Rzeczy warszawskie z dreszczem

Okładka książki Rzeczy warszawskie z dreszczem Jarosław Klejnocki, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Joanna Olech, Łukasz Orbitowski
Okładka książki Rzeczy warszawskie z dreszczem
Jarosław KlejnockiHubert Klimko-Dobrzaniecki Wydawnictwo: Muzeum Warszawy literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Muzeum Warszawy
2018-01-01
2018-01-01

Książka kierowana jest do absolwentów warszawskich szkół. Zawiera opowiadania autorstwa kilku różnych pisarzy inspirowane przedmiotami zgromadzonymi w Muzeum Warszawy. Jak głosi tytuł, opowiadania mają za zadanie wywołać dreszcz w czytelnikach. Większość ze zgromadzonych historii jest jednak przeraźliwie nudna i wydaje się, że zawarte w zbiorze opowieści powinny być kierowane do dużo młodszych odbiorców. Po każdym z opowiadań następuje krótki opis artefaktu przygotowany przez kuratorów i kuratorki wystawy, który ma przybliżyć rzeczywiste losy obiektu inspiracji. Moim zdaniem są to najciekawsze sekcje książki, co najprawdopodobniej nie było zamierzonym celem pomysłodawców antologii. Historia z dreszczem powinna wzbudzać ciekawość i sprawić, by czytelnik z większym zainteresowaniem dowiedział się czegoś o występującym w opowiadaniu artefakcie, tymczasem dzieje się odwrotnie – opowieści napisane są na tyle niedbale i infantylnie, że kuratorski komentarz okazuje się niejako nagrodą pocieszenia, a czytelnikiem może wstrząsnąć co najwyżej dreszcz zażenowania.

Typowy zbiór opowiadań, jedno lepsze drugie gorsze. Ja otrzymałem książkę za darmo w takiej cenie polecam :).

przyjemne

przyjemne

Sam pomysł i wybór przedmiotów bardzo ciekawy i koncepcja książki też na plus. Ale jeżeli chodzi o treść - troche nuda, dreszcz po plecach nie przeszedł, historyjki niezbyt wciągające niestety. Może faktycznie dla nastolatków byłaby to ciekawa pozycja - dla mnie nuda. Aczkolwiek zachęciła mnie do wizyty w Muzeum Warszawy.

Zastanawiam się jak napisać opinię,
by zostać w pełni szczerą i nie urazić jednocześnie uczuć autorów.
Niektóre opowiadania nawet miały potencjał,
a drugą stroną medalu nawet dzieci bym nie poszczuła.

Zastanawiam się jak napisać opinię,
by zostać w pełni szczerą i nie urazić jednocześnie uczuć autorów.
Niektóre opowiadania nawet miały potencjał,
a drugą stroną medalu nawet dzieci bym nie poszczuła.

Bardzo nierówne - kilka opowiadań świetnych, kilka bardzo słabych.

Bardzo nierówne - kilka opowiadań świetnych, kilka bardzo słabych.

Czworo autorów, szesnaście krótkich opowiadań. O rzeczach, warszawskich.
Zapraszam na www.czytaska.pl i do Muzeum Warszawy. Koniecznie!

Czworo autorów, szesnaście krótkich opowiadań. O rzeczach, warszawskich.
Zapraszam na www.czytaska.pl i do Muzeum Warszawy. Koniecznie!

kto wymyślił, żeby to licealistom dawać. przecież to opowiadania dla dzieci, w dodatku w znacznej części dość mierne

Zamysł ciekawy. Bardzo nierówny poziom opowiadań. Kilka godnych polecenia, ale pobad połowę można sobie darować. Trudno wypośrodkować ocenę całości.

• Wyzwanie LC 2021
  • Warszawskie
  • Powieść, opowiadanie
  • Posiadam - nie przeczytane

Dodaj cytat z książki Rzeczy warszawskie z dreszczem