O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku

Okładka książki O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku
Bartłomiej Pietrzyk
Bartłomiej Pietrzyk historia Europa USA polityka

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Foliarze, płaskoziemcy, potrzebni PiSowi idioci i inne prawaczki najwyraźniej mają problem z przyswojeniem obiektywnych prawd i faktów zawartych w tej książeczce. Jeden taki foliowy łepek przytacza w recenzji dwa cytaty o jednakowej wymowie, i na tej podstawie wystawia 2. Inny foliarz coś bredzi o "covidozie". No cóż, antyszczepionkowcy i zwolennicy pisopopulizmu i wielbiciele despotów typu Trump są bardzo mocno uodpornieni na fakty. To książka spodoba sie normalnym, inteligentnym czytelnikom martwiących się o przyszłość demokracji. Jeżeli chodzi o homo sovieticusów którzy nie dorośli do wolności, to ta książka będzie dla nich wyzwaniem i obrazą - bo obnaży ich głupotę i prymitywizm.

To jedynie moje zdanie na ten temat. Zaznaczam. Ciszę się, że możemy na ten temat podyskutować. Dodam również, że zaczytuję się w publikacjach takich publicystów dwudziestolecia między wojennego jak Studnicki czy Bocheński, więc czy to powinno z góry skreślać moje postrzeganie wizji Snyder’a? Nie.

Z jednej strony po części rozumiem krytyczne wypowiedzi na temat tej książki, dotyczące kwestii „tylko my mamy racje” jak mniemam. I to, że została napisana pod wpływem wyboru Donald’a Trump’a na prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Nie pochwalam pisania pod wpływem chwili, w momencie gdzie to emocje rządzą człowiekiem. Dotyczy to również recenzji, czy też komentarzy. Zawsze daję sobie czas na głębsze przemyślenie tematu.

Wydaje mi się, że w tych negatywnych komentarzach zabrakło troszkę szerszego spojrzenia na politykę międzynarodową.
John J. Mearsheimer w swojej książce „Tragizm polityki mocarstw” formułuje teorię zwaną realizmem ofensywnym.
Podstawą realizmu ofensywnego jest to, że każde państwo ma skłonność zwiększania swojej potęgi kosztem rywali, a losy innych państw zależą w głównej mierze od mocarstw światowych. Państwo chociażby takie jak Polska nie ma możliwości spokojnego życia na arenie międzynarodowej, ponieważ prędzej czy później musi się opowiedzieć po jakiejś ze stron.

Ta oto, teza pasuje tak naprawdę zarówno do Cesarstwa Rzymskiego, Francji Napoleona, III Rzeszy, do ZSRR czy też do obecnej polityki USA czy Chin.

Warto jednak zauważyć, że każde państwo dochodziło do swojej potęgi drogą, która wykorzystywała słabości tamtejszych czasów, często zrzucając winę na grupy społeczne, na grupy etniczne, obwiniając religię, lub jej brak lub religię zagrażającą panującej.
Tak jest i dzisiaj, w dobie coraz bardziej napiętej sytuacji na arenie światowej, rzeczą normalną jest to, że do głosu dochodzą grupy bardziej nacjonalistyczne.

Tutaj jednak należy się zatrzymać. Musimy pamiętać, że każde ugrupowanie (bez wyjątku) dąży do władzy, każde ugrupowanie będzie miało inne metody w zanadrzu by tą władzę osiągnąć.

Każda partia obejmując przywództwo ma swoją, niżej wspomnianą cyt. „Nowoczesną tolerancję” tylko pytanie ile w niej jest miejsca dla dobra ogółu, dobra społeczeństwa i uniwersalnych wartości.

Z jednej strony po części rozumiem krytyczne wypowiedzi na temat tej...

Wiecie, to jest jedna z tych ciekawych krótkich książeczek, które uświadamiają pewne sprawy. Sprawy o których sie zapomina, a są ultra ważne dla nas jako społeczeństwa. Polecam , mało kosztuje a warta oczytania ;)

No niby spoko a jednak nie, szczytne to takie wszystko co napisał ale belki w swoim oku nie widzi.
NerwowyCzytelnik świetnie to ujął👍

Polecam również przeczytać opinię pana Wojciecha Gołębiewskiego na stronie nr 5.

Dodam tylko jedno:

"Po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku (Hans) Frank został gubernatorem generalnym okupowanych terytoriów - niemieckiej koloni, gdzie zamordowano miliony Żydów i innych obywateli polskich. Pewnego razu oświadczył, że gdyby wszystkie egzekucje ogłaszano w formie drukowanych obwieszczeń, nie wystarczyłoby drzew na papier."

T. Snyder, "O Tyranii"
str. 40

"Gdybym o każdych siedmiu rozstrzelanych Polakach chciał rozwieszać plakaty, to w Polsce nie starczyłoby lasów na wyprodukowanie papieru na takie plakaty”, „Polska nie śmie nigdy więcej powstać!”

wywiad dla Völkischer Beobachter, 6 lutego 1940

wikipedia

Taka, mała różnica...

No nie dajmy się tyranii! A poprawność polityczna, jeśli jest świadomym wyborem, czym jest? Manipulacją czy uległością?

NerwowyCzytelnik świetnie to ujął👍

Dodam tylko jedno:

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Witam. Przykro mi ale nie kupuję tych bzdetów. Złowieszczy Trumpa prawie jak Hitler, demokraci prawie jak... aniołowie w walce z demonami. Biedna ale honorowa Wielka Brytania przystępująca do wojny w obronie Polski? Żeby się dłużej nie znęcać większość treści to typowe w mainstreamie głoszenie jedynie słusznej prawdy. Jeżeli wygra ktoś spoza "naszego obozu" to jest to zagłada demokracji, totalitaryzm i faszyzm (ew. nazizm), zagrożenie dla naszej cywilizacji i w ogóle 7 jeśli nie 77 plag egipskich. Jeśli wybierzemy "naszą ekipę" to jest super. Nawet jeśli nie spełnia obietnic wyborczych, zamordyzm robi książkowy ale to wszystko w szczytnym celu. Praworządność też jest dochowana jeżeli rządzą nasi (dziwnie znajomy temat w naszym kraju.. ). Nowoczesna tolerancja. Czyli tolerować można wszystkie Twoje poglądy przy założeniu że są one zgodnie z tymi które masz wyznawać. A jak nie to jesteś ciemnogrodem, nazistą czy innym koczkodanem i najlepiej Cię zniszczyć w dowolny sposób. Jeszcze jedno na koniec. Czekam na książkę T. Snydera o zamordyzmie podczas covidiozy nie popartej żadnymi dowodami naukowymi i statystykami (patrz ostatnie dane na stronie naszego MZ), jestem ciekaw czy się doczekam. Pozdr. P.
Dopisek 2023-01-22. W międzyczasie zostałem tu nazwany foliarzem, antyszczepionkowcem, płaskoziemcą, PiSowym idiotą, prawaczkiem, homo sovieticusem, bez inteligencji za to pełnym głupoty i prymitywizmu. Przyznam że całkiem zacny zasób plag egipskich. Brakuje tylko stwierdzenia że utrzymują mnie jedyni prawi obywatele płacący podatki na nierobów czy podobne bzdety obecne w przestrzeni medialnej. Trochę przykre a z drugiej strony to tylko wystawienie świadectwa o sobie. Ludzie są różni i równie mają poglądy na świat, niektórzy potrafią to nawet skutecznie uzasadnić w dyskusji. Głoszenie że czyjś pogląd jest jedynie słuszny a wrzucanie do rynsztoka wszystkich mających inne podejście do rzeczywistości to w sumie przekornie najlepsze podsumowanie tej książeczki, wspaniały przykład despocji. Daje do myślenia, przynajmniej powinno. Pozdr.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

-„Demokracja została zaatakowana w każdym kraju ma świecie.Jeśli nie będziemy jej bronić ,stracimy ja na zawsze.Ale demokracja to bałagan.Demokracja to frustracja.Demokracja bywa nieskuteczna.Wymaga ciągłej uwagi,ciągłej naprawy.Ale wciąż warto o nią walczyć….”-to fragment wypowiedzi Stinga na sobotnim koncercie w Warszawie.To jest tez dokładnie treść tej malej ksiazeczki autorstwa Timothego Snydera pod tytułem „O tyranii.Dwadziecia lekcji z dwudziestego wieku.Ta książka to swoisty „ katechizm” każdego prawego obywatela.Snyder napisał ja w 2016 roku kiedy to było wiadome ze D Trump będzie startował w wyborach prezydenckich.Autor pisze ze książka jest skierowana do czytelnika amerykańskiego,ale może być skierowana do każdego czytelnika któremu demokracja leży na sercu,również tam ,gdzie z ta demokracja są kłopoty.

Książka, a właściwie esej, napisany po zwycięstwie Donalda Trumpa, prezentujący dwadzieścia spostrzeżeń dotyczących populizmu, nacjonalizmu, autorytaryzmu w XX wieku i wykorzystywania przez te -izmy mechanizmów demokracji, bierności ludzi do zdobywania władzy, umacniania jej i demontowania demokratycznych struktur..

W prosty, obrazowy sposób odwołując się do doświadczeń Europy z nazizmem i komunizmem, pokazuje, że demokracja jest dobrem, o które trzeba dbać każdego dnia, uczy postawy obywatelskiej, wyciągania wniosków z historii i dostrzegania przejawów autorytaryzmu w sytuacjach pozornie neutralnych.

W prosty, obrazowy sposób odwołując się do doświadczeń...

Największa najmniejsza książka jaką czytałam. Lektura obowiązkowa. Przez swą krotka formę jest tylko bardziej dobitna.

Krótko, zwięźle i na temat to trzy przymiotniki idealnie opisujące tę lekturę. Bardzo ciekawa pozycja, konteksty historyczne są w dokładnie takiej ilości, w jakiej są potrzebne - bez zbędnych ciekawostek (to nie książka traktująca o nich). Mi bardzo przypadła do gustu - polecam.

Książka na pewno dobra dla początkujących w tej tematyce. Doświadczony czytelnik nie wyciągnie z niej nie wiadomo ile. Trzeba jednak być osobą świadomą, by w pełni zrozumieć przekaz lektury. To co mi się najbardziej nie podobało to fakt, iż książka jest wręcz przesiąknięta lewackimi wstawkami. Naprawdę można było się bez nich obejść.

Timothy D. Snyder O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku Zobacz więcej