generacji. Mam jednak cichą nadzieję, że nastąpi w nas jakieś przebudzenie, bo nakreślona przez autora przyszłość nie maluje się w pastelowych kolorach.

TO NIE JEST KRAJ DLA MŁODYCH LUDZI

Jakub Sawulski bardzo merytorycznie opisuje sytuację współczesnej Polski z perspektywy pokolenia 90'. Dane przedstawione w książce są spójne, podane w interesujący sposób, a narracja nie nudzi. Myślę, że warto przeczytać nie tylko dla osób z tego pokolenia - również osoby starsze po przeczytaniu tej lektury mogą nabrać dystansu do swoich przekonań oraz spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Ilość przytoczonych danych (potrzebnych!) miejscami mnie nieco przytłaczała, na pewno rozsądniej by było czytać ją partiami.

Jak wszyscy Polacy mamy w sobie naczelny pierwiastek narzekania, negatywnego opiniowania, braku analizy i większych ruchów ku temu aby coś poprawić. Książka w bardzo ciekawy sposób przedstawia niezgodność pokoleń, sytuację ludzi młodych, związaną z starzejącym się społeczeństwem i relatywnie niskim poziomem naszych przyszłych emerytur. Autor pokazał nie tylko wady, ale również plusy aktualnej sytuacji Polski oraz historii ostatnich wydarzeń. Książka jest z 2019r, jak wiemy ostatnie lata zmieniają bardzo wiele. Nie mniej jednak zawarta treść jest dość aktualna.

Polecam każdemu a w szczególności rocznikom 85-97'

Bardzo dobra książka.