Życie to bańka mydlana. Sto sposobów patrzenia na życie

Okładka książki Życie to bańka mydlana. Sto sposobów patrzenia na życie Osho
Okładka książki Życie to bańka mydlana. Sto sposobów patrzenia na życie
Osho Wydawnictwo: Czarna Owca poradniki
poradniki
Life is a Soap Bubble: 100 Ways to Look at Life
Czarna Owca
2018-07-18
2018-07-18
Bogusława Koziorowska-Jurkevich

Mądre, niezwykłe, przydatne przemyślenia, które pomogą nam być lepszymi ludźmi.

Mądre, niezwykłe, przydatne przemyślenia, które pomogą nam być lepszymi ludźmi.

Wiele cennych lekcji można z książki pozyskać, aczkolwiek nie wszystkie z tych stu do nich należą.

Od dawna chciałam poznać twórczość OSHO i nadszedl ten moment.
Niestety czuje się zawiedziona, bo jest tu mnóstwo rzeczy, które wiem bez czytania jej, które są raczej oczywiste. Autor skupia się na wierze, miłości i tym, aby odkryć siebie, aby poczuć spokój od wewnątrz. Główny nacisk nakłada na, to, że my zbytnio skupiamy się na dobrach materialnych, gubiąc się i zapominając o tym, co najważniejsze
Pomimo, że książka jest pełna raczej oczywistych porad, to czyta się ją bardzo szybko i dobrze. Ja czytając odczuwałam spokój.

Od dawna chciałam poznać twórczość OSHO i nadszedl ten moment.

Treść tej książki, zgodnie z jej tytułem, ma pokazać za pomocą krótkich historii i komentarzy do nich, że na te same zagadnienia można spojrzeć w bardzo różny sposób, lecz źródło, czy też sedno sprawy, jest to samo.
Chybione są stwierdzenia niektórych osób oceniających, iż wielokrotnie Osho się powtarza. Jest dokładnie odwrotnie. Jeśli dokładnie czytać, to nietrudno dostrzec, że Osho zawsze taką samą kwestię przedstawia w trochę innym świetle. To oczywiście pasuje do tego co mówił na nagraniach, tj., że nie zamierza powtórzyć drugi raz tej samej wypowiedzi, a jeśli mogło mu się to zdarzyć na przestrzeni wielu lat, to robił to nieumyślnie, bo przecież taki był właśnie jego styl, zgodny z jego podejściem do życia (totalna spontaniczność).

Książka ta nie ma na celu pogłębić wiedzy, a przynajmniej nie taka była intencja Osho. Oczywiście można starać się wkuwać te rzeczy na pamięć, ale jest to pozbawione sensu, gdyż to co mówił Osho nigdy nie miało pogłębić wiedzy, ponieważ chodziło o umiejętność bycia poza stanem wiedzy i umysłu. Ludzie, który twierdzą, że książka jest słaba, bo nie wynieśli z niej dodatkowej wiedzy, najwyraźniej nawet nie czytali jej uważnie, bo jest w niej co najmniej parokrotnie mowa o tym, że w aspekcie poznania wewnętrznego w ogóle nie chodzi o wiedzę, a co więcej, jest ona przeszkodą.

Pozycja ta umożliwia spędzenie miło czasu. Nie chodzi w niej o to, by miała jak najwięcej stron. Jest to absurd, gdyż jest to zlepek krótkich listów i przez wzgląd na ich charakter w sposób oczywisty nie ma znaczenia jak są długie, a ma znaczenie to o czym mówią. Jeśli Państwo poszukujecie opasłych tomów, to zalecam zrezygnować z Osho i poczytać książki typowo filozoficzne - w nich z pewnością znajdziecie rozległe dysputy intelektualne. Osho przecież właśnie nie chodziło o takie rzeczy, a o coś zupełnie innego.

"Philosophy is not much philosophy, it is a foolosophy, a domain of the fools. Fools are great philosophers, because they go on and on. They find one question, then the answer, then the answer brings ten questions, and the foolishness becomes bigger and bigger (...). Wisdom is not an answer, it is unfolding of your consciousness." ~ Osho

To już kolejnyj tytuł Osho w kolekcji. Niestety zawiodłem się, ponieważ nie dowiedziałem się niczego, czego bym nie przeczytał w jego poprzednich książkach. Cała lektura polega prawie na przytaczaniu opowieści różnych mnichów, wędrowców itp.
Książka jest mała i krótka, ma zalewie 200 stron. Czytałem ją bez jakiegoś większego zafascynowania, jakie miewałem przy poprzednich tytułach naszego kontrowersyjnego mistrza.
Nie będę się rozczulał nad opisywaniem wam tej książki. Najlepiej przeczytać ją osobiście a może ktoś wyłapie jakieś pożyteczne lekcje.
Wszystko z czego można wyciągnąć jakąś wiedzę, jest warte uwagi

Nie wiem jak skomentować tą książkę.

Dla mnie były to stworzone na siłę wynurzenia o kruchości życia, powtarzane w nieskończoność jak zdarta płyta.

Rozumiem,że trzeba się zatrzymać, że trzeba być uważnym i żyć tu i teraz, że należy pamiętać o śmierci... Ale ja to zawarłam w jednym zdaniu. Autor w 200 stronach.

Powtarzanie tego samego z lewej do prawej, ze środka do końca, z góry na dół, przez całą książkę, maksymalnie mnie znużyło.

Pozycja dla cierpliwych.

Nie wiem jak skomentować tą książkę.

Powtarzanie tego samego z lewej do prawej, ze środka do...

Nie jestem pewna czy książka nie podobała mi się, dlatego że kompletnie nie potrafię myśleć w ten sposób czy też dlatego, że cały czas autor się powtarza. Nie czuję się po lekturze bardziej świadoma swojego życia lub jak zachowywać się aby z niego w pełni korzystać.

Według mnie to nie trafiona pozycja. która nic mi nie ułatwiła i wcale nie otworzyła oczu.

Taka mała książeczka a tyle treści... Dosłownie każdy rozdział zmusza do rozmyślań i zastanowienia się nad życiem i tym co w tym życiu jest najważniejsze...Przeczytałam już kilka książek o minimalizmie ale ten zbiór krótkich tekstów chyba najlepiej opisuje zalety minimalizmu, życie "tu i teraz" Ta książka do mnie przemawia:).

Dla mnie rewelacja:)

Dla mnie rewelacja:)

• Poradniki/psychologia
  • Okładki, w których się zakochałam!
  • Legimi 2018

Dodaj cytat z książki Życie to bańka mydlana. Sto sposobów patrzenia na życie