Kocha, lubi, zdradza. Nowe spojrzenie na problem wierności

Okładka książki Kocha, lubi, zdradza. Nowe spojrzenie na problem wierności Esther Perel
Okładka książki Kocha, lubi, zdradza. Nowe spojrzenie na problem wierności
Esther Perel Wydawnictwo: Znak Literanova popularnonaukowa
popularnonaukowa
Znak Literanova
2018-06-06
2018-06-06
Magdalena Zielińska
wierność zdrada

Zdrada, choć jest tematem trudnym i kontrowersyjnym, jest obecna od kiedy istnieje nasz ludzki, relacyjny świat. W związku z tym jej zrozumienie i interpretacja są niezwykle ważne!

Autorka w swojej książce podchodzi do zdrady z niezwykłą otwartością i analizuje ją z trzech różnych perspektyw (osoba zdradzająca, zdradzana i kochanek, kochanka). Rozpoczyna od zdefiniowania zdrady i jej granic, prezentując własną, oryginalną definicję. Opisuje przyczyny zdrady oraz jej konsekwencje, zwracając uwagę na ból i emocje towarzyszące osobom zdradzonym. Opowiada o tym dlaczego nawet w szczęśliwych związkach dochodzi do takich sytuacji i jak można się przed nimi chronić.

W wielu miejscach w książce pojawiają się naprawdę kontrowersyjne tezy autorki, które mogą wywołać skonsternowanie czytelnika. No i oczywiście nie każdy musi się z nimi zgadzać, natomiast warto je przeczytać, aby poszerzyć swoją perspektywę. Ja zdecydowanie podczas lektury doświadczyłam skonsternowana, ale nie definiuje tego doświadczenia jako czegoś negatywnego. Dla mnie szczególnie mocne i jednocześnie interesujące wydały się opowieści o "dylemacie kochanki" oraz o sytuacjach, w których romans może chronić małżeństwo.

Ciekawa książka i wartościowa, powiedziałabym o niej „uniwersalna”. Znajdą tu coś dla siebie osoby, które zostały zdradzone i potrzebują wsparcia aby zagoić te rany, osoby które są zaciekawione tematem i chciałyby takich sytuacji uniknąć, a także osoby, które są otwarte na osoby trzecie w związku i chciałyby wprowadzić je do swojego życia, dbając jednocześnie o sam związek (bo przecież i takie rodzaje otwartości w relacji istnieją).

Bardzo ciekawa pozycja poruszająca tematy tabu jakimi są zdrada oraz słuszności monogamii. Według mnie ciekawsza niż pierwsza książka tej autorki („Inteligencja erotyczna”). Skłoniła mnie do wielu refleksji. Odejmuję 1 gwiazdkę z uwagi na to że z wieloma tezami się nie zgadzam i budziły one mój wewnętrzny sprzeciw. Uwielbiam jednak to że „Kocha, lubi, zdradza” pozwoliła spojrzeć mi na problem zdrady z innej perspektywy. Polecam każdej osobie, która lubi konfrontować swoje poglądy z odmiennymi od swoich oraz oczywiście każdej osobie, która doświadczyła zdrady w relacji (nie tylko w kontekście niewierności seksualnej).

Dosyć niekonwencjonalne podejście do tematu. Nawet jeśli nie zgadzam się z niektórymi przemyśleniami autorki, to ciekawie
jednak poznać inny punkt widzenia. Warto przeczytać i dowiedzieć
się co nieco o związkach i problemach innych ludzi oraz wyciągnąć z tego coś dla siebie. Mi otworzyła oczy w niektórych kwestiach.

jednak poznać inny punkt widzenia. Warto przeczytać i dowiedzieć

Na półkach: , , , , , ,

Fantastyczny poradnik! Zmusza do myślenia, redefiniuje pojęcie związków i zdrady.

Jedna z najlepszych książek dotyczących relacji damsko-męskich jaką przeczytałam.

Ciekawą stroną książki jest wszechstronna ocena sytuacji każdej ze stron - jego i jej lub jej i jego w zależności od punktu widzenia. Dodatkowo autorka opisuje swoje rozmowy z bohaterami, które przeprowadza w swoim gabinecie jak również poprzez obsługę zdalną, email/ telefon. Pozycja pozwala zgłębić problemy obydwu stron i spróbować odnieść się do zagadnień bardzo delikatnych i wrażliwych. Polecam.

Najlepsza ksiązka świata.
Nie musisz przejść przez zdradę, by ją zrozumieć, z kazdej z 3 stron.

Najlepsza ksiązka świata.
Nie musisz przejść przez zdradę, by ją zrozumieć, z kazdej z 3 stron.

Genialna. To powinien przeczytać każdy, kto mysli kiedykolwiek o związku, Psycholagia, ludzki umysł tak pięknie rozłożony. A w formie przyjemnie lekkiej, zże cyzta się jak powieść.

Bardzo dobra książka opisująca zagadnienia związane z relacjami między ludźmi. Napisana przez wybitną psychoterapeutkę. Literatura obowiązkowa dla każdego psychologa, sprawdzi się również dla wszystkich innych ludzi zainteresowanych tą tematyką.

Warta polecenia, genialna i pouczająca, niezależnie od tego czy problem kogoś dotyczył lub dotyczy.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe

Esther Perel Kocha, lubi, zdradza. Nowe spojrzenie na problem wierności Zobacz więcej